Парламентът забрани на финансовия министър Асен Василев да реализира спорната си идея за разформироването на дирекцията за съдебна защита на държавата в Министерството на финансите по дела за милиарди чрез преместването й в правосъдното ведомство. С това пропадна и четвъртият опит на министъра да прокара промяната.
Представителството на държавата по дела пред международни арбитражи остава във финансовото министерство, реши в сряда парламентът, налагайки забрана за местене на въпросната структура. Проекторешението на НС, внесено от депутати от ГЕРБ, ДПС и ИТН, бе подкрепено от всички с изключение на "Продължаваме промяната". Против идеята на Василев се обяви и министърът на правосъдието Атанас Славов.
По време на споровете в парламента в сряда Василев бе обвинен от "Възраждане" и ИТН, че се опитва да прокара лобистки поправки.
За четвърти път
Василев е упорит в искането си дирекция "Съдебна защита" да премине под шапката на правосъдното ведомство. Това предложение се прави за четвърти път. Преди дни Славов заяви в отговор на депутатски въпрос, че това е ключово звено, което се занимава с искове за милиарди левове. Той обясни, че дирекцията вече е спечелила две дела, а в момента наследниците на бизнесмена Денис Ершов съдят държавата за близо 1 млрд. евро. ЧЕЗ пък е завела иска за около 800 млн. евро.
Василев твърди, че по този начин ще се оптимизира структурата на подчиненото му ведомство. Данни обаче сочат, че дирекцията работи добре. През последните 20 години България няма нито едно загубено арбитражно дело. Противници на идеята на Василев заявиха, че с предлаганата от него промяна ще се разбие административен капацитет, граден десетилетия.
От трибуната Тошко Йорданов заяви, че преди време Василев е правил същото предложение, но партията на Слави Трифонов била против.
Още по темата:
Кой да защитава държавата по дела за милиарди? Министър Славов е против искана от Асен Василев рокада
"Спряхме го това нещо тогава с тежък скандал и още тогава беше ясно, че е лобистко предложение", каза той.
От "Възраждане" заявиха, че това се прави с "цел да се приберат едни пари".
"В момента се водят дела за 4 млрд. долара, сключваме споразумения за 1-2 милиарда, кантората, приближена до управляващите, си взема комисионата и всички са щастливи и доволни", заяви депутатът Деян Николов.
В крайна сметка забраната за местене бе подкрепена от 163 депутати. "Против" гласува само "Продължаваме промяната".
Междуведомствено
Министърът на правосъдието Атанас Славов съобщи, че след проведен разговор с министъра на финансите Асен Василев миналата седмица е намерен разумния и балансиран модел.
"Ще предложим да се създаде междуведомствен съвет с участието и на Министерството на правосъдието, и на финансовото разузнаване, и на други институции, който да изработва общите стандарти и правила, по които да се осъществява възлагането на тези средства на съответните кантори и дружества, които осъществяват тази защита, но дейността да остане в компетентността на МФ, където е била последните 130 години и има изграден капаците за работа с тези средства", посочи Славов.
"Така че, моля ви да няма спекулации по темата, че някой имал интерес да разпределя тези пари между познати кантори или да сключва някакви сделки на тъмно. Не, всичко ще е ясно, всичко ще е прозрачно и ще се осъществява от служителите в рамките на МФ с експертната, методичната подкрепа на представителите в този междуведомствен съвет", заяви правосъдният министър.
mediapool.bg