Кламер БГ - Новини: Здравните власти в САЩ: Ваксинираните нямат нужда от подсилваща доза

Здравните власти в САЩ: Ваксинираните нямат нужда от подсилваща доза

Коронавирус

|
Вт, 13 Юли 2021г. 15:18ч.
Здравните власти в САЩ: Ваксинираните нямат нужда от подсилваща доза

Здравните власти в САЩ: Ваксинираните нямат нужда от подсилваща доза

След среща с производителя на ваксини Pfizer американските здравни власти заявиха, че американците, които са напълно ваксинирани, нямат нужда от подсилваща доза, предаде Ройтерс. Агенцията цитира говорител на Министерството на здравеопазването и социалните грижи.

Миналата седмица Pfizer каза, че смята да поиска от американските регулаторни органи да позволят поставяне на подсилваща доза от ваксината на компанията поради наличие на доказателства за увеличаване на риска от инфекция шест месеца след инжектирането на ваксината и разпространението на силно заразния делта вариант.

Говорителят на министерството посочи, че властите заедно с Pfizer следят развитието на ситуацията и ще продължат да обсъждат дали и кога би била необходима подсилваща доза. За необходимостта от такава доза се заговори, след като стана ясно, че в много страни доминиращият вариант на коронавируса вече е вариантът Делта и се появиха съмнения дали съществуващите ваксини дават достатъчна защита срещу него.

Искането на Pfizer здравните регулатори да разрешат трета доза от ваксината й срещу Covid-19 не е подкрепено с доказателства, въпреки бързо разпространяващия се Делта вариант, коментираха експерти по ваксините, цитирани от Ройтерс.

Според тях трета, подсилваща доза, ще бъде оправдана, ако има значително увеличение на хоспитализираните или починалите сред ваксинираните хора.

"Това е редът за бустерни дози", каза д-р. Пол Офит, съветник по ваксините на Администрацията по храните и лекарствата (FDA).

А това до момента не е така в САЩ, където преобладаващата част от тежките заболявания се наблюдават при неваксинирани хора, посочи той.

В интервюта за Ройтерс някои водещи експерти по ваксини поставиха под въпрос обосновката на Pfizer и заявиха, че са необходими повече данни, за да се оправдае бустерната доза, особено когато много страни изпитват трудности в първоначалното ваксиниране на гражданите си.

"Разочароващо е, че за толкова сложно решение те са предприели такъв едностранен подход", каза д-р. Лари Кори, вирусолог, който наблюдава изпитанията на Covid-ваксини, подкрепени от правителството на САЩ.

Изпълнителният директор на Pfizer Алберт Бурла и други официални лица твърдят от месеци, че очакват редовна бустерна доза срещу короновариса – перспектива, която ще увеличи печалбите на компанията за години напред.

В подкрепа на искането да се получи спешно разрешение за трета подсилваща доза сега, Pfizer цитира констатации, публикувани миналата седмица от израелското министерство на здравеопазването, според които ваксината е само 64% ​​ефективна срещу разпространението и леките инфекции с Делта варианта. Здравните власти обаче посочват, че ваксината остава 93% ефективна в предотвратяване на хоспитализации и смърт.

Главният научен директор на Pfizer, Микаел Долстен, заяви пред Ройтерс, че израелските данни показват, че защитата е намаляла при лица, получили ваксината през януари или февруари.

Израелското министерство на здравеопазването обаче не публикува данни, показващи конкретна връзка между инфекциите сред ваксинираните хора и датата на прилагане на ваксината. В неделя правителството заяви, че ще предложи бустерна доза на възрастни със слаба имунна система, които са изложени на по-висок риск от тежък Covid.

Световната здравна организация каза, че богатите страни не бива да слагат подсилващи дози на ваксинираното си население, при положение, че други страни все още изобщо не са получили ваксини.

mediapool.bg