Групите на социалистите и либералите в Европейския парламент няма да подкрепят водещия кандидат на Европейската народна партия (ЕНП) Манфред Вебер за председател на Европейската комисия. Това са съобщили председателите на двете групи в четвъртък, когато лидерите на ЕС се събират в Брюксел да обсъждат разпределението на водещите постове през новия мандат – ръководителите на Европейската комисия, Европейския парламент, Европейския съвет, Европейската централна банка и Европейската служба за външна дейност. Играта не е лесна, защото се търси баланс между отделните партийни групи, между мъже и жени и географско разпределение.
Либералите и групата на социалистите и демократите официално уведомиха Вебер, че няма да получи техните гласове, съобщи на пресконференция Филип Ламбер, лидер на групата на Зелените в ЕП. Той допълни, че Зелените все още не са взели решение за Вебер.
Трябва да намерим съгласие за програма, а това все още не се е случило. Не изключваме никого, каза Ламбер.
Дачиан Чолош, лидер на либералната група "Обнови Европа", потвърди, че Вебер няма подкрепа.
Сложна политическа математика
Онова, което прави политическата математика толкова сложна, е това, че нито една политическа сила не може да доминира процеса. Нито ЕНП, която е най-голямата група в ЕП, нито новият алианс между Либералите и френския президент Еманюел Макрон, контролират достатъчно гласове в Съвета на ЕС, за да блокират най-важното му решение- излъчването на новия председател на Европейската комисия, пише "Политико".
"Никога по-рано се съм виждал политическите семейства да имат толкова силна роля в Съвета", коментира Райнхард Бютикофер, съпредседател на европейските Зелени.
На теория, дори страните, чиито представители в Съвета не принадлежат към никоя от големите политически фамилии – Великобритания, Гърция, Унгария, Италия и Полша – могат да наложат вето, в случай, че искат да работят заедно, което е малко вероятно.
"Предпазлив оптимизъм" изрази в сряда председателят на Европейския съвет Доналд Туск, натоварен да постигне споразумение между държавните лидери и Европарламента след европейските избори.
Тримата претенденти, избрани от политическите семейства - германецът Манфред Вебер за Европейската народна партия (ЕНП), холандецът Франс Тимерманс за социалистите и датчанката Маргрете Вестагер за либералите, не успяха да съберат в ЕП мнозинство в своя подкрепа, увериха пред АФП европейски източници.
Избраникът, който ще наследи на 1 ноември люксембургеца Жан-Клод Юнкер, трябва да спечели на своя страна 21 от 28-те европейски лидери и да получи мнозинство от най-малко 376 гласа в Европарламента.
"Още не се знае кой би могъл да събере това двойно мнозинство", довери европейски дипломат.
Очертава се обаче договорка за разпределяне на четирите ръководни поста. ЕНП, най-голямата група в Европарламента, настоява за председателството в Европейската комисия и не среща отпор, заявиха за АФП три отговорни лица.
Либералите искат председателското място в Европейския съвет, а социалистите се очаква да посочат ръководител на европейската дипломация и да си поделят петгодишното председателство в Европарламента със Зелените - по две години и половина за всяка група.
Но "всичко може да се раздвижи отново", предупреди европейски служител.
Остава да се намерят конкретни хора за всеки пост. Споразумението трябва да спазва изискванията за равнопоставеност и географски баланс. Доналд Туск се ангажира да издейства назначаването на две жени.
Туск и други запознати с обсъжданията твърдят, че има План Б- шефът на ЕК да се избере измежду малък кръг от компетентни кандидати.
В този случай могат да бъдат обсъждани кандидатурите на французина Мишел Барние, който води преговорите на ЕС с Великобритания за Брекзит, както и на бившия зам.-председател на ЕК и настоящ изпълнителния директор на Световната банка Кристалина Георгиева.
Някои от хората, които подкрепиха усилията й в надпреварата за генерален секретар на ООН през 2016 г., сега са в Брюксел, за да тестват шансовете й да наследи поста на Жан-Клод Юнкер, пише "Политико".
"Телефоните прегряват"
"Добре че в съюза бяха премахнати таксите за роуминг, защото телефоните прегряват", с ирония отбеляза един дипломат.
Френско-германската свада остана в миналото. Президентът Макрон и Ангела Меркел разговарят всеки ден, довери човек от обкръжението им. Сега вече "знаем какво всъщност искат французите", потвърди германски правителствен източник.
Оживени дискусии се очаква да предизвикат и другите централни теми на срещата, по-специално постигането на въглероден неутралитет (баланс между изхвърлянето и поглъщането на парникови газове от почвите и горите) до 2050 г. и бюджетът на еврозоната.
"Брекзитът не бе вписан в програмата в стремеж да се разглежда само позитивният дневен ред", отбеляза европейски дипломат.
Еманюел Макрон ще пристигне в четвъртък за двустранни разговори с канцлерката и с испанския премиер социалист Педро Санчес.
Всяко политическо семейство е предвидило заседание на ръководството за съгласуване на преговорните позиции преди форума.
Неспособността на претендентите да съберат мнозинство в Европарламента е утешителна за канцлерката Меркел, увери европейски служител.
"За нея би било трудно решение да не подкрепи Манфред Вебер пред държавните глави, но щом Европарламентът елиминира претендента, излъчен от ЕНП, това ѝ позволява да обмисли друга кандидатура", обясни той.
ЕНП стои зад редица фигури, сред които е и Мишел Барние. "Но канцлерката все още не скланя постът да бъде поет от французин", увериха източници от Франция и Германия.
Ако в четвъртък не се стигне до обща позиция за кандидатите, ще бъде свикана извънредна среща на върха на 1 юли, точно преди първото заседание на новия Европарламент, когато се очаква депутатите да изберат председател.
"Трябва бързо да постигнем споразумение, защото имаме нужда от работеща Европейска комисия, за да се справим с Брекзита, особено ако Борис Джонсън стане премиер на Обединеното кралство", подчерта високопоставен дипломат.
Дискусиите може да продължат в кулоарите на лидерската среща на Г-20 в Осака в петък и събота, прогнозира европейски служител. В този форум ще участват шестима европейски ръководители: Ангела Меркел, Еманюел Макрон, испанецът Педро Санчес, италианецът Джузепе Конте, британката Тереза Мей и холандецът Марк Рюте, поканен от Япония.
mediapool.bg