Френският премиер Едуар Филип започна днес нов кръг преговори за пенсионната реформа и направи крачка към най-големия синдикат, Френската демократична конфедерация на труда (Се Еф Де Те - CFDT), предаде Франс прес. Той насрочи за петък нова среща на социалните партньори, за да обсъдят конференцията, предложена от лидера на конфедерацията Лоран Берже, за финансиране на пенсионната система.
"Идеята е добра, но трябва да се споразумеем за мандата на тази конференция за финансиране, за срока, който да й бъде даден, за да достигне до консенсусни решения", изтъкна премиерът на 34-ия ден от стачката срещу пенсионната реформа.
Преди това той председателства среща с работодатели и синдикати в министерството на труда.
Лоран Берже направи още в неделя предложението си за конференция за финансиране на пенсионната система, отделно от подготвяния проектозакон. Синдикатът обаче твърдо се противопоставя на въвеждането на базова възраст за пенсиониране от 64 години вместо досегашните 62. Днес при пристигането си на многостранната среща в министерството на финансите Берже отново подчерта, че за да има надежда за изход от социалния конфликт, първо трябва да се премахне базовата възраст от проекта за реформа.
Конфедерацията на малките и средни предприятия Се Пе Ем Е (CPME) и Националният синдикат на автономните синдикати (Юнса - Unsa) приветстваха това "отваряне" на правителството. Работодателската организация Медеф (Medef) изрази готовност да участва в конференцията за финансирането, при условие че тя излезе със заключения преди приключването на дебатите в парламента, а правителството каже колко ще струва реформата.
Както и се очакваше, премиерът не успя да убеди най-враждебно настроените към реформата синдикати.
Генералният секретар на Общата конфедерация на труда (Се Же Те - CGT) Филип Мартинез заяви, че искал да чуе само, че правителството спира всичко и че се отпускат пари за финансиране на социалното осигуряване.
Правителството вече направи някои отстъпки за много професии, сред които полицаите, балетистите в операта, моряците и пилотите. Досега обаче кабинетът така и не успява да спре безсрочната стачка в обществения транспорт в Париж и в националната жп компания Ес Ен Се Еф (SNCF).
В същото време във вторник седем от осемте рафинерии във Франция стачкуват по призива на секцията на нефтохимиците в синдиката Обща конфедерация на труда (Се Же Те - CGT-Chimie) с искания правителството да оттегли планираната пенсионна реформа. Очаква се протестът да продължи до петък.
Генералният секретар на браншовото подразделение Еманюел Лепин обяви днес пред радио Франс енфо (France info), че в момента се водят консултации в осмата рафинерия. Стачкуват и пристанищните обекти в Хавър. По думите му от тези обекти вече не излизат никакви течни горива и се очаква това да продължи 96 часа.
Представителят на Се Же Те в рафинерията на Тотал (Total) Тиери Дьофрен уточни, че протестът се състои в блокиране на изходите за петролни продукти, а не в спиране на производството.
Премиерът Едуар Филип даде уверения пред Ер Те Ел (RTL), че правителството ще се погрижи да няма затруднения с доставките за бензиностанциите.
mediapool.bg