Кламер БГ - Новини: Мигранти по нов маршрут към Европа са блокирани между границите

Мигранти по нов маршрут към Европа са блокирани между границите

Европа

|
Пет, 01 Окт 2021г. 14:47ч.
Мигранти по нов маршрут към Европа са блокирани между границите

Мигранти по нов маршрут към Европа са блокирани между границите

След като издържали едно десетилетие на война в Сирия, Бошра ал Моалем и двете й сестри се възползвали от възможността да избягат. Нейният брат, избягал няколко години преди това в Белгия, бил спестил достатъчно пари за тяхното пътуване, а в интернет се разпространявала информация, че се е отворил нов миграционен маршрут към Европа през Беларус.

Пътуването обаче се оказало ужасяващо и почти смъртоносно. Ал Моалем била блокирана на границата между Беларус и Полша за 20 дни и била отпращана ту към едната, ту към другата страна от въоръжени граничари в блатист район. Тя издържала студените нощи, комарите, глада и ужасната жажда. Едва след като припаднала от изтощение и обезводняване, полските граничари най-сетне я отвели в болница.

"Не очаквах да ни се случи това. Казаха ни, че е наистина лесно да стигнеш до Европа, да намериш нов живот, да избягаш от войната", каза 48-годишната жена, след като се възстановила тази седмица в бежански център в Източна Полша. "Не си представях, че мога да преживея нова война между границите."

Ал Моалем е част от хилядите хора, пътували до Беларус през последните седмици и после пратени през границата от беларуски граничари. Европейският съюз осъди беларуските действия, определяйки ги като форма на "хибридна война" срещу общността.

Ал Моалем, която е от Хомс, била принудена да се пресели в Дамаск заради войната. Тя каза, че беларуските власти са я измамили да повярва, че пътуването до ЕС ще бъде лесно, а после са я използвали като "оръжие" в политическа битка с Полша. Но също така каза, че полските граничари са били изключително груби, като са й отказали вода и са използвали кучета, за да уплашат нея и други мигранти, отблъсквайки ги многократно към Беларус.

От години хората, бягащи от война в Близкия изток, предприемат опасни пътувания през Средиземно и Егейско море, търсейки безопасност в Западна Европа. Но след като над един милион души пристигнаха през 2015 г., държави от ЕС издигнаха стени от бетон и бодлива тел, поставиха наблюдение с дронове и сключиха сделки с Турция и Либия за спиране на мигрантите.

Доста по-слабо охраняваният път към ЕС през горите и блатата на Източна Европа се оформи като маршрут едва когато ЕС наложи санкции на режима на авторитарния беларуски президент Александър Лукашенко след спорни избори и сурови мерки срещу протестиращите.

Изведнъж хора от Ирак, Сирия и други страни започнаха да пристигат със самолети в беларуската столица Минск с туристически визи, а после се придвижваха с автомобили до границата, като в много от случаите очевидно бяха подпомагани от контрабандисти.

Трите страни от ЕС, които граничат с Беларус - Полша, Литва и Латвия, обвиняват Лукашенко, че се опитва да дестабилизира техните общества.

Ако това наистина е целта, опитите се оказват успешни. Полша отказа достъп на хиляди мигранти и не им позволи да кандидатстват за убежище, нарушавайки международните конвенции за правата на човека. Поведението на страната е критикувано от правозащитни организации у дома и в чужбина.

Говорителят на полските специални служби Станислав Жарин заяви пред Асошиейтед прес, че полските сили винаги предоставят помощ на мигрантите, ако животът им е застрашен. В други случаи, въпреки че може да им е мъчно да не помагат, Жарин настоя, че Полша трябва да пази територията си и да защитава своята граница, защото е атакувана в конфронтация с висок залог с Беларус, подкрепяна от руския президент Владимир Путин.

"Полша е на мнение, че само чрез цялостна защита на нашата граница с Беларус сме в състояние да спрем този миграционен маршрут, който е изкуствено създаден от Лукашенко с подкрепата на Путин. Той беше изкуствено създаден като отмъщение срещу целия ЕС", каза Жарин.

Досега шестима мигранти бяха открити мъртви по границата, а правозащитниците са ужасени и настояват, че Полша трябва да спазва задълженията си съгласно международното право да позволява на мигрантите да кандидатстват за убежище и да не ги кара да се връщат през границата.

"Фактът, че това са политически действия на Лукашенко, насочени срещу Полша и срещу ЕС, е очевиден за нас", каза Мариана Вартецка от организацията за правата на бежанците Фондация "Спасяване". "Но това не оправдава действията на полската държава."

Лукашенко отрича беларуските войски да вкарват хора в Полша, но държавните медии в Беларус използват реакцията на Полша, за да представят ЕС като място, където не се зачитат човешките права.

След като пътувала от Сирия до Ливан, Ал Моалем, която била учителка по английски в Сирия, заминала със самолет за Минск, а оттам взела такси до границата със своите сестри и зет. После беларуските сили завели групата до място, откъдето да преминат на полска територия.

Ал Моалем, която плачеше, докато разказваше историята си на английски, заяви, че беларуските сили им казали: "Наистина е лесно да стигнете до Полша. Това е блато. Просто минете през блатото, изкачете се по хълма и сте в Полша."

"А когато се опитвахме да се изкачим по хълма, полските граничари ни накараха да се върнем. Семейства, жени, мъже, деца. Децата пищяха и плачеха", разказа тя. "Призовавах полските граничари: моля ви, само капка вода, толкова съм жадна, тук съм без капка вода."

Но те само отвърнаха рязко: "Вървете в Беларус. Ние не сме отговорни за вас."

Това се повторило няколко пъти, а беларуските сили ги отвеждали обратно, като понякога им давали само малко хляб и после ги връщали следващата нощ.

По време на своето премеждие тя направила видеозаписи на отчаяните мигранти с телефона си и публикувала някои от тях във Фейсбук. Нейните видеоматериали и разказа й пред Асошиейтед прес предоставят рядко срещани доказателства за кризата на границата.

Подобни сцени се разиграват до голяма степен извън общественото полезрение, защото Полша, следвайки примера на Литва и Латвия, обяви извънредно положение по границата, което не позволява на журналисти и правозащитници да ходят там.

Мерките на полското правителство, които също така включват засилване на граничната охрана с войници, са подкрепяни от много поляци. Консервативната управляваща партия, която зае силна антимигрантска позиция през 2015 г., увеличава популярността си според социологическите проучвания на фона на новата криза.

Въпреки усилията на Полша има съобщения, че някои търсещи убежище хора успяват незабелязано да влязат в ЕС и да се отправят по-нататък на запад, в много случаи събирайки се с роднини в Германия.

Ал Моалем казва, че тя и роднините й планират да напуснат центъра, в който са настанени сега, и да пътуват през отворените граници на ЕС, за да отидат при брат си в Белгия. Те планират да кандидатстват за убежище там. Тя каза, че всичко, което иска, е семейството й отново да бъде заедно след години на страдания и "да се чувства в безопасност".

По БТА

mediapool.bg