Кламер БГ - Новини: Европарламентът прие правила за защита на сигнализиращите за нередности

Европарламентът прие правила за защита на сигнализиращите за нередности

Европа

|
Вт, 16 Апр 2019г. 16:05ч.
Европарламентът прие правила за защита на сигнализиращите за нередности

Европейският парламент прие във вторник нови правила за защита на сигнализиращите за извършени нередности.

С тях се установяват нови европейски стандарти за защита на подалите сигнали за нарушения на законодателството на Европейския съюз в голям брой области, сред които обществени поръчки, финансови услуги, пране на пари, защита на продуктите и транспорта, ядрена безопасност, обществено здраве, защита на потребителите и на данните. Това е посочено в съобщение на Европейския парламент.

Сигурни канали за сигнализиране

За да се гарантира, че подалите сигнали са в безопасност и разкритията ще останат поверителни, новите правила ще позволяват вътрешно разкриване на информация до съответното юридическо лице или директно до съответните национални или европейски власти.

В случай, че не са предприети съответните действия в отговор на подадения първоначален сигнал, или подалият сигнала вярва, че има непосредствена опасност за обществения интерес или опасност от репресивни мерки, той ще остане под защита, ако реши да разкрие информацията публично, решиха евродепутатите.

Защитни мерки от репресии

Законодателството изрично забранява репресии и предвижда защита срещу уволнение, понижаване в длъжност и сплашване, или други форми на ответни действия с цел отмъщение. Тези, които помагат на подалия сигнал, като посредници, колеги или роднини, също ще бъдат защитени.

Държавите членки трябва да гарантират, че подалите сигнал имат достъп до ясна и независима информация, безплатен съвет за процедурите и средства за обжалване, както и помощ по време на съдебното производство. В хода на делото подалите сигнал също могат да получават финансова и психологическа помощ, реши още Европарламентът.

Сега предстои законодателството да бъде одобрено и от министрите на ЕС. След това държавите членки разполагат с две години да въведат новите правила в действие.

Досиетата Панама, Дизелгейт и Люкслийкс

Неотдавнашни скандали, като Люкслийкс, Дизелгейт и Досиетата от Панама, доказаха колко са важни сигналите за нарушения за разкриване и предотвратяването им.

Към момента само 10 страни от ЕС - Франция, Унгария, Ирландия, Италия, Малта, Холандия, Словакия, Швеция и Обединеното кралство, предоставят ясна правна защита на тези, които подават сигнали за нередности.

В останалите държави защитата е само частична или се прилага за конкретни сектори или категории работници.

Проучване на Европейската комисия от 2017 г. оценява загубата от потенциални ползи произтичащи от липса на защита за тези, които подават сигнали, само в сектора на обществените поръчки между 5.8 млрд. и 9.6 млрд. евро годишно за ЕС като цяло.

mediapool.bg