Кламер БГ - Новини: Сериозни разговори с Киев за оборудването на АЕЦ "Белене", може да се плати с европари

Сериозни разговори с Киев за оборудването на АЕЦ "Белене", може да се плати с европари

България

|
Четв, 06 Юли 2023г. 17:37ч.
Сериозни разговори с Киев за оборудването на АЕЦ "Белене", може да се плати с европари

Енергийните министри на България и Украйна подписват споразумението за енергийно сътрудничество, сн. Mediapool

"Започнахме сериозни разговори за използване на реакторите от АЕЦ "Белене" на една от централите в Украйна. Това е само начало на преговорите, има много технически, финансови и икономически параметри, които трябва да се дискутират. Разговорът е по същество за голямото оборудване, което би могло да бъде използвано в Украйна, ако успеем да проведем тези преговори и да стигнем до съгласие за това как би могла да се реализира тази сделка".

Това заяви примерът Николай Денков след като в четвъртък в Министерския съвет в негово присъствие и това на украинския президент Володимир Зеленски, който е на еднодневна визита в София енергийните министри на двете страни подписаха меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката.

"Да" от НС за сделка с Украйна за цялото оборудване и на конкретна цена

Минути преди това в Народното събрание с гласовете на 155 депутати бе прието решение, което задължава министъра на енергетиката Румен Радев да започне преговори с Украйна за продажбата на цялото налично оборудването за АЕЦ "Белене" в комплект и за точно определена цена от 1.179 млрд. лв. - толкова, колкото държавната "национална електрическа компания" плати на руската "Атомстройекспорт" за изработката на два реактора, парогенератори и друго оборудване за т.нар. ядрен остров.

Отменя се също така решението на НС от 2018 г. за търсенето на стратугически инвеститор в АЕЦ "Белене", а министър Румен Радев ще има 30 дни да преговаря с Киев.

Предложението не беше подкрепено от 57 депутати от проруските партии "Възраждане" и БСП.

"Няма как да се наредя сред колегите депутати, които днес участват в погребална церемония, съсипвайки бъдещето на българската енергетика",

заяви депутатът от БСП Румен Гечев.

"Искате да отворите възможността за новите технологии на "Уестингхаус" AP-1000. Нямаме нищо против да има такива технологии и те да бъдат прилагани. Стойността на тези технологии е около 30 млрд. долара срещу 10 млрд. евро за Белене. Това е три пъти разлика в цената. На следващо място - има ли някъде по света, където тази технология работи – няма. Искате да превърнете България в експериментално поле ли?", допълне съпартиецът му Борислав Гуцанов.

В същото време ЕК обяви, че потенциалната сделка за реакторите може да бъде финансирана с европари, които Брюксел предоставя на Киев.

Денков не каза за коя атомна централа може да си използва оборудването от АЕЦ "Белене" като комплект. Според твърденията на ядрени експерти, сред които Богомил Манчев и Георги Касчиев, обаче реакторите не могат да се използват за АЕЦ "Хмелницка", която има изградена значителна част от неядрената инфрластруктура, защото технологията на АЕЦ "Белене" е различна от тази, за която е подготвяна АЕЦ "Хмелницка".

Денков: Слушайте правителството, а не т.нар. експерти

Премиерът обаче препоръча по тази тема да се слуша това, което казват министърът на енергетиката и правителството, защото "много често т. нар. експертни мнения се оказва, че отразяват различни или недостатъчно информирани, или може би ангажирани с други интереси, мнения".

Самият Зеленски не коментира изобщо потенциалната ядрена сделка, а само отбеляза, че в разговори с Денков е обсъждана сигурността на енергийните пазари и как да се осигури защита срещу ценовите кризи.

За интереса на Украйна към оборудването на АЕЦ "Белене" обяви преди месеци служебният енергиен министър Росен Христов, който обаче паралелно смяташе да се проведе предпроектно проучване от френската "Електрисите дьо Франс" за възможността оспорваният и считан за корупционен проект да бъде завършен с наличното руско оборудване и западни технологии, каквито и без това "Атомстройекспорт" щеше да използва.

Сега очевидно договор за такова проучване няма да има, а представители на посолството на Украйна в София твърдят, че интересът на Киев е само към парогенераторите, които да използва на други свои ВВЕР реактори, а на АЕЦ "Хмелницка" ще се инсталират американски реактори AP-1000 на "Уестингхаус".

ЕК: Няма пречки Киев да използва европомощта за българските реактори

Междувременно говорител на Европейската комисия обяви, че е възможно Украйна да използва средства от ЕС, за да купи от България ядрени реактори. Няма пречка за това, заяви представителят на Брюксел.

По неговите думи това са двустранни въпроси, между България и Украйна. Подобно действие би било възможно с използването на европейски средства, посочи говорителят и добави, че подобна стъпка би била в помощ за укрепването на украинската икономика.

ЕС осигурява на Украйна значителна финансова помощ - 1.5 милиарда евро месечно тази година. Тази подкрепа е насочена в подкрепа на работата на украинската държава. Украйна преценява как да използва тези средства. Няма пречка Украйна да използва част от сумите за сътрудничество с България в областта на ядрената енергия, обобщи говорителят.

mediapool.bg