Резултатите от парламентарните избори в Турци показват, че народът е избрал да запази климата на стабилност и доверие, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган.
Неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) спечели изборите с 49 на сто от гласовете, осигурявайки си възможност за самостоятелно управление.
По думите на президента най-важното послание от резултата за бунтовническата Кюрдска работническа партия (ПКК) е, че "насилието, заплахите и кръвопролитията не могат да съществуват едновременно с демокрацията и върховенството на закона".
Турските сили за сигурност водят боеве с бойците на ПКК в предимно кюрдската югоизточна част на страната след провала на примирието през юли, припомня Ройтерс.
Премиерът Ахмет Давутоглу обяви, че новото правителство, което ПСР ще състави след изборите, ще остане вярно на целите, които си е поставило в предишните години.
Той нарече резултата от изборите "победа на мира, стабилността и демокрацията".
"Това е победа на всички граждани на страната. Няма да оставим Турция без правителство. Ние няма да губим време, ще пристъпим към работа и ще работим за всички, без да правим разлика. Призовавам всички партии, влезли в парламента, да се заемат с работа над нова и национална конституция", каза министър-председателят пред симпатизанти на ПСР.
Давутоглу подчерта, че активно ще продължи работата по решаване на кюрдския проблем на страната и борбата срещу тероризма.
Министърът на финансите Мехмет Шимшек видя в изборния резултат възможност за осъществяване на реформи. "Политическата несигурност намаля след резултатите от изборите. Турция има голяма възможност да осъществи реформи", заяви пред Ройтерс министърът.
Умерената ислямистка ПСР управлява Турция самостоятелно от 2002 година до 7 юни тази година, когато на редовните избори изгуби мнозинството си, като за първи път в парламента влезе прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН). Тя спечели 13 на сто от гласовете на избирателите и успехът й до голяма степен стана причина ПСР да загуби парламентарното си мнозинство.
По данни на турската централна избирателна комисия, обработила почти 100% от бюлетините, управляващата Партията на справедливостта и развитието (ПСР), спечели подкрепата на 49.3% от избирателите.
Това означава, че тя получава 316 места в парламента, което й дава възможността да състави самостоятелно правителство.
Сега опозиционната Републиканска народна партия получи 25.4% от гласовете (на изборите през юни – 24.9%), Партията на националистическото действие загуби подкрепа, като сега има 12% (срещу 16.2% през юни). Прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН) преодоля с малко турската изборна бариера от 10 процента и получава 10.6%.
"Победа на страха" - под това заглавие силно критичният към правителството светски в. "Джумхуриет" съобщава за изхода от изборите.
Според изданието резултатите са следствие от предизборната стратегия на Ердоган, базирана на приказки за "камикадзета, мъченици, заплахи с бели Тороси (патрулните коли на вече несъществуваща противоречива част на жандармерията, обвинявана за редица престъпления – бел. ред.) и тревоги за икономическа криза". Вестникът допълва, че това е най-силният резултат за ПСР след този през 2011 г., когато тя получи 49.9 на сто от гласовете.
"Започва четвърти период на управление на ПСР и се съживяват копнежите на президента Ердоган за президентска република", пише още изданието.
"Заман", друг критичен към ПСР вестник, коментира, че тероризмът и нестабилността, последвали изборите през юни, са били от полза за ПСР.
"Избирателите не вярват, че опозиционните партии ще могат заедно да управляват страната и видяха в ПСР стабилност вместо неизвестност. Страхът от терор, нестабилност и хаос тласнаха гласоподавателите към ПСР", посочва още изданието.
Рискът на Ердоган спечели
Рискът със свикването на нови избори, който в опит на отчаяние пое президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, се оказа оправдан, а неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) се е устремила обратно към властта, след като пет месеца по-рано загуби парламентарното си мнозинство. Турция гласува за стабилно еднопартийно правителство, посочва в анализ ДПА, цитирана от БТА.
През юни турският президент понесе, както изглежда, най-големия удар в кариерата си, след като партията му загуби способността си да управлява сама.
Свикването на предсрочни избори, което мнозина сметнаха за последен опит на отчаяние, в съчетание със задълбочаването на проблемите със сигурността и решението на Ердоган да остане на заден план в кампанията за изборите изглежда дадоха резултат, отбелязва агенцията.
Управляващата партия извоюва зашеметяваща победа на предсрочните парламентарни избори, връщайки си еднопартийното управление само пет месеца, след като го загуби, отбелязва Асошиейтед прес.
Вотът е повторение на изборите през юни, на които ПСР изненадващо загуби парламентарното си мнозинство заради силното представяне на кюрдска партия. Повечето анализатори очакваха, че ПСР пак няма да успее, но предварителните резултати от вота показват, че тя е получила милиони гласове за сметка на Партията на националистическото действие и прокюрдската Демократна партия на народите (ДПН), допълва агенцията. С драматичен обрат, който малцина прогнозираха, рискът на управляващата партия да свика нови избори се оказа печеливш, заключава АП.
Ройтерс посочва, че изборите ще заздравят още повече хватката на президента Ердоган върху страната. Агенцията отбелязва и отслабените позиции на кюрдската ДПН, "която за малко да отпадне от парламента".
mediapool.bg