Полският конституционен съд постанови, че някои норми на правото на Европейския съюз са в противоречие с полската конституция, предаде Ройтерс.
Постановлението на Конституционния съд, издадено след месеци отлагане, на практика оспорва върховенството на правото на ЕС, което е крайъгълен камък на стремежа за "все по-тесен съюз" от самото създаване на общността.
Конституционният съд отсъди, че някои разпоредби на европейските договори и някои решения на Съда на ЕС противоречат на върховния закон на Полша. Само двама от 14-те конституционни съдии не подкрепиха това решение.
Председателката на съда Юлия Пшилембска изброи редица разпоредби на европейските договори, които са в противоречие с полската конституция.
"Приоритетът на конституционните текстове над други източници на правото произтича пряко от конституцията на Република Полша", написа в Туитър правителственият говорител Пьотър Мюлер и добави: "Днес (още веднъж) това бе ясно потвърдено от Конституционния съд".
Решението на полския конституционен съд се очаква да повлияе на бъдещето на и без това обтегнатите отношения на Полша с Европейския съюз, който критикува опитите на полското консервативно правителство да упражнява повече влияние върху съдебната система.
Конституционният съд бе сезиран с искане да разгледа въпроса дали принципът за приоритет на правото на ЕС и този за лоялното сътрудничество между ЕС и страните членки съответства на полската конституция още през юли от премиера Матеуш Моравецки, но четири пъти отлагаше произнасянето на решението си.
Брюксел заплаши да предприеме ответни действия
Европейската комисия оценява задълбочено решението на Конституционния съд на Полша и ще отговори бързо. Това се посочва в изявление на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен по повод решението на полския съд, че европейското законодателство няма върховенство над полските закони.
ЕС е основан на ценности и законност. Договорът за ЕС предвижда решенията на Европейския съд да бъдат задължителни за националните власти, включително за съдилищата. Всички държави от ЕС са подписали този договор, допълва Фон дер Лайен.
Тя добавя, че трябва да се защитят правата на полските граждани, които ползват предимствата да бъдат граждани на ЕС. Дружествата с бизнес в Полша имат нужда от правна сигурност, че европейските правила и решенията на Съда на ЕС се прилагат изцяло, заявява председателят на ЕК.
Фон дер Лайен посочва, че ЕК ще определи следващите си действия според правната оценка на решението на полския съд. Тя заявява, че ЕК няма да се поколебае да използва всички възможности, с които е овластена, за да защити спазването на договора за ЕС.
Постановлението на Конституционния съд ще бъде подробно анализирано, след което ще бъде преценено какви да бъдат по-нататъшните стъпки. Комисията каза, че "няма да се поколебае да използва своите правомощия съгласно договорите, за да гарантира еднакво прилагане и непокътнатост на правото на Съюза".
Председателят на Европейския парламент Давид Сасоли заплаши, че ще има последици след решението на полския съд.
"Решението в Полша не може да остане без последици. Предимството на правото на ЕС трябва да бъде неоспоримо. Нарушаването му означава оспорване на един от основополагащите принципи на нашия съюз", заяви той, като призова ЕК да "предприеме необходимите действия".
Европейският комисар по правосъдието Дидие Рейндерс не каза какви конкретни мерки може да бъдат предприети, но даде да се разбере, че сигурно ще има скорошна реакция - до дни или седмици.
"Атака срещу ЕС” и "игра с огъня”
Вчерашното решение на полския конституционен съд, което поставя под въпрос предимството на европейското право по отношение на националното, е атака срещу Европейския съюз, заяви днес френският държавен секретар за европейските въпроси Клеман Бон, предаде Фрас прес.
"Това е нещо много сериозно. Това не е технически или юридически въпрос. Това е един отявлено политически въпрос, който се вписва в дълъг списък с провокации по отношение на ЕС", заяви Бон пред Ер Ем Се/Бе Ем Еф.
"Съществува риск от де факто излизане" от ЕС, "това е атака срещу ЕС" от страна на един конституционен съд, чиито членове са определени от полското правителство, категоричен бе Клеман Бон.
Германският министър на външните работи Хайко Маас призова днес Полша да спазва изцяло общите правила на ЕС.
"Когато една страна вземе политическото решение да стане част от ЕС, тя трябва също така да следи за пълното прилагане на договорените правила", заяви дипломат номер едно. "Да си част от 27-те означава, че ние споделяме общи ценности, че извличаме ползи от един силен общ вътрешен пазар и че ние говорим с един глас", каза Маас. "Но това означава също, че ние спазваме общите правила, които представляват основата на ЕС с всички последствия, наложени от това", заяви той.
Полското правителство си играе с огъня, предупреди днес люксембургският външен министър Жан Аселборн, цитиран от Ройтерс.
"Случващото се в Полша е много, много тревожно. . . Ние трябва ясно да заявим, че това правителство в Полша си играе с огъня", каза Аселборн при пристигането си за среща на ЕС в Люксембург.
"Предимството на европейското право е от съществено значение за европейската интеграция и съвместния живот в Европа. Ако този принцип бъде нарушен, Европа - каквато я познаваме, каквато е създадена с римските договори, ще престане да съществува", заяви той.
Полша иска да остане в ЕС
Полският премиер Матеуш Моравецки увери в петък, че неговата страна иска да остане в ЕС.
"Влизането на Полша и на централноевропейските страни в ЕС е един от забележителните моменти през последните десетилетия, както за нас, така и за самия ЕС", припомни Моравецки. "Мястото на Полша е и ще бъде в европейското семейство на нациите", допълни той.
Изказването си полският премиер направи във Фейсбук, малко след като бившият председател на Европейския съвет и настоящ лидер на центристката опозиция в страната Доналд Туск призова за митинг във Варшава в "защита на една европейска Полша".
Моравецки се опита да омаловажи решението на Конституционния съд, като заяви че принципът на превъзходството на конституцията пред другите правни източници е бил заявен и от съдилища на други страни членки. "Ние имаме същите права като другите страни. Ние искаме тези права да бъдат уважавани. Ние не сме неканен гост в ЕС. И затова ние няма да приемем да бъдем третирани като страна втора категория", каза Моравецки.
Челен сблъсък
Решението е кулминация на петгодишен правен спор между Полша и ЕС, който поражда въпроси за дългосрочното бъдеще на Полша в ЕС и застрашава европейско финансиране за страната на стойност десетки милиарди евро, коментира в. "Файненшъл таймс".
Според политици от полската управляваща партия "Право и справедливост" (ПиС) съдебните реформи, предприети от правителството, които стоят в основата на спора с ЕС във връзка с върховенството на закона, са насочени към промяна на една неефективна система и са чисто вътрешен въпрос.
Полският заместник-министър на правосъдието Себастиан Калета заяви, че решението на Конституционния съд "е призив към институциите на ЕС да спрат да нарушават договорите, като се опитват - чрез узурпация и изнудване, да придобиват компетенции, които не са им предоставени съгласно договорите (на ЕС)". По думите му "ЕС няма право да се намесва в полската съдебна система".
Европейската комисия и противниците на ПиС в Полша обаче смятат реформите за посегателство върху съдебната независимост. Брюксел нееднократно се е обръщал към Съда на ЕС с цел да бъдат отменени различни елементи от реформите, посочва "Файненшъл таймс".
Решението на Конституционния съд е сериозна стъпка към юридически "Полекзит" със значителни последици за финансирането и бъдещите отношения на Полша с ЕС, отбелязва в. "Гардиън"
"Това е правна революция", каза преподавателят по международно и европейско право Рене Репаси от университета "Еразъм" в Ротердам.
Съдебното решение тласка Полша към челен сблъсък с ЕС, като заплашва да разруши спойката, която държи заедно 27-те държави членки, изтъква в. "Ню Йорк таймс".
Решението също така повдига опасни дългосрочни въпроси за бъдещото европейското членство на Полша - най-многолюдната и важна в икономически план страна от групата бивши комунистически държави, присъединили се към ЕС след разпадането на съветската империя, отбелязва изданието. Все пак нито Варшава, нито Брюксел имат интерес от скъсване на отношенията и вероятно ще водят мъчителни преговори в продължение на много месеци или години.
Несъгласието на Полша, както и на Унгария, с нормите на ЕС поставя общността пред най-голямото предизвикателство за нея след напускането на Великобритания, като предизвиква все по-остри спорове за бъдещата посока на съюза и задълбочава разногласията между "стара" Европа и новите държави членки от бившия източен блок.
Съдебното решение няма да доведе до драматичен разрив, подобен на Брекзит, особено като се има предвид, че огромното мнозинство от поляците искат да останат в ЕС, както показват социологическите проучвания. Но решението може да ускори продължаващия от дълго време сблъсък на воли между Брюксел и консервативната управляваща партия в Полша, коментира "Ню Йорк таймс".
mediapool.bg