Вживявайки се все по-пълноценно в ролята си на агент на Путин в България, президентът Румен Радев си позволява да манипулира общественото мнение с отявлени неистини. Като тази, че европейски санкции срещу Русия в областта на ядрената енергетика ще повлияят пряко на българската енергетика. Ето защо той се закани да наложи вето. Радев заяви това преди извънредното заседание на Европейския съвет, което се проведе в Брюксел, а подобна позиция изрази по-рано унгарският премиер Виктор Орбан. Аргументите и на двамата са свързани с доставките на свежото ядрено гориво за руските реактори и поддръжката им, за което е необходимо руско оборудване.
Тезата на Радев, изказана и от други придворни експерти, че АЕЦ "Козлодуй" ще преустанови работа при налагане на европейски ядрени санкции, заради спиране на руското ядрено гориво, е напълно несъстоятелна.
Нали се диверсифицирахме ядрено!?
Атомната ни централа подписа през декември два договора. Единият е с "Уестингхаус" за бъдещо зареждане на V блок с американско ядрено гориво. Процесът ще започне още от пролетта на следващата година. А от есента на 2025 г. френската "Фраматом" ще започне да зарежда VІ блок, осигурявайки пълен аналог на руските касети ТВСА-12.
Реално последното зареждане на V блок с руско гориво ще е при предстоящия планов ремонт през април-май, а ядрената ни централа разполага с налични касети ТВСА за подмяната на 1/4 от горивото, каквато е процедурата. През пролетта на 2024 г. вече трябва да започне използване на гориво на "Уестингхаус".
За VІІ блок пък АЕЦ "Козлодуй" разполага с руски касети за няколко години напред, а през есента на 2025 г. трябва да се вкара първото френско гориво.
Ето защо реално проблеми със суровината за работата на реакторите няма. Освен ако не възникне някаква засечка с лицензирането на горивото на "Уестингхаус", но и тогава има вариант да се използва наличното руско ТВСА-12 или "Фраматом" да поеме зареждането и на този блок.
И двата договора бяха подписани в края на миналата година от служебното правителство на Румен Радев. Ето защо той е отлично осведомен по въпроса.
Че няма проблем с горивото за АЕЦ "Козлодуй" заяви и председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски в четвъртък пред БНР. "Централата е обезпечена с руско гориво до 2027 година за VІ блок, а за V блок - до април следващата", каза той. Ако междувременно алтернативното американско гориво не получи лиценз за V блок, и двата блока могат да продължат да работят с наличното руско гориво, изтъкна още Бачийски.
Проблем с горивото за АЕЦ няма, а тези с оборудването са решими
Евентуално проблем може да възникне с осигуряването на резервни части за поддръжката на ядрените реактори, които в момента са руско производство и налагането на санкции срещу "Росатом" би осуетило вноса им. Принципно компании, които експлоатират руски ядрени реактори, търсят варианти за замяната на технологичното оборудване.
Чешката "Шкода" например има лицензи от самата "Росатом" за определени технологии и вече са водени разговори с дружеството за предоставянето им за българската ядрена централа. Проблем, според запознати, е, че разрешителните на "Шкода" за оборудване за ВВЕР-1000 важат само Чехия. Друг проблем е, че всяка подмяна на оборудване в реакторите трябва да става с одобрението на конструктора й, което е съмнително, че ще стане в днешната ситуация на крайно обтегнати отношения с Русия. Развитието на нещата в условията на война обаче е доста непредсказуемо.
Служебният енергиен министър Росен Христов обяви в петък, че с оператори на други руски реактори в Европа се водят разговори по темата с осигуряването на алтернативно на руското технологично оборудване и решаването на проблемите с руските доставки.
Според Бачийски санкции срещу "Росатом" могат да се отразят както на процесите по издаване на лицензите за удължаване на работата на централата, която се планира да работи още 30 години, така и ще засегнат износа на отработено ядрено гориво.
АЕЦ "Козлодуй" изнася ежегодно в Русия отработеното ядрено гориво, където то се преработва във високорадиоактивни остъклени отпадъци, като принципно споразумението с руската ТВЕЛ е образуваните такива от изпратените след 1989 г. да се връщат обратно в България и страната ни да има грижата за тяхното съхранение.
Това досега не е се е случило. Неофициално се твърди, че "Росатом" рециклира отработеното гориво и го ползва за производството на специално РЕМИКС гориво. От ядрената централа твърдят, че в цеховете им за съхранение на отработило ядрено гориво отпадъци може да се съхраняват 50 години, докато междувременно се търси решение на проблема с окончателното им погребване или извозването им за рециклиране. Няма обаче официална информация от ядрената централа какви точно количества отработено ядрено гориво се съхраняват на площадката й и какъв капацитет от съоръженията за съхранение на този вид отпадъци е запълнен към момента.
Президентът на "Фраматом" Бернар Фонтана всъщност обяви в интервю за Mediapool, че компанията може да предложи на България решение на проблема с отработеното ядрено горива и рециклирането му. Служебният министър на енергетиката Росен Христов също каза, че се преговаря за подобна възможна утилизация на използваните ядрени касети.
Което означава, че всъщност има решение на потенциалните ядрени проблеми за България в резултат на налагане на санкции при сделки с "Росатом". Трябва само воля.
Вместо това президентът предпочита да плаши българската общественост и да брани бизнес интересите на Русия.
mediapool.bg