Кламер БГ - Новини: След 3-часов разговор с Путин: Ердоган вярва, че скоро ще има решение за зърнената сделка

След 3-часов разговор с Путин: Ердоган вярва, че скоро ще има решение за зърнената сделка

Война в Украйна

|
Пон, 04 Септ 2023г. 18:04ч.
След 3-часов разговор с Путин: Ердоган вярва, че скоро ще има решение за зърнената сделка

Путин посреща Ердоган в Сочи

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза днес след тричасова среща с руския си колега Владимир Путин в Сочи, че очаква, че скоро ще бъде взето решение по отношение на зърнената сделка, предаде Ройтерс.

„Обсъдихме възстановяването на зърнената сделка в Черно море. Вярвам, че скоро ще бъде взето решение по отношение на зърнената инициатива“, посочи Ердоган.

Турският президент подчерта, че алтернативните варианти на зърнената сделка в Черно море не осигуряват трайно решение и инициативата трябва да продължи, като се запълнят пропуските.

„Искаме да изпращаме зърно на бедните страни, обсъдихме го с Путин. Турция ще направи каквото е нужно, за да изпраща зърно на бедните страни, договорихме се за това“, отбеляза Ердоган.

По думите му, Украйна трябва да смекчи позицията си спрямо Русия относно зърнената сделка.

„Обсъдихме селското стопанство, туризма, финансите, енергетиката и други въпроси“, допълни Ердоган.

Турция е съгласна да доставя руско зърно под формата на брашно за бедните страни, посочи още Ердоган, цитиран от ТАСС.

"Обсъдихме с г-н Путин инициативата за изпращане на зърно в бедните страни. Съгласни сме да се извърши такава работа. Договорихме се, че ще можем да изпращаме руско зърно, преработено в брашно, в бедните страни", посочи Ердоган. Той също така приветства участието на Катар в тази дейност.

"Катарската страна заяви, че е готова да участва във формата Катар-Русия-Турция в проекта за доставка на руско зърно, преработено в брашно, за бедните страни, като предостави финансова подкрепа за тази дейност", каза той.

По отношение на участието на Турция в проекта Ердоган добави, че Анкара е "готова да направи всичко, което се изисква от нея".

"Ние ще преработим зърното, което ще дойде от ваша страна, и ще го изпратим на бедните страни в Африка. Също така се надявам, че г-н Путин ще реагира незабавно на молбите от тези страни. Става дума за шест държави", добави Ердоган. Той подчерта, че "иска да осъществи тази инициатива заедно" с Русия с финансовата подкрепа на Катар.

Ердоган каза също, че Турция е готова да поеме ролята на посредник в решаването на украинската криза.

"Ние решително сме настроени да продължим да полагаме усилия за установяване на траен мир, стабилност и просперитет. По-рано бяхме домакини на преки преговори между страните в конфликта. Готови сме както и преди да направим всичко, което зависи от нас по този въпрос, и да поемем ролята на посредник", добави той.

Ердоган каза, че е обсъдил с Путин и съвместните проекти в областта на атомната енергия.

Строителството на първата турска атомна електроцентрала "Аккую" продължава с пълна сила, а в момента се обсъжда проект за изграждане на втора атомна електроцентрала от Русия, посочи той.

"Изграждането на АЕЦ "Аккую" напредва със същата интензивност, а днес обсъдихме електроцентралата "Синоп" като втора стъпка", заяви турският лидер.

По думите на Путин, цитиран от ТАСС, срещата е била конструктивна и делова, и на нея са били разгледани всички ключови въпроси.

Руският президент каза, че двете страни увеличават използването на националните валути за сметка на долара и еврото във взаимните си разплащания и добави, че до септември тази година Русия е доставила на Турция повече от 10 млрд. куб. метра газ, а "Газпром" е представил пътна карта за изграждане от Анкара на газов хъб, посочва Ройтерс.

Двамата лидери са обсъдили също войната в Украйна и Черноморската зърнена сделка, посочи Путин и допълни, че Русия е била принудена да се оттегли от сделката. Той посочи, че цените на зърното падат и няма дефицит на храни по света.

Руският президент увери, че Москва ще бъде готова да се върне към изпълнение на зърнената сделка веднага щом всички ангажименти по нея бъдат изпълнени. Той каза, че Русия е близо до споразумение за безплатни доставки на зърно за Африка, които могат да започнат до две -три седмици.

Това бе първата среща на двамата лидери след преизбирането на Ердоган за трети мандат като президент през май.

След като Русия преустанови участието си в сделката от юли 2022 г., постигната с посредничеството на Турция и ООН, Анкара полага усилия за възобновяването ѝ.

Москва се оплаква, че Западът не е изпълнил задълженията си по отношение на износа на зърно от самата Русия и че недостатъчно украинско зърно отива в нуждаещите се страни.

Вариантите около зърнената сделка

Последните седмици преди многократно отлаганите преговори преминаха в интензивни консултации между дипломатите на Турция и Русия, както и Турция и представители на ЕС, ООН, Украйна и САЩ, каза вътрешен човек, близък до руското външно министерство пред The Moscow Times. Според него става дума за формата, в която може да бъде възстановено споразумението за зърно, което направи възможно износът на повече от 30 милиона тона украинско зърно на световния пазар.

„Ако тя (сделката) не бъде възстановена, то всъщност това означава, че цялото Черноморие се превръща в плацдарм за неограничена военна конфронтация. И може да засегне не само военни, но и търговски кораби. И не само воюващите [на Русия и Украйна], но като цяло всички, които пътуват там“, казва източникът на The Moscow Times.

Това е „опасно“, подчертава той и всички разбират, че „това трябва да се избягва“.

Анкара е заинтересована от възобновяване на доставките на украинско зърно не само, защото Турция ще демонстрира ролята си на международен преговарящ и посредник. „Ердоган получава важен приток на средства, тъй като страната действа като зърнен център, преработва част от зърното в брашно и го продава като турски продукт“, каза пенсиониран европейски дипломат пред The Moscow Times.

Трудността е в това, че зърнената сделка всъщност е няколко сделки - Турция с Украйна и Русия с ООН. Президентът на Турция не е в състояние да повлияе на изпълнението на исканията на Москва по отношение на ЕС и САЩ.

„Ердоган и Путин може да се опитат да се споразумеят просто да заменят украинските доставки на зърно за Турция с руски - доставки, които Катар е готов да плати. Но при никакви обстоятелства това не може да удовлетвори Киев“, каза пенсиониран европейски дипломат.

„В този случай сухотоварните кораби с руско зърно ще станат мишена за украинската армия и разузнаване“, съгласен е с The Moscow Times източник, близък до руското външно министерство.

Теоретично има и друг вариант: Турция да стане център за доставки на зърно както от Украйна, така и от Русия. „Но тук има много трудности“, признава вътрешен човек, близък до външното министерство. Киев никога няма да се съгласи с доставката на зърно от окупираните от руската армия територии на Украйна. Смятат ги за откраднати.

За да се върне в сделката и да „отвори“ украинските пристанища, Москва настоява Росселхозбанк да бъде свързана отново към системата SWIFT, да се възобновят доставките на селскостопанска техника и резервни части, да се премахнат ограниченията върху застраховането на кораби и забраната за достъп до пристанищата, както и да бъдат разблокирани активите на доставчиците на храни и торове.

Въпреки предимството на своя военен флот, Русия не е в състояние да организира тотална блокада на украинските пристанища и да спре превоза на зърно. Освен това Украйна има зърнени терминали на река Дунав, точно на границата с Румъния, както и възможност за наземна доставка на зърно, посочва Андрей Сизов, генерален директор на аналитичния център SovEcon.

В същото време Украйна с помощта на морските си дронове е в състояние да създаде проблеми не само на руските военни кораби, но и за доставките на руско зърно и торове от Новоросийск, най-голямото пристанище на Черно море.

Всичко това крие заплаха за зърнения пазар – цените могат да скочат с десетки проценти, предупреждава Сизов: „Ако пазарът се уплаши и ако Керченският проток се затвори, а това е 30% от руския износ, това ще повиши цените по подобие на началото на войната“.

mediapool.bg