Регионалният министър Десислава Терзиева подписа в петък заповед за спиране на общия устройствен план (ОУП) на Царево, друга за неговото пълно изменение и нареди също така да се изработи екооценка за неговото въздействие, а не както се предвиждаше частично изменение на плана само за онази част от него, засягаща природен парк "Странджа".
По неофициална информация на Mediapool решението е взето под натиска на екоминистъра Искра Михайлова, която пък настояла за това под заплахата на Брюксел за стартиране на наказателна процедура срещу страната ни заради влизането в сила на ОУП, който сега ще се променя изцяло. Процедурата ще продължи около две години и надеждите на Михайлова били, докато върви наказателната процедура устройственият план на Царево да бъде приведен в съответствие с европейските екоизисквания.
Оказва се обаче, че само блокирането на плана не е достатъчно, за да спре строежите в крайморската община и онази част от природен парк "Странджа", която попада в територията на община Царево.
Архитекти, общинари и инвеститори коментираха пред Mediapool, че действително по принцип спирането на ОУП бе трябвало да прекрати предвидените в него инвестиционни намерения, но практиката сочи, че тази пречка се преодолява с одобрение от общинските съвети на подробни устройствени планове. Трикът се прилага особено често при липсата на ОУП за определена община, но при наличието на инвеститорски интереси.
Самата Искра Михайлова не пожела да отговори еднозначно на въпрос на журналисти дали спирането на ОУП Царево гарантира замразяването на намеренията за строежи в общината и парк "Странджа". Тя посочи само, че реализацията на строителни намерения са от компетенциите на местните власти.
Въздържани са и от екокоалицията "За да остане природа в България", която след съдебното решение, оставящо в сила оспорвания от природозащитници план на Царево, организира поредица от протести в защита на парк "Странджа". Организацията посочи само, че е поискала по Закона за достъп до обществена информация текста на заповедта на регионалния министър, за която се твърди, че спира общия устройствен план на община Царево до преработването му. "След като имаме текста, ще коментираме", съобщиха от "За да остане природа..." и допълниха, че за идния вторник е насрочен поредния национален протест в защита на Странджа, който ще се състои в няколко града.
"С тази заповед, с която ще разреша проектирането, ще спра изпълнението на общия устройствен план докато се изработи изменението", каза регионалният министър сутринта пред БНТ. Тя обеща да следи "специално" изпълнението на проекта, но уточни, че обикновено има обжалвания и не може да се ангажира с конкретни срокове за приключването на промяната на плана. Все пак Терзиева коментира, че корекциите ще отнемат "не по-малко от 1-2 години, което е много оптимистичен срок.
И тя, като министъра на околната среда и водите Искра Михайлова, акцентира върху нуждата от общи устройствени планове на общините, защото в противен случая се правят частични промени в плановете им и "по този начин може да се огледате наоколо, включително и по Черноморието, сме достигнали до това хубаво застрояване".
Тези думи на Терзиева на практика потвърждават възможността общинският съвет на |Царево да предприеме действия по одобрение на частични промени в устройството на територията си, за да разреши нови строежи.
"Тоест общо устройствено планиране трябва да има. Този процес за жалост е много дълъг и ние трябва да поработим малко, за да съкратим сроковете по тези общи устройствени планове. Но тук трябва да се включим всички, защото когато се изготвя един общ устройствен план, той преминава през съответните процедури и трябва всички да разберем, че един общ устройствен план е свързан със социално икономическото развитие на регионите. Разбира се, не при нарушаване на екологичните разпоредби", каза още регионалният министър.
Тя коментира още, че регионалното министерство за пръв път е отделило 23 млн. лв. бюджетни средства, за да започне да изграждането на няколко язовира, които многократно бяха сочени като приоритет и на предишното правителство на ГЕРБ. Това са язовирите "Пловдивци" в Рудозем, "Луда Яна" в Панагюрище, ще се извърши и проектиране на язовир "Нейковци" и рехабилитация на язовир "Студена", където ще има и пречиствателна станция.
Ведомството получи тази сряда 20 млн. лв. от държавния инвестиционен фонд с бюджет 500 млн. лв. за борба с безводието. "Нашата програма, разбира се, беше много по-амбициозна, за над 35 млн. лв., но в рамките на бюджетните възможности, в момента в рамките на възможностите на тази програма 20 милиона за мен са една първа стъпка за реализиране на тази наша нова политика", каза министърът.
Терзиева посочи още, че в четвъртък от Европейската комисия било съобщено неофициално, че е одобрила строежа на пътя от ГКПП-Калотина до Драгоман на сръбската граница, за който България иска 36 млн. евро по инструмента "Свързана Европа". По, по думите й, е "много добра новина, защото аз миналата година със сръбския министър по регионално развитие поехме ангажимент да положим усилия да отворим магистралата София - Ниш пред 2016 година".
И магистрала "Хемус", и тунелът под Шипка са приоритети на правителството на Орешарски, опроверга Терзиева твърденията на бившия премиер Бойко Борисов, че кабинетът е изоставил тези проекти.
По думите й "строежът на Марица" в момента върви в график. На Агенция "Пътна инфраструктура" е възложено да следи изкъсо нещата и в края на февруари трябва да има доклад със съответните графици и срокове за строежа като допусна възможността да има удължаване на изграждането спрямо първоначалните срокове.
mediapool.bg