Широкоразпространени безредици във Франция, които започнаха след като полицай уби младеж с произход от Северна Африка, разкриха обхвата на недоволството в бедните квартали и предоставиха нова платформа на все по-окуражената крайна десница.
Антимигрантската мантра на крайнодесните започва да прониква през някога желязната политическа граница между тях и близката до политическия център политика. Все повече гласове вече възприемат твърди позиции срещу имиграцията и обвиняват имигрантите не само за опожаряванията на автомобили и другото насилие, последвало убийството на 17-годишния Наел Мерзук, но и за социалните проблеми на Франция.
"Знаем причините" за размириците във Франция, заяви миналата седмица пред радио "Франс енфо" Бруно Ретайо – лидерът на консервативната група, която доминира във френския Сенат. "За съжаление за второто и третото поколение има нещо като регресия към техните корени, техните етнически корени", добави той.
Коментарите на Ретайо, които му спечелиха обвинения в расизъм, отразяват настоящата идеология на неговата близка до политическия център партия "Републиканците". Сред приоритетите на партията за предпазване на Франция "от трайно потъване в хаос" са "спиране на масовата имиграция".
"Веднага щом поискаме да сме твърди", заяви Ретайо миналия вторник пред радио Ер Те Ел, "те казват "О ла ла. Скандал! Фашистите пристигат! Вие сте като "Национален сбор" - основната крайнодясна партия. "Писна ни да сме политически коректни".
Отговорът му беляза поредната фрактура във вече сриващата се концепция, наречена "Републикански фронт", съгласно която френските партии, независимо от политическата си принадлежност, заедно се противопоставяха на крайнодесните.
Като свърза имиграцията с безредиците, Ретайо наруши почти свещената френска ценност на универсалност, съгласно която всички граждани, независимо от произхода им, се припознават единствено като французи. Крайнодесните изглежда се възползваха от внезапната промяна на националните настроения, за да постигнат още успехи: Шокът и ужасът от смъртта на Мерзук бързо се трансформираха в шок и ужас от изпълнените с насилие безредици, които се разпространиха от покрайнините на големите градски центрове към градовете и малките френски селища. В рамките на само четири дни крайнодясна кампания за групово набиране на средства успя да събере повече от 1,5 милиона евро за семейството на полицая, обвинен в убийството на Наел.
Крайнодесни фигури отдавна обвиняват за социалните проблеми на Франция имиграцията от страните от Северна Африка с преобладаващо мюсюлманско население, както и нежеланието на някои имигранти да се интегрират във френската култура.
"Ние страдаме от имиграция, която е напълно архаична", каза миналата седмица пред телевизия "Франс 2" лидерката на партия "Национален сбор" Марин Льо Пен, която е водещата крайнодясна фигура във Франция. Тя заяви, че безредиците са били предизвикани от "свръхмнозинство от младежи, които са чужденци или с произход от чужбина" и добави, че има "един вид отцепване на тези младежи от френското общество".
Критиците на Льо Пен отбелязват, че поредица от френски правителства не са успели да интегрират новопристигналите и че бедността, безработицата и дълбококоренената дискриминация в общностите с имигрантски произход са непропорционално високи.
Гласът на крайнодясната лидерка обаче отеква все по силно във Франция. Льо Пен прекара години в изчистване на имиджа на нейната партия "Национален сбор" и спечели мощна позиция в парламента на изборите преди една година, на които си осигури 88 депутатски места. Льо Пен сега е разположена в сърцето на институциите на Франция.
Партията на Льо Пен поетапно печели френските гласоподаватели. Тя спечели повече от 41% от гласовете на балотажа на президентските избори миналата година.
"На практика вече няма категории от населението, които да имат имунитет срещу гласуване (за крайнодесните)", каза социологическата агенция Ифоп след наскорошно проучване, което показа, че делът на избирателите, които са дали гласа си за партията на Льо Пен, стабилно се повишава.
Центристкото правителство на президента Еманюел Макрон зае твърда позиция срещу насилието, но оспори начина, по който Льо Пен характеризира участвалите в безредиците и министърът на вътрешните работи Жералд Дарманен подчерта, че само 10% от тях са чужденци. На изслушване в сената миналата седмица той отбеляза, че някои деца с имигрантски произход са постъпили на работа в полицията.
Премиерът Елизабет Борн разкритикува кампанията в "ГоуФъндМи" (GoFundMe) за семейството на полицая и каза, че тя не помага в момент на напрежение. Успехът на кампанията обаче изглежда отразява стремеж за сигурност, друга любима тема на крайнодесните.
Жан Месия, бивш член на "Национален сбор" и на новоизгряващата крайнодясна партия "Реконкиста", нарече огромното участие в създадения от него фонд "цунами" в подкрепа на полицаите, "които в известна степен ежедневно се борят, за да може Франция да остане Франция".
Френските крайнодесни имат много лица вътре и извън политическата сфера. Те варират от "Национален сбор" до "Реконкиста" на Ерик Земур, чиято председателка е племенничката на Льо Пен Марион Марешал. Както Земур, така и Марешал изповядват расистката теория за "голямото заместване", според която има заговор за ограничаване на влиянието на белите хора и за замяна на тяхната култура, в частност чрез имиграция.
На периферията на френската политика стои ултрадясно движение, в което участват теоретици на конспирациите и чийто потенциал за насилие безпокои властите.
"Рискът от тероризъм, който то поражда, нараства през последните години в западните демокрации – и особено във Франция", каза Николас Лерне, началникът на френската агенция за вътрешна сигурност DGSI, в необичайно свое интервю, публикувано във вестник "Монд". По думите му ултрасите смятат, че те трябва да свършат работата на държавата и да защитят Европа от терористи и "голямото заместване", като един от начините за това е да "предизвикат сблъсък, за да имат шанс да спечелят, докато все още има време".
От 2017 г. полицията е предотвратила десет атаки от страна на хора от периферията, отбеляза той. Близката до центъра политика не е имунизирана. Тонът на политическите обсъждания, дори в близката до центъра политика, може да допринесе за създаването на ултрадесни, предупреди Лерне.
"Президентските и парламентарни избори миналата година… белязани от дебати, отразяващи традиционните тревоги на крайнодесните и особено по въпросите на миграцията, имаха тенденцията да канализират енергия", заяви той.
По БТА
mediapool.bg