Каква ще е Европа утре? Ден след евровота, на който станахме свидетели на засилването на популистките партии, експертите се показаха песимисти за бъдещето на ЕС. Някои залагат на пауза в изграждането на Европа, докато други настояват за фундаменталната й промяна.
За един европейски дипломатически източник резултатът от европейските избори показва много по-тежка криза от предхождащата финансова и икономическа криза, криза на пренебрежение към Европа и на доверието.
Икономическите трудности бяха в основата на предишната криза, този път "ние загубихме чувството за полезността на Европа", отбелязва източникът с обезверена усмивка.
"Възходът на популизма в Европа се ускори от икономическата криза. Европейските страни са разклатени от глобализацията, която им налага болезнена адаптация, чиято политическа цена е висока", потвърждава Жан-Доминик Джулияни, председател на фондацията Робер Шуман, проевропейски институт за изследвания, разположен едновременно в Брюксел и в Париж.
Големите проевропейски партии начело със социалистите и християндемократите остават като цяло мнозинство в Европарламента, но всички са оредели след историческия натиск на
еврофобските движения, независимо дали произлизат от левицата (Гърция, Италия) или от десницата и крайната десница (Великобритания, Франция, Дания).
Тези партии може да получат общо една пета от местата в Европейския парламент.
Според френския всекидневник "Монд" европейските избори в неделя са довели до "еврофобска вълна на Стария континент".
Вестникът посочва на първо място трио от партии, излезли начело в своите страни: Британската ЮКИП (с 27.5 на сто от гласовете), Датската народна партия (26.7 на сто от гласовете) и френския Национален фронт (с 25 на сто).
"Европа в руини"
На тези избори не участваха повече от един на всеки двама европейски избиратели, нов знак за загубата на интерес в една Европа, която още не е излязла от кризата.
"Популистите напредват във всички страни от Европейския съюз. Европа е в руини. Можем само да я възстановим": тази констатация принадлежи на Даниел Келер, Велик магистър на
масонската ложа Великият изток на Франция, която ще участва тази седмица в Париж във форум на двайсетина европейски масонски организации, целящи да възстановят гражданското мислене.
За Жан-Доминик Джулияни "евроскептичното предизвикателство е отправено едновременно към страните членки и към европейските институции. Страните членки изискват правителствата да казват истината за необходимите реформи, които се предприемат, дори на
цената на загуба на властта. Институциите имат нужда от пътна карта, която да уточнява приоритетите, заедно с календар, например за бюджетното сближаване, а защо не и на социалното".
Но дори ако френският премиер социалист Манюел Валс смята за възможно да се "променят насоките" на Европа, "за да подкрепя в по-голяма степен растежа и работните места, което не е правила от години", експрезидентът от десницата Никола Саркози наскоро се изказа в полза на отказ от серия от правомощия на Европейския съюз.
В частност, той посочи "безапелационния провал" на "основния въпрос за миграционните потоци" в Европа, като предложи да се суспендират Шенгенските споразумения в очакване на създаването на обща имиграционна политика.
Защото за много избиратели гласуването за евроскептичните формации показва преди всичко желанието страните им да бъдат на по-преден план от технократската власт на Брюксел.
"Ако Европа успее да отговори на очакванията на избирателите и ако икономиката се подобри, може би недоволството ще намалее. Но има желание за повторно утвърждаване на националния суверенитет, на което няма да е лесно да се отговори", отбелязва Джовани Орсина, професор по политически науки в Рим.
"На тези избори се вижда, че някои казват: Трябва да мислим повече за себе си като национална държава. Трябва да оставим някои неща у дома по отношение на политиката и да не се премества всичко в Брюксел", добавя Клаус-Дитер Сон, експерт от Центъра за европейска политика във Фрайбург в югозападната част на Германия.
Послание, разбрано добре от британския премиер Дейвид Камерън, който вчера отдаде победата на популистката партия ЮКИП на "дълбокото обезверяване", изпитвано от Обединеното кралство към ЕС.
Той обеща "истинско пълно предоговаряне, което ще подобри мястото на Великобритания в Европа".
По БТА.
mediapool.bg