"И Господ не може ни даде гаранции, че нещо подобно (бягство на двама въоръжени затворници от Софийския централен затвор - б.а.) няма да се случи пак". Това каза ресорният заместник-министър на правосъдието проф. Николай Проданов в откровен разговор с Mediapool за нерешените проблеми в затворите. От разговора става ясно, че пет месеца след шокиращото бягство на затворниците Владимир Пелов и Радослав Колев тежките проблеми на системата не просто не са решени, но дори няма хоризонт кога и как ще бъдат решавани.
Николай Проданов казва, че причината е в липсата на пари:"По отношение на нови неприятни инциденти, вие нали разбирате, че и Господ не може ни даде гаранции, че нещо подобно няма да се случи пак. Статистиката (за бягствата) в сравнение с минали години не е лоша, макар че бягството на двама въоръжени с огнестрелно оръжие до голяма степен ни я развали. Това наистина беше много тежък инцидент".
Затворниците Пелов и Колев офейкаха от Софийския централен затвор по обяд на 3 април. Почти като на филм, те успяха да се доберат до огнестрелно оръжие, въпреки мерките за сигурност и минаха като на парад през най-строго охранявания затвор в държавата. После изчезнаха безследно. Около месец след това Пелов бе застрелян в главата от информатор на МВР в Ботевград, когото избягалият затворник беше нарочил за убиване. Както впоследствие се оправда МВР, беглецът бе съумял да се укрие от полицията, пускайки си брада и криейки се с качулка. Радослав Колев все още се издирва.
Пари няма - действайте
Сега заместник-министърът Проданов казва, че затворите все така се нуждаят от още служители и нова техника. Пари за това правителството не дава и проблемът стои отворен. Въпросът обаче не е само в парите.
Министерството на правосъдието все още няма адекватна стратегия за реформа на затворите, включително по отношение на организацията и обучението на кадрите, няма и идея за каква техника са нужни пари.
Какво бе обещано
След бягството на Пелов и Колев бе свикана кризисна среща в министерството с участието на шефовете на всички затвори в страната. Сформирани бяха работни групи, които трябваше да изяснят от какви инвестиции имат нужда затворите, обещана бе и стратегия за реформа. Пет месеца по-късно се знае само от каква техника нямат нужда затворите. Например, ясно е, че нямат нужда от скенерите за автомобилите, защото са големи, скъпи и ще пречат на жилищните сгради наоколо.
Министерството на правосъдието е предприело две мерки. Дисциплинарно уволнени са заместник-началникът на Софийския затвор и няколко охранители, назначен е нов шеф на ресорната главна дирекция. Втората мярка всъщност няма връзка с бягството, защото мястото е вакантно от близо година и половина. Добрата новина е, че новият началник на дирекцията не е Роман Василев, каквато неофициална информация имаше в началото на юли.
Зам.-министърът Николай Проданов разказва, че Софийският затвор е затегнал режима за охрана, доколкото е възможно с наличните служители. Няколко провокатори сред затворниците са преместени в други затвори, но системите проблеми си остават.
Стратегията за реформа
Николай Проданов казва, че стратегията за реформа в момента се пише. Финансирането е около 20 000 лева от ЕС и е било отпуснато още миналата година заедно с парите за гривните за проследяване на затворници и арестанти. Проектът обаче е закъснял, а правосъдният министър Цецка Цачева е направила всичко необходимо, за да стартира. Сега проектът е към приключване.
"Когато дойдохме като ново ръководство в министерството, една от първите работи на министърката беше много активно да направим всичко възможно да тръгне този проект и той тръгна. Проектът за гривните се развива много добре и има всички изгледи да приключим преди крайния срок. Покрай гривните бяхме закъснели със стратегията за реформа. Тя трябва да е готова до края август", разказва Проданов пред Mediapool
Той признава, че стратегията ще препоръча купуването на нова техника и наемането на още хора. Пари за това няма, вероятно няма и да има. Така все още ненаписаната стратегия вече изглежда безсмислена. Проданов обяснява, че преди три години (по времето на Христо Иванов-б.а.) са съкратени 500 души от системата на затворите. Това са 10% от кадрите. Причината е орязано финансиране от централния бюджет. И досега финансирането не е възстановено.
"За нашата система 500 души са много. Парите за тези 500 души са паднали и не са върнати", казва заместник-министърът. Според него бягството на Пелов и Колев е нямало да се случи, ако затворите са имали достатъчно персонал. Те обаче са нямали персонал през април, нямат и сега, а не се знае кога ще имат.
Оценките на министерството са, че системата на затворите има нужда от още 800 души. Съдебната охрана има нужда от още 500.
"Скенерите ще бъдат компенсирани с организационни и кадрови действия, засега. Ние настояваме по всички възможни канала за увеличение на персонала и увеличение на средствата, но не срещаме разбираме", казва Проданов. Той не споменава директно името на финансовия министър Владислав Горанов, но посочва, че липсата на разбиране идва от "легитимните държавни органи, които се занимават с държавния бюджет".
"Не съм казвал премиера (че не дава пари - б.а.)", държи да уточни проф. Проданов.
Нужни са съвети на експерти от охранителния бранш
Зам.-министърът на правосъдието среща затруднения да каже колко пари са нужни за инвестиции в техника. Такива сметки министерството все още не е направило, въпреки работните групи, създадени след бягството на двамата затворници. Николай Проданов обяснява, че министерството трябва да наеме външни експерти, които да направят оглед на Софийския затвор и да кажат какво трябва да се направи.
"Трябват ни независими външни специалисти от охранителния бранш, а техните услуги също се заплащат. Засега не сме наемали (такива експерти - б.а.), но аз настоявам в това отношение и вероятно ще успея. До края на есента евентуално ще успеем да разработим минимум и максимум варианти за необходимите инвестиции в затвора", обяснява той. Според него този затвор е приоритет, защото там са най-опасните затворници в страната. Проданов казва, че трябва да се предвиди дори защита от дронове. За останалите затвори обаче не се говори.
В източно-средиземноморските страни са важни хората
Николай Проданов настоява, че Министерството на правосъдието е сторило вече всичко, което е могло да стори без пари: "Това, което може да се направи без пари е свързано с кадрите и с организация. Отиде си заместник-началника на Софийския затвор. Той беше дисциплинарно уволнен. Решаването на въпроса кой да оглави Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) беше от пролетта на миналата година и не беше от най-лесните. Решихме го преди десетина дни".
В отговор на въпрос дали това е повече от нищо, Николай Проданов отговори:"Вижте, в страна като България, източно-средиземноморска да я наречем, нещата много зависят от хората. Имаме нов шеф на ГДИН, нов шеф на Софийския централен затвор. Бяха предприети много сериозни организационни мерки в системата за сигурност и охрана на централния затвор, системата беше затегната".
mediapool.bg