Кламер БГ - Новини: ЕП предлага еврофинансирането да се насочи от газа към водород и СО2 складове

ЕП предлага еврофинансирането да се насочи от газа към водород и СО2 складове

Европа

|
Четв, 16 Дек 2021г. 11:49ч.
ЕП предлага еврофинансирането да се насочи от газа към водород и СО2 складове

ЕП предлага еврофинансирането да се насочи от газа към водород и СО2 складове

Актуализираните правила за избор на енергийни проекти, които ще получат подкрепа от ЕС, бяха неофициално договорени между евродепутатите и словенското председателство на Съвета в сряда.

В проектозакона се определят критерии и методология за подбор на енергийни проекти от общ интерес (ПОИ), каквито са изграждането на електропроводи за високо напрежение, тръбопроводи, съоръжения за съхранение на енергия или интелигентни мрежи, които биха се възползвали от ускорени административни процедури и биха отговаряли на условията за получаване на средства от ЕС. Целта е съществуващият регламент да бъде приведен в съответствие с целите на Европейския зелен пакт.

По време на преговорите членовете на ЕП подкрепиха включването на финансирането на разработването на водородна инфраструктура, като електролизьори, както и улавянето и съхранението на въглероден диоксид. Допустимите проекти трябва също така да стимулират интеграцията на пазара и да повишат сигурността на доставките, се казва в договорения текст.

Избраните проекти ще трябва да помогнат на държавите от ЕС да преустановят използването на твърдите изкопаеми горива като въглища, лигнитни въглища, торф и битуминозни шисти. Членовете на ЕП осигуриха финансиране за проекти, които пренасочват съществуващата инфраструктура за природен газ за пренос или съхранение на водород по време на преходен период. Такива проекти ще могат да получават финансова помощ от ЕС до 31 декември 2027 г., посочиха от Европарламента

Евродепутатите също така договориха по-активно участие на заинтересованите страни в процеса на подбор и по-широко представителство на различни сектори в консултациите за тези проекти. Те настояха и за насърчаване на проекти за възобновяема енергия от разположени в морето инсталации и за улесняване на тяхното интегриране в европейските мрежи с цел постигане на целите на ЕС за неутралност по отношение на климата и целта за добиването на 300 GW енергия от такива източници до 2050 г.

Проектите, основани на природен газ, вече няма да отговарят на условията за финансиране от ЕС. Временна дерогация е договорена за Кипър и Малта, като всяка държава ще получи финансиране по един проект за природен газ с цел свързването му с мрежата на ЕС при строги условия.

Евродепутатите отново подчертаха, че допустимите проекти трябва да бъдат в съответствие с принципа „енергийната ефективност на първо място“, който гласи, че икономиите на енергия са най-лесният начин да се спестят пари за потребителите и да се намалят емисиите на парникови газове. Разходите по проектите ще трябва да гарантират, че потребителите не са прекомерно обременени, особено ако това би могло да доведе до енергийна бедност.

В заключение, законодателството няма да засегне правото на дадена държава да определя как да използва енергийните си ресурси и да определя своя собствен енергиен микс.

Неофициалното споразумение трябва да бъде официално одобрено от Парламента и Съвета, за да влезе в сила. Комисията на ЕП по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) ще гласува текста на 26 януари 2022 г

mediapool.bg