Кламер БГ - Новини: Завземането на Южна Украйна: нова цел на Русия или версия на един генерал?

Завземането на Южна Украйна: нова цел на Русия или версия на един генерал?

Война в Украйна

|
Пет, 22 Апр 2022г. 21:34ч.
Завземането на Южна Украйна: нова цел на Русия или версия на един генерал?

Паметникът на херцог Ришельо в центъра на Одеса е затрупан с чували, пълни с пясък, в очакване на руски удари. Снимка:ЕПА/БГНЕС

Руски генерал заяви, че цел на втория етап от инвазията в Украйна ще стане създаването на коридор до границата с Приднестровието, което фактически означава завземане на Южна Украйна. До момента Русия казваше, на втория етап от войната ще се състредоточи към Донбас, тоест Източна Украйна. Кремъл отказа да коментира изявлението на генерала и да отговари на въпроса променили ли са военните цели на Москва, предаде Би Би Си.

Какво каза генералът

Мястото, на което бяха обявени новите цели, беше толкова неочаквано, както и самият говорител - заместник-командващият войските на Централния военен окръг генерал-майор Рустам Минекаев. В петък той се изказа на годишното събрание на Съюза на предприятията от отбранителната промишленост в Свердловска област. Така че, новините за войната на Русия в Украйна дойдоха от Урал, отбелязва Би Би Си.

"След началото на втория етап на специалната операция, който започна буквално преди два дни, една от задачите на руската армия е да установи пълен контрол над Донбас и Южна Украйна. Това ще позволи да се обезпечи сухопътен коридор в Крим, а също да се въздейства на жизненоважни обекти на украинските [военни сили], черноморски пристанища, през които се осъществяват доставките на селскостопанска, металургична продукция в [други] страни", заяви Минекаев, цитиран от ТАСС.

По думите му контролът над южните райони на Украйна ще даде на руските въоръжени сили още един излаз към Приднестровието: "Контролът над Южна Украйна е още един излаз към Приднестровието, където също има доказателства за потискане на рускоезичното население. Очевидно е, че ние сега воюваме с целия свят, както беше по време на Великата отечествена война, когато цяла Европа, целият свят беше срещу нас. И сега е същото, те никога не са обичали Русия".

Тези думи сякаш потвърждават, че Русия се стреми да завладее и Одеса - голямото украинско пристанище и третия по големина град в страната, отбеляза Франс прес. Според Минекаев контролът над Южна Украйна ще помогне и на проруските сепаратисти от Приднестровието, които контролират тази молдовска територия, граничеща със Западна Украйна, от 1992 г. насам. Там вече има руски военен гарнизон.

Кремъл представя офанзивата си в Украйна, започнала на 24 февруари, като операция за защита на рускоезичното население в Донбас. Русия твърди, че не иска да окупира съседката си и че сегашната ѝ мисия е да "освободи" Донбас заедно със съюзниците си сепаратисти в този регион.

Експерти и по-рано са посочвали, че една от целите на Москва е да завземе територии, които ще станат сухопътен коридор към анексирания през 2014 г. Крим, разположен до Донбас и руската граница. Ген. Минекаев потвърди това. За това, че Русия е постигнала частичен "успех" в създаването на сухопътен коридор между Крим и част от Донецка област, съобщи украинското министерство на отбраната на 25 март.

На 29 март, докато вървяха руско-украинските преговори в Истанбул, руският военен министър Сергей Шойгу заяви, че са изпълнени "основните задачи от първия етап на операцията" и се преминава към"освобождаването на Донбас", което той нарече главна цел, припомня Би Би Си.

В началото на тази седмица, на 18 април, украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Русия е започнала "битката за Донбас". На следващия ден, 19 април, руският външен министър Сергей Лавров каза, че "следващата фаза на тази операция започва". Ген. Минекаев твърди, че "втората фаза на спецоперацията" е започнала "преди два дни", тоест на 20 април.

Всъщност мащабно настъпление не започна, макар да има съобщения за засилване на обстрела. Руските военни продължават да проучват украинската отлрана в Донбас, заяви в сряда украинският генерален щаб. Пак на 20 април британското военно разузнаване съобщи за засилване на обстрела и ударите по фронтовата линия в Донбас. На следващия ден то заяви, че Русия се стреми да осигури плътна ваздушна поддръжка на своето настъпление в Източна Украйна, а украинските военни казаха, че голямата офанзива на руските войски на изток още не е започнала, определяйки боевете на източния фронт като "пробни".

Главното препятствие на изток стана Мариупол, където в промишлената зона "Азовстал" продължават да се сражават украински морски пехотинци и полкът "Азов". На 21 април Шойгу докладва на президента Владимир Путин, че руската армия контролира града и обещава "Азовстал" да бъде завзет до "три-четири дни". Путин обаче разпореди заводът да не бъде щурмуван, а надеждно блокиран.

Независимо от тази заповед, руските военни продължиха и след това да обстрелват "Азовстал". Украинските власти заявиха, че на територията на промишлената зона са блокирани около 1000 мирни жители, сред които жени, деца, възрастни хора. Руското министерство на отбраната отрича, че възпрепятства евакуацията на цивлини жители от Мариупол.

Променила ли се е концепцията?

Говоритерят на Кремъл Дмитрий Песков отказа да коментира изявлението на генерал Минекаев. Журналистите попитаха Песков били ли са разширени целите на "спецоперацията", тъй като по-рано ставаше дума само за "защита на населението на Донбас".

"Ние, както и преди, по никакъв начин не коментираме въпроси, свързани с провеждането на [бойните действия]", отвърна Песков. Запитан как вижда политическото бъдеще на Южна Украйна, той каза: "Това отново е свързано с провеждането на специаллната военна операция, затова го оставям също без коментари".

Към момента не е известно дали коментарите на ген. Минекаев са били официално санкционирани.

Представители на руското министерство на отбраната заявиха пред кореспондент на Би Би Си, че "проучват" коментарите на генерала, които, ако се потвърдят, ще бъдат първото представяне на потенциалните планове на Русия за близките седмици.

Руското командване призна, че цел на втората фаза на войната е не победа над "митичните нацисти", а просто окупация на Източна и Южна Украйна, "империализмът такъв, какъвто е", заяви украинското министерво на отлраната в Туитър.

Андрей Ермак, началник на кабинета на украинския президент, каза по повод изявлението на ген. Минекаев: "Те мислят, че могат да завземат Донбас и Южна Украйна, разчитайки на икономическия натиск над нашата държава. Ние имаме собствени сценарии за защитата на Украйна. И искам да напомня, че благодарение на работата на нашата армия и народ, много планове на Кремъл вече бяха разрушени".

Приднестровието

В Приднестровието е разположен руски военен контингент от около 1500 човека. Той е дислоциран там от 1995 г. в рамките на споразумение за примирие.

На 17 април украинският генерален щаб твърдеше, че в този сепаратистки регион на Молдова руски специалисти проверяват боеспособността на отделни мотострелкови бригади на армията на непризнатата Приднестровска република.

Те не са готови да водят бойни действия, заявиха тогава украинските военни.

За да създаде коридор към Приднестровието, Русия трябва да завземе Одеса и Николаев, коментираха по-рано експерти.

Минекаев не поясни по какъв начин проруските власти в Приднестровието, които се ползват с подкрепата на Москва, са предизвикали "потисничество на рускоезичното население", за каквото говори генералът.

"До неотдавна бе прието да се смята, че Приднестровието е символ на борбата за "руския свят", където (за разлика от Молдова) рускоезичното население не е потискано, а по-скоро обратното", коментира пред Би Би Си политологът Михаил Виноградов по повод казаното от ген. Минекаев.

На 24 февруари руската армия нападна Украйна от няколко страни, разчитайки в кратки срокове да установи контрол върху по-голямата част от територията на страната, включително Киев.

Натъквайки се на ожестожена съпротива и понасяйки сериозни загуби, руските войски се отказаха от първоначалния план и се изтеглиха от Киев, Чернигов, Суми.

До този момент руснаците не са успели да постигнат голяма победа в източната част на Украйна. И дори в Мариупол, който руската армия обкръжи и атакува вече два месеца, все още има огнища на съпротива, които с голяма вероятност могат да продължат още известно време.

Остава и вероятността, че руското командване няма да може да представи окончателния щурм на Мариупол като своя победа до 9 май, когато е главният празник за Путин и той ще трябва да излезе на парада и да говори пред руснаците за постигнатите военни успехи в Украйна.

Ако новата руска концепция наистина е завземането на цяла Юго-Източна Украйна, както обяви ген. Минекаев, то при сегашните темпове на действие на руската армия, войната може да се проточи до края на 2023 г., както допусна британският премиер Борис Джонсън в петък.

А победата в тази война на руската армия, която все пак има някаква крайна численост, ако Путин не обяви всеобща мобилизация, съвсем не е гарантирана.

P { margin-bottom: 0.08in }

mediapool.bg