Кламер БГ - Новини: Видео от визитата на Путин в Пекин показва ядрения му куфар

Видео от визитата на Путин в Пекин показва ядрения му куфар

Свят

|
Ср, 18 Окт 2023г. 13:25ч.
Видео от визитата на Путин в Пекин показва ядрения му куфар

Видео от визитата на Путин в Пекин показва ядрения му куфар

Видео от визитата на руския президент Владимир Путин в Пекин показва рядко попадащите в обектива служители, които носят т.нар. ядрен куфар, предаде Ройтерс.

На кадрите се вижда как след приключването на преговори с китайския президент Си Цзинпин, Путин се отправя към друга среща, заобиколен от охрана и последван от представители на руските ВМС в униформи. Всеки от тях носи куфар, а камерата дава в близък план един от тях.

Руският ядрен куфар, известен като "Чегет" (името на връх от Кавказките планини), традиционно се носи от военноморски офицер и винаги е до държавния глава, но рядко бива заснеман.

Американският президент също има подобно устройство, известно като "ядрена футболна топка". Става въпрос за чанта, в която се съхраняват кодове, които лидерът на САЩ трябва да използва за разпореждането на ядрена атака, в случай че не се намира в Белия дом.

Войната в Украйна засили напрежението между Москва и Вашингтон до най-високата си точка от Кубинската криза през 1962 г. Същевременно Китай се опитва да увеличи ядрения си арсенал.

Вчера руският парламент направи първата стъпка към отмяна на ратификацията на Договора за пълна забрана на ядрените опити, а председателят на Държавната дума Вячеслав Володин предупреди САЩ, че Москва може дори напълно да се откаже от споразумението.

Европейските делегати отказаха да слушат речта на Путин в Пекин

Няколко европейски делегати, пристигнали на форума „Един пояс, един път“ в Китай, напуснаха залата преди руският президент Владимир Путин да започне да говори, съобщи Ройтерс. Сред тях е бил консервативният френски политик Жан-Пиер Рафарен, оглавявал френското правителство през 2002-2005 г.

В речта си на церемонията по откриването на форума Путин благодари на своя "скъп приятел" Си Цзинпин за поканата за събитието, като отбеляза, че Русия и Китай се стремят към "равностойно, взаимноизгодно" сътрудничество и зачитат "цивилизационното многообразие и правата на всяка държава към собствен модел на развитие."

Той покани заинтересованите страни да участват в развитието на Северния морски път, говори за железопътните проекти в Русия и похвали Китай за успешното прилагане на инициативата "Един пояс, един път", която свързва Азия с Африка и Европа чрез сухопътни и морски пътища.

Си Цзинпин на свой ред каза при откриването на форума, че Пекин се противопоставя на "едностранни санкции и политики на икономическа принуда" и не участва в "геополитически игри или блокова политическа конфронтация".

Китайският лидер покани Путин да дойде в Пекин по време на посещението си в Москва през март тази година, когато отказа допълнителни покупки на руски газ. След това Международният наказателен съд (МНС) в Хага издаде заповед за арест на Путин във връзка с депортирането на деца в окупираните територии на Украйна. До октомври руският президент не е имал чуждестранни визити, но преди пътуването си в Китай посети Киргизстан, който е част от ОНД.

Си Цзинпин не посрещна Путин на летището, а вместо това изпрати китайския министър на търговията. Преди посещението си в Китай руският президент каза, че двустранните отношения между Москва и Пекин се подпомагат от „както бизнес, така и лични приятелски отношения“ с президента на Китайската народна република. По-специално той отбеляза, че Си Цзинпин след преизбирането си през март 2023 г. направи първото си чуждестранно посещение в Русия.

"[Това е] знак, че отношенията между Русия и Китай са достигнали абсолютно безпрецедентно историческо ниво през последните години", каза Путин.

В своето първо чуждестранно посещение извън ОНД Путин ще се опита да получи дипломатическа и икономическа подкрепа от главния си съюзник по време на войната му в Украйна и по този начин допълнително да увеличи зависимостта си от Китай.

В идеалния сценарий Кремъл се нуждае от големи контракти за износ на суровини, които частично да компенсират загубените приходи поради спирането на доставките на руски газ за Европа. Освен това Кремъл се нуждае от модерни технологии и официално декларирана твърда подкрепа, коментираха пред "Москоу таймс" независими експерти по руско-китайските отношения, както и бивш руски висш дипломат.

Но в действителност Путин може и да не дочака всичко това, а по-скоро да получи уверения за приятелство и разбиране на законните интереси и опасения на Москва, казва бившият руски дипломат Борис Бондарев, който подаде оставка след нахлуването в Украйна.

"Москва в частност ще използва този аргумент като подкрепа от Китай в преговорите с глобалния Юг", смята Бондарев.

mediapool.bg