На гръцкия остров Лесбос бежанците от препълнения лагер Мория се надяват всички "да напуснат бързо този ад" в очакване днес на първите трансфери към континенталната част на страната, обявени от правителството в Атина. Задушаващ се от горещината в палатките, 21-годишният Мохамед Акбери е чул да се говори за предстоящо заминаване на бежанци към (Неа - б.ред.) Кавала в Северна Гърция.
Правителството на Кириакос Мицотакис обяви прехвърляне от понеделник на 1500 бежанци от егейския остров към континента.
"Надявам се да изляза бързо от този ад", заявява младият афганистанец, пристигнал преди пет дни. "Но властите дават приоритет на семейства и на болни хора, за съжаление има риск да чакам дълго време", споделя той пред АФП.
Лагерът Мория - център за регистрация и установяване на самоличността /на мигрантите/ на остров Лесбос - приютява вече близо 11 000 души, което е четири пъти над капацитета, предвиден от Върховния комисариат на ООН за бежанците.
Броят на мигрантите тук не престана да нараства това лято.
На острова в близост до турските брегове Върховният комисариат на ООН за бежанците говори за "над 3000 пристигнали само през август".
В четвъртък вечерта тринайсет кораба пристигнаха на остров Лесбос с над 540 души на борда, от които 240 деца - безпрецедентно увеличение, което безпокои консервативното правителство, дошло на власт на 7 юли.
Този уикенд са пристигнали други 280 бежанци, често пъти задържани в морето от корабите на Европейската гранична служба /Фронтекс/ и на гръцката брегова охрана.
Гръцкото правителство, което се събра на спешно заседание в събота, взе решение за бързо прехвърляне на малолетните без придружители и на най-уязвимите лица от островите към континенталната част на страната, както и за премахване на процедурите за обжалване за молбите за убежище, за да улесни връщанията на бежанци към Турция.
На северното крайбрежие на острова, където надуваемите лодки с бежанци акостират най-често, наблюдението бе засилено в неделя. Екип на АФП успя да установи движение на патрулни катери в морето и засилена бдителност на полицаи, наблюдаващи хоризонта с бинокли от гръцките брегове.
На няколко километра от там, в лагера Мория, голяма група бежанци от всякакви възрасти, в опит да избяга от убийственото слънце, се насочва към най-близкото пристанище, за да се потопи в морето.
По пътя Фахимех Нурмохамади обяснява пред АФП, че живее от 20 дни при много тежки условия: "ние трябва да чакаме на опашка за всичко, за храната, за душовете (...) Не се чувстваме на сигурно място, преди няколко дни един тийнейджър бе наръган с нож в лагера".
Пристигнала от Иран с двамата си сина и мъжа си, "за да избягат от религиозния радикализъм", тя желае нейните деца на 12 и 16 години да тръгнат бързо отново на училище.
"В Мория моите деца не ходят на училище, те скучаят и се страхуват през нощта. Ние изминахме целия този път от Иран с цел те да имат бъдеще, да могат да живеят в демокрация, а не за да бъдат в нехигиеничен лагер", казва майката.
След подписването на споразумението ЕС-Турция през март 2016 г. контролът на границите бе засилен, превръщайки достъпа до острова от Турция във все по-труден. Но през последните месеци средно близо сто души всеки ден успяват да осъществят това преминаване.
Мохамед Алико, кюрд от Африн в Сирия, е опитал шест пъти да премине и е платил 5000 евро на един каналджия, за да достигне до Лесбос. "Мечтаех да отида в Канада, но сега искам само да живея спокойно далеч от Лесбос", заявява той, след като е прекарал вече един месец в този пренаселен лагер.
Пол, 32-годишен гражданин на Конго, който е осъществил дълго пътуване по море с трите си деца и жена си преди да пристигнат в Лесбос, се осмелява да се надява, че "Европа ще вземе мерки, за да промени ситуацията на своите граници".
"Ние преминахме от мизерията към страданието. Не можехме да си представим, че ще бъдем посрещнати така в Европа", казва със съжаление този трийсетгодишен човек.
По БТА
mediapool.bg