Мнозинството от гражданите на ЕС подкрепя приемането на украинските бежанци и предоставянето на помощ за Киев, показва проучване на "Евробарометър", представено днес от Европейската комисия.
Според 71 на сто ЕС трябва да продължи подкрепата за Украйна. За 86 на сто ЕС трябва да продължи да изпраща хуманитарна помощ на хората, засегнати от войната, 77 на сто са съгласни ЕС да приема бягащите от военни действия, както и да налага икономически санкции срещу Русия.
Почти две трети от европейците, съответно 67 и 65 на сто, са на мнение, че ЕС следва да подкрепи пътя на Украйна към ЕС и включването й в единния пазар. За 65 на сто финансовата и икономическата подкрепа за Украйна трябва да продължи, а 57 на сто искат ЕС да подпомогне купуването и доставката на военно оборудване и обучението на украинските сили.
Наблюдава се широка подкрепа за мерките защита на потребителите и дружествата от нестабилните цени на енергията, както и за действия за насърчаване на енергийната сигурност и прехода към чиста икономика. Според 86 на сто е важно, че са предприети европейски действия за ограничаване на непосредственото въздействие от нарастващите цени на енергията върху потребителите и предприятията.
Над 80 на сто са удовлетворени от намаляването на търговската зависимост от Русия и Китай.
Според 75 на сто ЕС трябва да финансира съвместни проекти в областта на отбраната за разработване на стратегически способности и технологии.
Проучването е извършено през август. Насърчително е да видим, че съпричастността на европейците остава висока, отбелязва по повод данните за подкрепата за украинските бежанци еврокомисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова, цитирана в съобщението.
Комисията добавя, че осигурява над 65 милиона евро за държавите в ЕС, за да подпомогне усилията им за приемането на украинските бежанци. Средствата ще бъдат предоставени на България, Чехия, Полша и Румъния. В съобщението се добавя, че ЕС прие над 4,1 милиона украинци, избягали след нахлуването на Русия в тяхната страна.
България, Чехия, Полша и Румъния вече могат да използват това допълнително финансиране от бюджета на ЕС, за да помогнат бежанците да се преместят в самостоятелно наети частни жилища. Бежанците запазват правата си на финансова подкрепа, езиково и професионално обучение, достъп до социални и здравни услуги.
mediapool.bg