Кламер БГ - Новини: Руски ракети поразиха летището в Одеса, докато офанзивата в Донбас напредва бавн

Руски ракети поразиха летището в Одеса, докато офанзивата в Донбас напредва бавн

Война в Украйна

|
Съб, 30 Апр 2022г. 22:45ч.
Руски ракети поразиха летището в Одеса, докато офанзивата в Донбас напредва бавн

Руските войски в Мариупол. Фотосесия, организирана от руските военни за медиите. Снимка ЕПА/БГНЕС

Украинските сили водиха в събота битки село по село, за да отблъснат руското настъпление в източната част на страната, докато ООН се опитваше да посредничи за евакуацията на цивилни жители от последната крепост на украинските сили в разрушения престанищен град Мариупол.

Руски ракети срещу летището в Одеса

Руска ракетна атака разруши в събота пистата за излитане и кацане на летище Одеса, който е третият по неселение град в Украйна и ключово черноморско пристанище, съобщи украинската армия. В съобта там е имало няколко експлозии, но засега няма данни да загинали. Ракетите са изстреляни от анексирания Крим.

Евакуация на цивилни от Мариупол

Смята се, че 100 000 цивилни все още са в Мариупол, а над 1000 души са в промишлената зона "Азовстал". Украинските власти не конкретизират колко украински военни са също в огромната зона, разполагаща с подземни съоръжения и достъп до морето, и която е единствената част от Мариупол, която все още не е под руски контрол, отбелязва АП. Руснаците смятат, че вътре има около 2000 украински бойци.

Руските медии съобщиха в събота, че 25 цивилни са били евакуирани от "Азовстал". РИА Новости предаде, че 19 възрастни и шест деца са изведени от завода, но без да съобщава повече подробности.

Снимки и видеа от вътрешността на завода са стигнали до агенция АП от две жени, които са казали, че съпрузите им са сред бойците, които отказват да се предадат там. На кадрите се виждат неидентифицирани ранени мъже с изцапани превръзки, които имат нужда от подмяна, други са с открити рани или амптирани крайници.

Руската офанзива в Донбас не напредва особено

Русия, която разполага с достатъчно резервна военна мощ, всде още може да интензифицира офанзивата си в Източна Украйна и да завземе региона, отбелязва АП.

Като цяло руската армия наброява 900 000 военнослужещи, освен това притежава много по-голями военновъздушни и военноморски сили в сравнение с Украйна.

Към момента е трудно да се придобие цялостна представа за хода на бойните действия, тъй зоната е опасна за присъствие на репортери. И Украйна, и подкрепяните от Русия украински сепаратисти, които се бият в Донбас, спазват строги ограничения при предоставянето на информация от зоната на бойните действия.

Западни военни анализатори обаче са на мнение, че руската офанзива в региона на Донбас, включващ и Мариупол, се развива много по-бавно от планираното. Месец след като Москва обяви, че фокусира усилията си за завлазяване на Донбас, руските войски и воюващите на тяхна страна сепаратисти не могат да се похвалят с особени победи.

По отношение на численост, руските въоръжени сили превъзхождат украинските. В дните преди да започне войната, западни разузнавателни служби изнесоха данни за поне 190 000 руски войници, струпани около границите с Украйна. Числеността на украинската армия е 200 000 военнослужещи, разпределени из цялата страна.

Отчасти заради упоритата украинска съпротива, руснаците са "поне няколко дни назад от мястото, на което са искали да бъдат", опитвайки се да обкръжат украинските войски в източната част на страната, коментира пред АП висш американски военен.

Амстердамски докери отказват да разтоварват танкер с дизел от Русия

Амстердамски докери отказаха в събота да разтоварят танкер с хиляди тонове руско дизелно гориво. Предишния ден същият танкер не бе приет в друго пристанище на Нидерландия – Ротердам, предаде Би Би Си.

Танкерът "The Sunny Liger", който плава под флага на Маршалските острови и има водоизместимост 42 000 тона, е тръгнал преди седмица от руското пристанище Приморск, до Санкт Петербург.

"Миналата вечер ние помолихме всички на пристанище Амстердам, които имат отношение, да не позволят на плавателния съд да акостира и да не работят с него", съобщи в Туитър ръководителят на местния профсъюз на пристанищните работници.

По данни на местната преса, сега танкерът е на рейд и все още не е поискал разрешение да влезе в пристанището.

Износът на руски нефт засега не попада под санкциите на ЕС и влизането в пристанища на страните членки е забранено само за плавателни съдове под руски флаг и такива, които са руска собственост, поради което няма формални причини пристанщните власти да не издадат такова разрешение.

P { margin-bottom: 0.08in }

Отмяната на санкциите срещу Русия е част от мирните преговори между Москва и Украйна, които са "сложни", но продължават ежедневно, каза руският външен министър Сергей Лавров в интервю за телевизионния канал “Ал Арабия“, цитирано от ТАСС и БТА.

"Понастоящем руската и украинската делегация практически всекидневно обсъждат по видеоконферентна връзка проекта на възможен договор", каза той.

Преди ден украинското правителство предупреди, че преговорите за прекратяването на руската инвазия, която навлезе в третия си месец, са заплашени от провал заради действията на Русия в Донбас

"Дневният ред на преговорите включва наред с другото въпросите на денацификацията, признаването на новите геополитически реалности, отмяната на санкциите, статута на руския език", посочи Лавров, без да уточнява.

"Ние сме за продължаване на преговорите, макар че те са сложни", каза той.

Лавров обяви, че ключовите партньори, купуващи газ от Русия, вече са преминали на плащане на суровината в рубли, но също не уточни кои са тези парньори.

"Повечето ключови партньори на Русия, купуващи газ, вече преминаха на този начин на плащане (в рубли)", каза външният министър. Основните купувачи на руски газ са страните от ЕС, но засега няма потвърждение, че е приета схемата за плащане в рубли.

"Ако Полша и България поставят идеологическите си амбиции над интересите на своите народи, над интересите на бюджета си, това е техен избор", каза Лавров.

На този фон той обясни, че се правят опити Молдова да бъде вкарана в НАТО, от което няма да спечели сигурността ѝ.

"Те (молдовците) трябва да се безпокоят за бъдещето си, защото се опитват да ги вкарат в НАТО. Не смятам, че от това ще спечели сигурността на Молдова", каза министърът.

mediapool.bg