Кламер БГ - Новини: Унгария и Полша блокираха срещата на върха на ЕС заради миграцията

Унгария и Полша блокираха срещата на върха на ЕС заради миграцията

Европа

|
Пет, 30 Юни 2023г. 15:59ч.
Унгария и Полша блокираха срещата на върха на ЕС заради миграцията

Полският премиер Матеуш Моравецки

Лидерите от Европейския съюз не успяха днес да стигнат до споразумение за миграционната политика на ЕС по време на срещата си в Брюксел, предаде ДПА.

Страните членки на ЕС бяха в противоречие, след като Полша и Унгария останаха против плановете за равномерно разпределение на мигрантите в ЕС. В застой остана и съвместното изявление относно миграцията, което лидерите не успяха да приемат с единодушие.

Проектът за декларация не се отнася изрично до плановете за реформи, но изразява съжаление за загубата на човешки живот в Средиземно море и прави преглед на миграционната политика на блока като цяло.

Отхвърлянето на декларацията от страна на Полша и Унгария, което се считаше за най-малкия напредък, който страните членки можеше да отбележат, доведе до разочарование сред останалите лидери.

Според дипломати от ЕС сега декларацията ще бъде публикувана само от името на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

Полша, подкрепена от Унгария, се разбунтува срещу реформите на Европейския съюз в областта на миграцията, което доведе до безизходица, продължила и днес във втория ден на срещата на върха на блока, предава Франс прес (АФП), цитирана в петък от БГНЕС.

В началото на юни държавите от ЕС постигнаха споразумение по дълго отлаганото преразглеждане на правилата на блока за предоставяне на убежище, но Полша и Унгария остро се противопоставят на плановете.

Целта на споразумението е да се разпредели приемането на търсещите убежище в страните от ЕС, като тези, които отказват, трябва да плащат пари на тези, които приемат мигранти.

Полша и Унгария гласуваха против тези планове. А по време на срещата на върха, която започна в четвъртък, лидерите на страните отказаха да подкрепят каквото и да е окончателно изявление относно миграцията.

Полша искаше лидерите да включат текст, че решенията по такъв чувствителен въпрос се вземат "с консенсус", което означава единодушие, според текст, видян от АФП.

Тя също така иска формулировка, че миграционната политика "трябва да се основава на суверенното право на държавите-членки".

Страните поискаха във всички заключения да има разпоредба, че правилата за предоставяне на убежище имат подкрепата на всяка една държава-членка на ЕС. Останалите лидери на ЕС отхвърлиха това искане.

След като не успяха да постигнат никакво споразумение през първия ден от срещата на върха, който се проточи до ранните часове на петък, лидерите решиха да обсъдят темата отново през втория и последен ден от срещата.

"Надяваме се, че нощта ще бъде добър съветник", заяви белгийският министър-председател Александър Де Кроо.

"Знаем за раздразнението сред поляците и унгарците. Това е допустимо", заяви нидерландският министър-председател Марк Рюте пред репортери рано в петък.

Той обаче настоя, че "този пакт остава в сила".

"В Европейския съвет се води тежка битка за пакта за миграцията. Брюксел настоява за про-миграционен текст, докато полско-унгарското дуо се бори и се съпротивлява заедно", написа в Туитър Балаж Орбан, фигура, близка до унгарския премиер Виктор Орбан.

По време на изявление пред унгарско радио тази сутрин

Орбан говореше за "война, свързана с миграцията", която се води в залата за срещи в Брюксел. Преговорите са "борба за свобода", каза Орбан и допълни, че ще "се бори с ръце и крака и със зъби и нокти" срещу плановете.

Европейски дипломати предполагат, че Полша ще бъде по-трудна за убеждаване, отколкото Унгария.

"Унгария може да го остави да мине, това е за пред публиката. Полша е по-трудна за разчитане", каза един от дипломатите при условие за анонимност.

Управляващите в Полша популисти искат да проведат национален референдум по въпроса за приемането на бежанци.

В момента Полша е домакин на повече от един милион украински бежанци, които избягаха от Украйна след нахлуването на Русия миналата година.

Но Варшава отдавна се противопоставя на каквото и да е преместване на мигранти - обикновено от Африка, Азия и Близкия изток, които са пристигнали в Гърция или Италия.

Дуда: ЕС трябва да предостави повече подкрепа на страните членки за справяне с миграцията

ЕС предоставя повече подкрепа за справяне с миграцията на страни извън блока като Турция, отколкото на собствените си страни членки, заяви днес полският президент, цитиран от Ройтерс.

Най-голямата страна членка на блока в Източна Европа се противопоставя на сделката на ЕС, която има за цел да разпредели отговорността за полагането на грижи за мигрантите и бежанците. Тя също така твърди, че ЕС не е направил достатъчно, за да ѝ помогне да се справи с бежанците. ЕС отхвърля тези критики. Варшава възнамерява да постави сделката на референдум, пише Ройтерс.

"Не разбирам защо Европейската комисия и европейските институции похарчиха милиарди евро, за да помогнат на Турция, когато тя прие милиони сирийски мигранти, но не искаха да помогнат на Полша, която прие милиони бежанци от Украйна", заяви Анджей Дуда в интервю пред частното радио "Зет".

Полският премиер Матеуш Моравецки вчера заяви, че ще представи в Брюксел план за "безопасни граници", който предвижда граничната агенция Фронтекс да бъде реформирана и да бъдат отпуснати повече средства за страните, натоварени с опазването на външните граници на ЕС.

Полското правителство се противопоставя на сделката на ЕС за миграцията и заяви, че тя ще го принуди да приеме още мигранти в допълнение на 1,5-2 милиона бежанци, които по негова оценка страната е приела от Украйна, или да плаща на други страни да ги приемат.

Европейската комисарка по вътрешните работи Илва Йохансон вчера заяви пред полската частна телевизия Те Фау Ен 24, че сделката предвижда страните като Полша, които са подложени на миграционен натиск, да не бъдат принуждавани да приемат допълнителни мигранти, както и че няма да им се налага да плащат на други държави.

mediapool.bg