Кламер БГ - Новини: Окончателно: ПиС губи властта, Полша променя посоката

Окончателно: ПиС губи властта, Полша променя посоката

Европа

|
Вт, 17 Окт 2023г. 14:11ч.
Окончателно: ПиС губи властта, Полша променя посоката

Лидерът на ПиС Ярослав Качински и министър председателят Матеуш Моравецки (ляво), Сн. ЕПА/БГНЕС

Управляващата в Полша партия "Право и справедливост" (ПиС) е първа политическа сила на неделните парламентарни избори, но няма да има мнозинство в Сейма, показват окончателните резултати от вота. Това потвърждава, че либералната проевропейска опозиция е напът да състави следващото правителство, предаде Ройтерс.

Според данните от 100 процента от избирателните райони ПиС събира 35,38 процента от гласовете, а либералната Гражданска коалиция (ГК) получава подкрепа от 30,7 на сто. Десноцентристката формация "Третият път" е трета политическа сила с 14,4 процента от гласовете, следвана от "Нова левица" с 8,61 и крайнодясната "Конфедерация" със 7,16 на сто от вота.

По всяка вероятност ПиС ще разполага само със 196 депутатски места в 460-членната долна камара на полския парламент (Сеймът - бел. ред.) срещу 249 на основния опозиционен блок.

ГК, "Нова левица" и "Третият път" обявиха, че са готови да сформират коалиционно управление и че ще започнат преговори веднага щом станат известни официалните резултати от изборите.

Президентът Анджей Дуда, който е съюзник на ПиС, заяви преди вота, че ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на победилата партия, но ПиС трудно ще намери съюзници с оглед на това, че "Конфедерация" получава прекалено малко места в новия парламент, за да помогне.

ГК и съюзниците ѝ се очаква да получат мнозинство и в 100-местната горна камара на законодателния орган, Сената, чиито членове се избират мажоритарно, сочат окончателните резултати.

Трите опозиционни политически сили се явиха с обща листа на вота за горната камара.

Изпитанието да се отменят националистическите реформи

Полската опозиция, изглежда, ще се завърне на власт след произведените в неделя избори с голям залог, слагайки край на осемгодишното управление на националистите, но тя е изправена пред тежка борба за отмяна на реформите, които поставиха на болезнено изпитание взаимоотношенията на Полша с Европейския съюз, пише Ройтерс в свой анализ.

Откакто взе властта през 2015 г., ПиС враждува със своите партньори от ЕС по въпроса за медийните свободи и съдебните реформи, които според критиците ѝ политизират съдилищата. Почти пълната забрана на абортите също отдели Полша от по-голямата част от Европа.

ПиС си постави за цел да освободи Полша от наслоенията на нейното политическо минало, за да направи границите по-сигурни и да защити традиционните ценности на католицизма. Критиците обвиняват партията в монопол върху властта и в извеждането на Полша на пътя на авторитаризма. Всякакви законодателни усилия да се заличат тези промени може да срещнат опозицията на президента Анджей Дуда, поддръжник на ПиС, който бе избран за втория си и последен петгодишен мандат през 2020 г. Макар и парламентът да има по-голяма власт в Полша, президентът разполага с правото да упражнява вето.

"Отстраняването на щетите, нанесени на върховенството на закона... ще бъде много трудно и президентът може да упражни законодателно вето или да употреби компрометирания и зависим Конституционен съд", казва в писмо по електронната поща за Ройтерс Лорънт Пек, декан на юридическия факултет към Дъблинския университет.

Критиците смятат, че партията "Право и справедливост" е нарушила конституцията с назначаването на трима съдии в Конституционния съд в началото на своя мандат. Дуда не е обявявал, че може да наложи вето върху законодателните промени, а Ройтерс не може да се свърже с неговата пресслужба за коментар.

В основата на съдебните реформи на ПиС е дисциплинарен орган, контролиращ работата на съдиите, който според Брюксел е в нарушение на правото на ЕС. Справянето с проблема е ключът към размразяването на помощи от Европейския съюз за милиарди евро.

"В допълнение към темата всяко от висшите полски съдилища и органът, който избира съдиите, са корумпирани и не може да се очаква, че хората, които извличат ползи от незаконните назначения, ще започнат да спазват върховенството на закона по своя собствена воля", казва още Пек.

Опозицията планира и да разпусне политическия орган, който назначава съдиите, и да раздели функциите на министъра на правосъдието и на главния прокурор.

Лидерът на Гражданска коалиция Доналд Туск, сн. ЕПА/БГНЕС

"Подозирам, че президентът Дуда не желае да бъде запомнен като президента, блокирал решения, които са добри за Полша", заявява говорителят на Гражданска коалиция Ян Грабиец.

Референдум

При все че има дребни разминавания между членовете на основната полска опозиция относно нуждата да се отменят реформите, правото на аборт може да се окаже далеч по-разединяващ въпрос.

Гражданска коалиция, водена от бившия председател на Европейския съвет Доналд Туск, обявява, че ще се стреми към закон за разрешаване на абортите без ограничения до 12 седмици след забременяването, като това представлява значителен завой за организацията му, избягваща дълго време да заеме ясна позиция по този въпрос.

Коалиционният му партньор - по-консервативният "Трети път", иска поляците да решат въпроса с референдум. ПиС заявява, че е против аборта, но твърди, че забрана от 2021 г., правеща изключение само в случаите на изнасилване, кръвосмешение и заплаха за здравето на жената, е резултат от решение на Конституционния съд, върху което тя е нямала власт. Опонентите на "Право и справедливост" са на мнение, че съдът е политизиран, което ПиС отрича.

Прицелването на критиците на управляващите в медийното отразяване от страна на държавната полска телевизия, което те определят като пристрастно, също може да се окаже нелепо, смятат наблюдателите. По време на предизборната кампания Туск обяви, че му трябват двадесет и четири часа, за да отстрани по законен път верните на ПиС журналисти от държавната телевизия (ТВП). ГК твърди, че те са превърнали ТВП в пропаганден пункт.

"Това е първата демонстрация на промяната, нещо, което да покаже, че държавната телевизия е обществена, а не партийна телевизия", казва Ева Кулик-Белинска, изпълнителна директорка на Фондация "Батори", демократичен контролен орган.

Ключовото изпитание ще е да се намери законен начин за уволнението на шефа на ТВП, носещ формалната отговорност за решенията на всички свои подчинени, без одобрението на доминирания от ПиС Национален съвет за медиите.

"Не е лесно да се направят промени в медийния съвет", заявява Кулик-Белинска. "И тук е необходима промяна в закона, която трябва да бъде приета от парламента".

Миналия месец Гражданската коалиция обяви, че ще свика държавен трибунал, който да разгледа обвиненията, че водещи фигури в ПиС, а така също и техни съмишленици като президента и управителя на централната банка, са нарушили конституцията на Полша.

mediapool.bg