Унгария трябва да задълбочи връзките си с ЕС, да подготви икономиката си за приемане на еврото и да се присъедини към Европейската прокуратура, за да изкорени корупцията, каза пред Ройтерс единният кандидат на опозицията за премиер.
Петер Марки-Зай, политически аутсайдер без партийна принадлежност, ще се изправи на парламентарните избори догодина срещу министър-председателя Виктор Орбан, след като в неделя спечели първичните избори на опозиционния лагер.
Марки-Зай ще ръководи коалиция от шест партии срещу Орбан. В интервюто си за Ройтерс той се разграничава от сегашния премиер, който след повече от десетилетие на власт е в обтегнати отношения с много от европейските лидери, особено заради демократичните стандарти.
"Основният приоритет на Унгария трябва да бъде преориентацията на външната й политика, което не е само символична стъпка", каза Марки-Зай в неделя вечерта пред ликуващите си привърженици в будапещенско бистро, където обяви победата си.
Марки-Зай, 49-годишен консерватор, заяви, че тесните отношения на Орбан с руския президент Владимир Путин, Китай и Турция не отговарят, по думите му, на европейските ценности.
"За нас европейските ценности, европейската интеграция, демокрацията, върховенството на закона и свободната пазарна икономика са изключително важни ценности", каза той. "Борбата срещу корупцията ще бъде част от тези декларирани ценности."
ЕС е в конфликт с националистическото правителство в Будапеща по въпроси, вариращи от миграционната политика и правата на ЛГБТ общността до свободата на медиите.
Спорът около демократичните стандарти допринесе за забавяне в изплащането на Унгария на средствата от европейския фонд за възстановяване от пандемията.
Социологическите проучвания показват, че управляващата партия на Орбан, Фидес, и опозиционната коалиция са с изравнени позиции, макар че в тях все още не е отчетено как ще се отрази победата на Марки-Зай в неделя.
БОРБА С КОРУПЦИЯТА
Ако опозиционната коалиция спечели, Унгария трябва да се присъедини към Европейската прокуратура, смята Марки-Зай. Европрокуратурата е оправомощена да разследва измами срещу европейския бюджет като част от кампания за борба с корупцията.
"Унгария не трябва да налага вето на стъпките за задълбочаване на европейската интеграция", каза Марки-Зай. "Недопустимо е дадена страна да казва "не" на присъединяването към Европейската прокуратура, за да предпази корумпираните си автократи."
Правителството на Орбан избра да не се присъединява към Европейската прокуратура и заяви, че това решение е въпрос на суверенитет.
Марки-Зай казва, че Унгария трябва да възстанови баланса в икономиката си, за да може да приеме еврото, макар да добавя, че покачването на инфлацията и бюджетния дефицит заради предизборно харчене правят малко вероятно това да стане в мандата на следващия парламент.
Унгария не си е поставила за цел конкретна дата за приемане на еврото.
Марки-Зай казва пред Ройтерс, че е малко вероятно страната му да се присъедини преди 2026 г. към механизма ЕРМ-2, задължителен етап преди присъединяването към еврозоната.
Той добавя, че ще преразгледа сключени при Орбан знакови сделки с Русия и Китай, в това число договора за 12,5 милиарда евро за разширяване на унгарската атомна електроцентрала "Пакш", възложен на руската компания "Росатом" без търг, и високоскоростната железница между Белград и Будапеща.
"Ще трябва да видим дали тези споразумения отговарят на националния интерес на Унгария", заявява Марки-Зай и допълва, че не е против ядрената енергетика, но вижда липса на конкуренция при възлагането на проекта.
mediapool.bg