Експерти в Министерството на околната среда и водите работят по вкарване сред замърсителите на въздуха и на миризмите, каза екоминистърът Юлиян Попов пред бТВ в сряда. Според него неприятните миризми са проблем на много места, а обществото става по-чувствително към тях.
Коментарът му е по повод протестите на жителите на Разград, които се оплакват, че всяка вечер над части на града има задушлива миризма на гнило. Станциите на екоинспекцията, които са част от европейска мрежа, обаче не засичат отклонение от нормите.
"Миризмата не може да бъде лабораторно регистрирана. Трябва да се разчита на друг тип регистрация, която трябва да е субективна. Трудно е законово да се уреди този въпрос, но не е невъзможно. Ние сме решение да работим за неговото решаване, но ще е сложно", каза министърът. Той посочи, че лично ще отиде в Разград, за да провери случая и твърденията, че измервателни станции на общината отчитат превишения на нормите за замърсяване на въздуха стотици пъти. Попов посочи, че може да има неприятни миризми, без да се отчита превишение на нормите.
По повод твърденията, че заради разрушения язовир "Нова Каховка" ще се замърси Черно море, министърът посъветва хората да са по-скептични към манипулативните твърдения и да имат повече доверие към институциите.
По темата за бъдещето на централите, произвеждащи ток от въглища, Попов посочи, че дори да се получи от Европейската комисия разрешение те да работят по-дълго време, пазарът ще ги извади от употреба, защото енергията от тях ще е много скъпа.
Няма риск да се загубят пари по Плана за възстановяване и устойчивост заради екологията, посочи Юлиян Попов.
mediapool.bg