Висши руски служители, депутати и сенатори, губернатори, ръководители на държавни компании и ръководители на големи банки са изправени пред значителни ограничения за пътуване в чужбина, пише The Moscow Times, като се позовава на десетина настоящи и бивши служители на Кремъл и правителството, както и събеседници в парламента и служители на големи държавни компании.
"Желязната завеса за тези, които са свързани с държавата, вече съществува“, оплаква се един от източниците на изданието в руското правителство. "Защото никой не може да отиде никъде без лично разрешение."
Непубличната забрана за задгранични пътувания важи за целия държавен апарат, а изключения са възможни само в изключителни случаи и се правят индивидуално, казали източниците, пожелали анонимност.
"Това решение е било взето на самия връх на руското ръководство – от президента Владимир Путин, заедно с ФСБ и членовете на Съвета за сигурност. Това е само в тяхната компетентност“, казва източник от ръководството на руския парламент.
Тайните служби и Кремъл се страхуват от дезертирането на служители, които не харесват живота в "обсадена крепост" и които биха искали да се дистанцират от президента, станал обвиняем в разследването на Хагския съд.
На някои служители във ФСБ просто им отнемат паспортите, писа преди време "Настоящее время", което дългогодишен служител в Кремъл е потвърдил пред The Moscow Times.
Освен това ФСБ поддържа списък с длъжностни лица, губернатори и други държавни служители, които трябва да получат отделни разрешителни за излизане, казали пред The Moscow Times представител на Кремъл, държавен служител и двама бивши служители. "В базата данни има така наречените флагчета. За да заминеш, флагчето трябва да бъде премахнато предварително “, казва един от източниците.
"Имаше случаи, когато на много големи хора се казваше: не, без почивка. Почивайте си на работа. Или, например, в Алтай “, казва високопоставен служител на държавна компания. Това изнервя държавния апарат, свикнал със западните стандарти на потребление и отворени граници.
И преди войната за пътуването се искаше разрешение от прекия началник, но сега практиката се затвърди: високопоставените служители са длъжни да получават "двойно одобрение“ за всяко пътуване в чужбина – от прекия си началник и от неговия началник.
Това означава, че не е необичайно началникът на кабинета на Кремъл Антон Вайно или дори лично Путин да се занимават с пътувания в чужбина, казва служител на Кремъл и дългогодишен познат на президента пред The Moscow Times.
Именно по този начин през пролетта и лятото на 2022 г. тогавашният ръководител на Сметната палата Алексей Кудрин няколко пъти лети до Израел, а Анатолий Чубайс също подаде оставка от Кремъл и напусна Русия през март. "И двамата успяха да напуснат само след разрешението на Путин", казал представителят на Кремъл.
Един от събеседниците на The Moscow Times разказал, че четири месеца след нахлуването в Украйна негов колега - високопоставен руски служител - вече на летището, след като чакал около час, разбрал, че му е забранено да пътува в чужбина. Нова вълна от откази за пътуване чиновниците получили по време на новогодишните празници, които традиционно се прекарват в чужбина. Освен това под забраната били пътувания "не само до „неприятелски“, но и до приятелски страни“, казва източникът.
Дори пътуванията до страни, които Кремъл нарича съюзници на Русия, повдигат въпроси от разузнавателните агенции, натоварени от Путин да увеличат усилията си за проследяване на чужди шпиони. След ваканция в една от тези държави, служител на една от държавните компании бил неочаквано поканен да отговори на въпроси за пътуването пред служител на ФСБ.
„Той се интересуваше дали специалните служби на тази или други държави са се свързали с мен, дали са ме помолили да подпиша документи, осъждащи политиката на нашия президент, както и защо отидох“, казала тя.
Всичко това може да приключи с пълна официална забрана за пътувания в чужбина още тази година, признали трима служители.
През последните няколко месеца темата за налагане на забрана на държавни служители, чиновници, служители на държавния апарат и депутати неведнъж беше повдигана публично. Шефът на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин се заявява с такава инициатива, а в Думата беше въведено задължение депутатите да предупреждават за пътувания. Съобщава се за неофициални забрани за пътуване във Вологодска, Уляновска и Тамбовска област, както и в Република Марий Ел, Чувашия и Северна Осетия.
Дмитрий Песков, говорител на президента Владимир Путин, заяви през януари и февруари, че Кремъл все още не обсъжда забрана за пътуване.
mediapool.bg