Руският президент Владимир Путин е решил да не гони от Москва дипломати от САЩ в отговор на предприетите по-рано в петък санкции на Вашингтон срещу Русия, сред които и изгонване на 35 руски дипломати.
"Няма да създаваме проблеми на американските дипломати. Никого няма да гоним", заяви Путин, цитиран от пресслужбата на Кремъл.
Часове преди това президентът Барак Обама обвини Русия в намеса в изборите в САЩ и одобри серия от санкции срещу Москва, сред които изгонване на 35 руски дипломати. Обама определи тези мерки като "необходими и адекватни"в отговор на кибероперациите на руското правителство по време на президентските избории на нарастващия агресивен тормоз през последните две години срещу американски дипломатически персонал в Русия.
Говорител на Кремъл заяви, че Москва ще даде "адекватен“ отговор, а руският външен министър Сергей Лавров предложи на президента Москва да експулсира 35 американски дипломати и да забрани на американския дипломатически персонал да използва две вили в Москва.
Путин обаче решил, че няма да предприеме тези действия и Русия няма да забранява на семействата и децата на дипломатите да използват обичайните за тях места за отдих по време на новогодишните празници. "Нещо повече, всички деца на американски дипломати, акредитирани в Русия, са поканени на новогодишното и коледно тържество в Кремъл", добавя руският лидер.
"Запазвайки си правото на ответни мерки, няма да падаме на нивото на "кухненска", безотговорна дипломация и в по-нататъшните си стъпки за възстановяване на руско-американските отношения ще се ръководим от политиката, която ще води администрацията на президента Доналд Тръмп", е заявил Путин според пресслужбата на Кремъл.
Нееднократни предупреждения към руското правителство
Предприетите от Вашингтон мерки идват след нееднократни предупреждения към руското правителство. "Ние ги смятаме за необходим и адекватен отговор на опитите му да навреди на интересите на САЩ чрез нарушаване на установените международни норми на поведение", се казва в изявление на Обама, цитирано от Ройтерс.
Тези мерки не са последните в отговор на руските агресивни действия. Ние ще продължим да реагираме своевременно и адекватно, допълва президентът.
Той посочва, че правителствен доклад за руските опити за намеса в изборите в САЩ ще бъде изпратен в Конгреса в близките дни.
В изпълнение на решението на президента Държавният департамент обяви за персона нон грата 35 "служители на руското разузнаване", които в рамките на 72 часа трябва да напуснат САЩ със семействата си. Официално те са дипломати от руското посолство във Вашингтон и консулството в Сан Франциско, отбеляза Ройтерс, като се позова на официален американски източник.
Освен това ще бъдат затворени два руски обекта в щатите Ню Йорк и Мериленд, които са използвани от руски представители с цел събиране на разузнавателна информация.
В комюнике на Белия дом се съобщава за въвеждане на санкции срещу девет юридически и физически лица, които са предоставили материална подкрепа за кибероперациите на една от разузнавателните служби.
Сред санкционираните са двете разузнавания - Федерална служба за сигурност и руското военно разузнаване /ГРУ/. Второто е обвинявано от Белия дом, че благодарение на агентите и техническите си средства е фалшифицирало и променило информации с цел да се намеси в американския избирателен процес. ФСС пък е обвинена, че е помагала на ГРУ. Три руски компании са обвинени, че са оказали материална помощ за хакерските атаки. Те също са обект на финансови и юридически санкции.
Персонални санкции се въвеждат срещу началника на ГРУ генерал-лейтенант Игор Коробов и трима негови заместници. Под санкции попадат още Алексей Белан и Евгений Богачев - двама руски граждани, издирвани от години от ФБР за киберпрестъпления.
Белият дом уточни, че мерките са отговор и срещу нарастващия тормоз през последните две години срещу американски дипломатически персонал в Русия от страна на силите за сигурност и полицията. Този тормоз се е простирал отвъд правилата за поведение, установени в международната дипломация.
Според Марк Тонър, говорителя на Държавния департамент, тормозът над американски дипломати е нараснал пред последните 12 месеца, което отговаря на увеличаване на напрежението между САЩ и Русия във връзка с конфликтите в Сирия и Украйна. Тонър посочи като пример полицейски проверки, физическа агресия и разпространяване по руската държавна телевизия на лични информации за дипломатите, което ги е изложило на риск.
Барак Обама предупреди, че други санкции може да се очакват в това число и наказателни мерки, които ще останат поверителни.
Същевременно министерството на вътрешната сигурност и ФБР публикуваха доклад, който представя в детайли руската кибернамеса, предаде Асошиейтед прес.
Докладът включва информация за компютри по света, върху които руските разунавателни служби са "сложили ръка" за своите цели. В доклада има данни, които могат да бъдат използвани за откриване на злонамерени програми, използвани от руските разузнавателни служби. В доклада има и информации как руските разузнавания действат по принцип. Целта на документа е да се помогне на компютърните специалисти да откриват руската кибернамеса и да блокират всякакви нови атаки.
Отговорът на Москва
"Естествено не можем да оставим без отговор подобни номера, реципрочността е закон в дипломацията и международните отношения", коментира Лавров веднага след обявените от Обама санкции. "Затова руското външно министерство съвместно с колеги от други ведомства внесе за разглеждане от президента на Русия предложение да бъдат обявени за персона нонграта 31 служители от посолството на САЩ в Москва и четирима дипломати от генералното консулство в Санкт Петербург", уточни той.
"Освен това предлагаме да се забрани на американците да използват вилата си в Серебряний Бор (популярна сред московчани паркова зона, б. р.) и склада на ул. "Дорожная", каза руският министър.
Путин обаче реши да не взема такова решение. В изявлението му се допълва още: "Жалко, че администрацията на Обама приключва мандата си по такъв начин, но въпреки това поздравявам него и семейството му с настъпващата Нова година. Поздравявам и новоизбрания президент Доналд Тръмп, и целия американски народ".
В изявлението се посочва също така, че действията на САЩ срещу Русия вредят не само на двустранните отношения, но на света като цяло, като се има предвид отговорността на Русия и САЩ за опазване на глобалната сигурност.
Администрацията на президента Барак Обама в САЩ "обвинява Русия във всички смъртни грехове, опитва се да ни обвини и в провала на външнополитическите си инициативи", заяви преди това Лавров и нарече "неоснователни допълнителните обвинения", че Русия "се е намесвала на държавно равнище в избирателната кампания в САЩ".
По-рано Си Ен Ен, позовавайки се на свои източници, съобщи, че във връзка с антируските санкции на Вашингтон властите на Русия са решили да затворят и англо-американското училище в Москва, където учат децата на дипломати от САЩ, Великобритания и Канада. Тази информация обаче бе определена от руската страна като "недостоверна“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че деструктивните действия на оттеглящата се администрация на Белия дом спрямо Русия пораждат недоумение и се разглеждат като проява на непредвидима агресия.
За съжаление такива действия на действащата администрация във Вашингтон са проява, според нас, на непредсказуема и може дори да се каже агресивна външна политика, заяви Песков. Според него тези действия безусловно ще влошат отношенията между САЩ и Русия.
Песков каза, че Обама се стреми да нанесе удар по външната политика на бъдещата американска администрация и че налага на екипа на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп модел на поведение, като го лишава от правото да избира своя път.
Песков заяви, че Кремъл е изпаднал в дълбоко недоумение относно изявленията на Вашингтон, че американски дипломати са преследвани в Русия от правоохранителните органи. Той заяви, че може да даде примери за пряк натиск над руски дипломати, работещи в САЩ и припомни случай, в който американски дипломат се опитал да вербува в Москва по телефона сътрудник на Федералната служба за сигурност на Русия.
Тръмп: Време да се премине към по-значими неща
Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп заяви, че е време да се премине към други по-значими неща след обявените от администрацията на Барак Обама нови санкции срещу Русия.
В интерес на страната ни и на нашия велик народ ще се срещна идната седмица с ръководителите на нашето разузнаване, за да бъда информиран в детайли за тази история, се казва в кратко изявление на Тръмп.
Време е нашата страна да се захване с по-големи и по-добри неща, се допълва в изявлението.
mediapool.bg