Кламер БГ - Новини: Затвореният в бежански център Полфрийман е неоткриваем за призовки

Затвореният в бежански център Полфрийман е неоткриваем за призовки

България

|
Четв, 26 Септ 2019г. 11:53ч.
Затвореният в бежански център Полфрийман е неоткриваем за призовки

Австралиецът Джок Полфрийман, който преди дни бе освободен предсрочно от затвора, не може да бъде открит, за да му се връчат документи, макар да е затворен в бежански център на МВР, който няма право да напуска. Това става ясно от съобщение на Върховния касационен съд (ВКС), който е отказал да уважи искането на главния прокурор Сотир Цацаров и да възобнови делото.

Причината е процесуално нарушение – на Полфрийман не е връчен препис от искането на Цацаров. Такъв е получил адвокатът му Калин Ангелов, но той не е упълномощен да го представлява в това производство и затова австралиецът трябва лично да получи книжата. Това не е направено. Поради тази причина ръководителят на наказателната колегия във ВКС Галина Захарова е отказала да образува дело и е върнала материалите на Софийски градски съд с указания връчването да бъде извършено. След това отново ще се решава дали да се образува дело, т.е. сегашното връщане не е окончателно.

По факса

Към момента няма информация как така от СГС не са успели да открият Полфрийман. В съобщението се посочва, че от този съд са изпратили по факс материалите на шефа на дирекция "Миграция" в МВР, под чието управление са бежанските центрове.

"По делото не е приложена надлежно подписана разписка, удостоверяваща, че преписът от искането за възобновяване е връчен на лицето, за което е предназначен", подчертават от ВКС. Тъй като делото не може да се гледа без връчване на книжата, се отказва и образуването му.

"Осъденият Джок Полфрийман е основен адресат на искането за възобновяване. Целта на връчването на препис е процесуалният документ да бъде получен от съответния адресат – да стане негово достояние, за да може той лично да се запознае със съдържанието на искането за възобновяване и да организира защитата си. Обстоятелството, че препис от искането за възобновяване е бил изпратен и получен от адвокат Калин Ангелов, в качеството му на упълномощен защитник на осъдения, е без правно значение и не санира пропуска на първоинстанционния съд да връчи препис на осъденото (и условно предсрочно освободено) лице. Същото е самостоятелна страна в производството има право на лична защита. Освен това адв. Ангелов няма процесуално качество на защитник, тъй като производството по възобновяване е извънреден способ за проверка на влезли в сила съдебни актове и изисква упълномощаване конкретно за това производство", пише в мотивите на ВКС.

По-висок контрол

Междувременно пускането на Полфрийман от затвора продължи да предзивиква политически вълнения. Предсрочното условно освобождаване на затворници да подлежи на обжалване и пред ВКС. Такава идея лансира правосъдният министър Данаил Кирилов. Това е поредно предложение за законодателна промяна след освобождаването на осъдения за убийство Полфрийман. Миналата седмица от ДПС заявиха, че обмислят нови текстове, с които да се ограничи възможността за излизане от затвора по-рано.

"Редно е законодателят да допусне по-висок инстанционен контрол", заяви Кирилов, който миналата седмица отказа да коментира освобождаването на Полфрийман като министър, но се обяви против като гражданин. В момента предсрочното освобождаване се гледа на две инстанции, като решението на апелативния съд е окончателно.

Полфрийман бе освободен от състав с председател съдия Калин Калпакчиев и членове Весислава Иванова и Виолета Магдалинчева. От няколко дни първите двама съдии са подложени на публичен линч, настоява се за оставките им и наказания.

Решение или определение

Името на съдебния акт, с който затворниците се освобождават, също трябва да бъде регламентирано законово, каза още Кирилов. Полфрийман бе освободен с определение. Според близките на убития от него Андрей Монов обаче това е нарушение, тъй като съдът е трябвало да приеме решение. Тяхната теза бе възприета и от главния прокурор Сотир Цацаров, който във вторник поиска от Върховния касационен съд да спре освобождаването на Полфрийман и да нареди преразглеждане на делото. Цацаров твърди, че съдиите Калпакчиев и Иванова не са били достатъчно безпристрастни, тъй като били близки до Български Хелзинкски комитет, чийто председател е писал положително становище за затворника. По искането на Цацаров все още не е образувано дело във ВКС. Очаква се това да се случи в близките дни.

Лични документи

Австралийският консул е поискал среща с Кирилов заради личните документи на Полфрийман, обясни министърът. В момента освободеният от затвора се намира в бежански център на МВР в Бусманци и няма право да излиза, тъй като е без документи.

"Консулът иска да говори с мен и предполагам, че ще разбере, най-вероятно точно с оглед твърдението, че консулът бил издал пасаван. Тоест има документ, който да идентифицира", обясни Кирилов. Той допълни, че към момента няма информация австралиецът да има издадени документи.

Ако Полфрийман получи документите си преди ВКС да реши дали делото трябва да се възобнови, българската държава няма да има основание да го спре да напусне страната.

"Напълно възможна е хипотезата лицето да получи документи за самоличност и да напусне пределите на България. Ако се възобнови това производство, ако се отмени определението на Софийския апелативен съд, ще е налице основание отново да бъде задържан. Ако е в чужбина, ще се използват институтите за международна правна помощ, за да бъде върнато лицето в България за доизтърпяване на наказанието", обясни пред Нова телевизия говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.

Не е прецедент

Освобождаването на Полфрийман не е прецедент, заяви пред бТВ адвокатът му Калин Ангелов. Според него ролята на Хелзинкския комитет в цялата процедура се преувеличава.

"Аз знам случай с повече от 7 години излязъл – пак чужденец. Знам случай за 5 години остатък. Знам случай за 4 години остатък", обясни адвокатът.

Полфрийман бе осъден на 20 години. При освобождаването му оставаха малко над 6 години от присъдата.

95% от случаите са с определение

В 95% от случаите на предсрочно освобождаване, съдът постановява определение, а не решение, заяви пред бТВ съдия Емил Дечев, член на Съюза на съдиите в България. Според него това значи, че главният прокурор трябва да поиска преразглеждане на всичките. Той допълни, че около освобождаването на Полфрийман са изречени много неистини. По-рано от съюза излязоха с декларация срещу съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, която в сряда обяви, че е солидарна с близките на Монов и прати сигнал срещу съдебния състав на Калпакчиев за проверка от инспектората.

mediapool.bg