Кламер БГ - Новини: Защитаващи прасетата си блокираха трети ден пътя Сливен-Ямбол

Защитаващи прасетата си блокираха трети ден пътя Сливен-Ямбол

България

|
Нед, 04 Авг 2019г. 17:11ч.
Защитаващи прасетата си блокираха трети ден пътя Сливен-Ямбол

За втора поредна нощ пътят Сливен-Ямбол бе блокиран от протестиращи срещу заповедта за принудително ликвидиране на домашните прасета. Мярката е превенция срещу африканската чума по свинете и трябва да обхване 20-километровите зони около 65 свинекомплекса.

Протестът е под надслов "Курбан по време на чума" е срещу принудителното унищожаване на прасетата в домашните стопанства.

Пътят Сливен - Ямбол в района на село Крушаре продължава да е затворен заради протест, съобщи говорителят на ОД на МВР-Сливен Първолета Мандинска, цитирана от БТА.

Блокадата започна на 2 август в 17.30 часа, като оттогава движението е преустановено.

В Сливенска област все още няма случаи на африканска чума по свинете. В два промишлени свинекомплекса в областта се отглеждат 3 994 животни. Около 5 140 са прасетата в личните стопанства, съобщиха от областната администрация.

Организаторът на протеста Валентина Василева, цитирана от БНР, заяви, че нощта е минала спокойно и не е имало опити за провокации. На пътя са нощували близо 40 души.

Според Василева Крушаре е станала знакова точка в борбата срещу правителствените мерки и на място са дошли хора от цялата страна.

"В момента тук има хора от Ямбол, има хора от Търговище, има хора от Бургас. Очакват се да дойдат още протестиращи. Днес във Ямбол също ще има протести", каза Василева.

Тя припомни, че основното искане на протестиращите е отмяна на евтаназията на свинете в стопанствата, която трябваше да се случи вчера.

Протестиращите пропускат единствено автомобили на „Спешна помощ“ и коли с малки деца в тях. Обходният маршрут е през селата Камен, Жельо войвода, Кабиле.

Сред протестиращите днес бяха забелязани и хора, които са участвали в миналогодишните демонстрации в ямболското село Болярово, съобщава БНР.

След тридневната блокада и нервно напрежение, фермерът Желязко Христов, който стопанисва свинарник с около 200 животни в село Глуфишево, обяви, че ще го запали.

"Няма да им оставя какво да обеззаразяват. Той си е мой. Ще го запаля и ще му го оставя. Взимам си жената и децата и си заминавам".

Протест и в софийското село Мрамор

Доброволното клане на прасета отглеждани в лични стопанства като превантивна мярка срещу разпространението на заболяването Африканска чума по свинете изведе и част от жителите на село Мрамор на протест. Софийското село попада в 20 км. зона на индустриален свинекомплекс в село Петърч, предаде БТА.

Според репортер на БНР протестът е бил малоброен, а оратори са били хора, които не са от селото, а се представят като граждани, дошли да подкрепят местните стопани. Те твърдяли, че няма чума и че са жертва на опит за завладяване на българските пазари на свинско месо. Според тези протестиращи, които са познати лица от протестите срещу "Топлофикация" и Комисията за енергийно и водно регулиране, срещу чумата по овцете в Южна България, срещу Истанбулската конвенция и Стратегията за детето, хората не трябва да спазват указанията на ветеринарните власти, да не ги допускат до задните си дворове и не трябва да унищожават прасетата си.

“Нямат никакво основание, правно, да издават заповеди за избиване животните на хората. Не са взимани проби. Това е абсолютна измама. Мамят целия български народ. Няма едно умряло прасе. Истината е, че те искат да ги избият, защото някоя държава си сменя резерва, както го правеха преди 2-3 години. Нашето месо прясното го изкарват за Франция, а от Франция вкарват от 54-та година от кланицата месо. Чума има в парламента“, коментирал един от тези тост-протестиращи, цитиран от БНР.

Местните хора пък твърдят неофициално, че вече нямат прасета, защото са ги заклали в изпълнение на заповедта за санитарната зона. Според тях кметът на Мрамор е от БСП и организацията на протеста била негова инициатива. Кметът Ивайло Иванов отрече той да е организатор на протеста, но добави: "Дори и да съм аз, няма лошо. Смятам, че прасетата се избиват без основание".

Местна жена, която потвърдила пред медиите, че е заклала двете си прасета, отглеждани в задния двор, казва, че подкрепя превантивната мярка с принудителното клане.

"Заклахме си прасетата в къщи. До това решение стигнах толкова трудно, толкова болезнено ми беше, но решихме се. Надяваме се по този начин да се спре тази чума", коментира тя пред БНР.

Пред протестиращите представител на Агенцията по храните каза, че тепърва ще се изработват правила за обезщетение, тъй като домашните прасета не са регистрирани и са възможни спекулации от недобросъвестни стопани.

mediapool.bg