Кламер БГ - Новини: Заплахи за стачки заради поевтиняването на водата

Заплахи за стачки заради поевтиняването на водата

България

|
Четв, 03 Дек 2020г. 18:12ч.
Заплахи за стачки заради поевтиняването на водата

Не само когато се вдигат, дори и когато падат, цените на водата предизвикват недоволство, стана ясно на откритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в четвъртък, на което бе обсъдено предложението й за поевтиняването на услугите на 16 ВиК от 1 януари 2021 г. и поскъпването им в девет региона. Само за Монтана не се предвижда промяна.

Намаляването на цената на водата на повечето дружества идва след преглед за изпълнението на петгодишните им бизнеспланове, което става след третата година на разрешаваното досега повишаване на тарифите с аргумента инвестиции в намалението на течовете и подобряването на качеството на услугите. Оказва се обаче, че масово дружествата не са направили необходимите инвестиции, а получените в повече от високите цени на водата средства са използвани за вдигане на заплати на служителите и за други разходи. Дори при инвестирани малко повече средства през 2019 г. в мрежата, течовете на вода са се увеличили, стана ясно от публикуван преди ден анализ за дейността на водните оператори през 2019 г. спрямо предходната година.

И ако по-голямата част от потребителите вероятно ще са доволни да получат по-ниски в различна степен цени на водата, намерението на КЕВР предизвика остра реакция от страна на самите ВиК-та и от синдикатите.

Йоанис Партениотис от КТ "Подкрепа" заяви по време на общественото обсъждане на водните цени, че ако КЕВР не се откаже от орязването им, ще има протестни и стачни действия. Според него предлаганото поевтиняване ще се отрази негативно на финансовото състояние на дружествата и върху заплащането на работещите в сектора.

"Ако вие приемете едно такова решение, над 80% от територията на България ще бъде подложена на евентуална водна криза. И част от ВиК операторите ще бъдат обявени във финансова несъстоятелност", заяви той.

Реакцията на синдикатите и водните оператори е напълно обяснима, защото ще бъдат лишени от досегашен финансов ресурс, с който са разполагали, но условието за това е било да се инвестира в инфраструктура, а това не е било сторено.

КЕВР изрично предупреди още при одобряването на бизнесплановете и заложеното в тях поскъпване на водата, че това не е безусловно и цените ще бъдат рязани при неизпълнение, но ВиК операторите сега не са доволни от развитието на нещата.

"До момента изменението на одобрените цени беше свързано единствено с натрупаната инфлация. Сега вече се отчита и реално свършената работа от дружествата по отношение на изпълнението на инвестиционните програми и показателите за качество", каза шефът на дирекцията за ВиК услуги в КЕВР Ивайло Касчиев пред БНР в четвъртък

В случая с водата поевтиняването може да бъде разглеждано и като лоша новина, защото означава, че ВиК дружествата не са се справили, смята той.

От своя страна омбудсманът Диана Ковачева пък се възпротиви на плановете на комисията да вдигне цените на водата в София и Разград с 6 на сто, и още в Плевен, Кърджали, Варна, Хасково, Търговище, Перник и Пловдив. В Пловдив обаче реално поскъпването ще е половин стотинка. Аргументът на националния обществен защитник е, че не бива да се вдигат цените в условията на пандемия, когато гражданите масово обедняват.

Ковачева дава за пример как на фона на намаляването на доходите на домакинствата цената на водата в София се вдига с 5.99%, но в същото време социалната поносимост на цената на ВиК услугите за 2021 г. за София-град, изчислявана през доходите на жителите, намалява в сравнение с 2020 г. – от 8.36 лв. на 6.78 лв.

"Област Хасково от години има проблем с качеството на питейната вода - манган, висока алфа активност и др. За преминаващия през тежка водна криза район на Перник, също е предвидено увеличаване на цената, макар и да е само с 0.4%. А за областите Плевен, Кърджали, Варна и Пловдив увеличението на цената е в границите между 2.21% и 0.27%", отбеляза Ковачева.

Тя поиска КЕВР да приема общите загуби на вода във водоснабдителните системи на операторите като показател за качество и това също да се взема предвид при определяне цената на водата.

"Във връзка с тежката епидемична обстановка, в която се намираме в момента, смятам, че не бива да се допуска регулираните цени на ВиК услугите да се превърнат във фактор, който ще задълбочи бедността и социалното изключване в страната", заяви още омбудсманът.

Окончателно решение за цените на водата ще се вземе от регулатора на 30 декември като ще се разгледат всички възражения по изчисленията на КЕВР.

mediapool.bg