Кламер БГ - Новини: Ефектът "Великобритания" в Изборния кодекс се появи и в Турция

Ефектът "Великобритания" в Изборния кодекс се появи и в Турция

България

|
Ср, 12 Окт 2016г. 18:07ч.
Ефектът "Великобритания" в Изборния кодекс се появи и в Турция

Промените в Изборния кодекс, които по настояване на Патриотичния фронт ограничиха създаването на повече от 35 избирателни секции в държава за гласуването на българите в чужбина и произведоха дефекта "Великобритания", дефектираха и в Турция. Това научи Mediapool от свои източници в ЦИК в сряда, когато изтече срокът за подаване на заявления за гласуване в чужбина.

По последна информация в Турция са подадени заявления за откриването на 41 секции, а във Великобритания броят им трябва да бъде 51.

Парадоксът е, че и в двете държави законовите изисквания за събиране на 60 заявления за сформиране на изборно бюро за изпълнени. За да спази Изборния кодекс обаче, ЦИК трябва да редуцира секциите до 35. За това обаче няма ясно разписани критерии и принципи. От комисията обясниха, че вече работят по различни варианти, но признаха, че всички те са еднакво уязвими.

Първоначалната идея бе във Великобритания да се даде предимство на населените места, в които има събрани повече заявления. "Ако се искат 60 заявления, а хората на едно място са събрали 80, а на друго място 62 – логично е да разкрием секция там, където има повече заявления", обясниха казуса членове на комисията. Подобен аргумент обаче не е валиден, тъй като навсякъде в Обединеното кралство са подадени много повече от необходимите 60 документа.

От комисията смятаха, че има вариант да се сравни избирателната активност на последните избори и там, където е била най-ниска (ако и в момента има заявления за секция), да не бъде разкривана секция. Може и да се намали концентрацията на секциите в Лондон за сметка на други градове. Това според българите в чужбина е абсолютно неприемливо, тъй като в столицата на Великобритания те са гласували най-много.

Проверка показва, че на последните парламентарни избори във Великобритания до урните са отишли 13 855 души, като 8347 от тях са дали своя вот в Лондон.

Обмисля се и вариант да бъдат разкрити секции, там където намирането на помещения за провеждане на избори не е затруднено.

След писмо на българската диаспора във Великобритания обаче от ЦИК обмислят и друга идея.

"Отделните територии, които съставляват Обединеното кралство - Англия, Шотландия и Северна Ирландия се ползват със специален автономен статут с национални парламенти в Шотландия и Северна Ирландия. Това специално държавно устройство може да се приложи при разпределението на секциите като те се броят отделно за всяка една от териториите в кралството", казаха пред Mediapool от ЦИК. "В крайна сметка Великобритания се е появила като уния между няколко държави и ние можем да ги третираме така", обясниха от комисията.

Ако в ЦИК приемат подобно тълкувание проблем със секциите в кралството на практика няма да има. "Ако пък всякакви националисти имат такъв проблем – нека обжалват решението пред ВАС, както е по закон", казват от комисията.

В ЦИК обаче са напълно наясно, че вземат ли такова решение веднага ще бъдат обвинени в двоен стандарт, тъй като същият проблем се появи в сряда и в Турция.

"До последно заявленията от Турция стигаха за образуване на секциите така както са по закон – 35. В последния ден обаче се оказа, че ако гледаме заявленията, трябва да образуваме 41 секции. Няма как да търсим вратичка като за Великобритания. А и сега заради казуса с Турция може мнозинството в ЦИК да не гласува за повечето секции в кралството", разказаха от комисията.

Казусът трябва да намери решение до края на седмицата.

Избирателите, които в деня на президентския вот и референдума се намират извън страната, могат да гласуват във всяко удобно за тях място, където има образувана избирателна секция. За целта е необходимо да представят лична карта и да попълнят декларация, че не са гласували и няма да гласуват на друго място, която ще им бъде предоставена от секционната избирателна комисия, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК).

Освен във Великобритания и Турция, проблем за гласуващите в чужбина ще има и в Германия, но там казусът е друг. Германските власти не дават да се разкриват секции извън дипломатически и консулски представителства. Така секции в Германия ще има в посолството в Берлин, генералното консулство в Мюнхен и консулството във Франкфурт на Майн, както и в канцелариите на почетните консули в Хамбург, Магдебург, Мюнстер, Дармщадт и Щутгарт.

mediapool.bg