Кламер БГ - Новини: ЕП отхвърли кандидатите за еврокомисари на Румъния и Унгария

ЕП отхвърли кандидатите за еврокомисари на Румъния и Унгария

Европа

|
Четв, 26 Септ 2019г. 16:40ч.
ЕП отхвърли кандидатите за еврокомисари на Румъния и Унгария

Комисията по правни въпроси към Европейския парламент отхвърли кандидатурите за еврокомисари на Румъния и Унгария заради потенциален конфликт на интереси. Това е първият по-сериозен удар за новоизбрания председател на ЕК Урсула фон дер Лайен, която трябва да заеме длъжността на 1 ноември. Решението на правната комисия означава, че тя вероятно ще трябва да пренареди състава на бъдещата ЕК.

Румънката Рована Плумб, която трябваше да поеме ресор "Транспорт“, и унгарецът Ласло Трочани, комуто трябваше да бъде поверен ресорът "Съседство и разширяване", са в потенциален конфликт на интереси.

Плумб (ПЕС) не е декларирала два изтеглени заема на стойност близо 1 млн. евро, а Трочани (ЕНП) има проблеми с юридическа кантора, която е основал през 1991-ва година.

Така още преди да започнат изслушванията в ресорните комисии на ЕП, двама от кандидатите отпадат.

Говорителят на Европейската комисия Мина Андреева заяви, че процедурата засега е отменена, което обаче не означава, че кандидатите непременно ще бъдат заменени. Тя уточни, че решението какво ще става от тук нататък е изцяло в ръцете на ЕП, в координация с Лайен.

Официален представител на ЕП обаче каза, че институцията скоро ще излезе с писмено становище, че двете номинации са неприемливи, предаде "Политико".

Евродепутатите от правната комисия трябваше да оценят кандидатурите от гледна точка на конфликта на интереси. Въпреки изпращането на допълнителни въпроси и получените отговори, евродепутатите не са стигнали до мнозинство на мненията, че Плумб и Трочани могат да бъдат еврокомисари.

На закритото заседание 15 членове на правната комисия в ЕП са гласували за отхвърлянето на Рована Плумб, шестима са я подкрепили. Кандидатурата на Трочани е блокирана с мнозинство от 11 гласа срещу 9 в негова подкрепа и двама "въздържал се".

Останалите 24-ма номинирани са получили картбланш да продължат процедурата по утвърждаването им, въпреки че е имало въпроси около декларациите за конфликт на интереси на още седем кандидати.

Одобрението от правната комисия на ЕП е ключово предварително условие за последващите изслушвания на кандидатите за еврокомисари. Ако не получат зелена светлина, правилата на ЕС предвиждат процедурата да бъде прекъсната и председателят на ЕП да попита Лайен как да се продължи.

Говорител на ЕП коментира, че отхвърлянето на кандидат от правната комисия е "безпрецедентно" и не е ясно какво ще случи, тъй като изслушванията в останалите комисии не могат да продължат.

Комисията по правни въпроси препоръча на новия председател на Европейската комисия да вземе мерки, без конкретно да се посочва какви да бъдат те, и сега Урсула фон дер Лайен трябва да прецени дали да поиска страните им да предложат нови кандидати.

Предстои да бъде изяснено дали двамата отхвърлени кандидати могат да се явят на насрочените за следващата седмица устни изслушвания. Ако не бъдат допуснати, Букурещ и Будапеща трябва да изпратят други кандидати. Дори да положат устен изпит, спорните кандидати може да бъдат отхвърлени от изпитните комисии.

Изслушването на кандидатите за еврокомисари е предвидено за периода между 30 септември и 8 октомври, а новата Европейска комисия трябва да бъде гласувана на пленарна сесия на парламента в Страсбург "ан блок“ на 23 октомври. При новите обстоятелства този срок вероятно няма да бъде спазен.

Предложените за нови еврокомисари ще имат три часа, за да отговорят устно на 25 въпроса пред евродепутатите в предстоящите следващата седмица изслушвания. Това съобщиха говорители на Европейския парламент.

Преди да се явят на устен изпит, кандидатите за еврокомисари трябваше да отговорят на писмени въпроси.

Едва когато всички 26 изслушвания завършат с успех, председателят на ЕП ще включи гласуването на новата Европейска комисия в дневния ред за пленарната сесия на евродепутатите. ЕК ще бъде избрана с мнозинство от подадените гласове.

Говорителите отбелязаха, че досега единствено изслушването на еврокомисаря Мария Габриел преди две години е било по новите правила.

Според промените правната комисия на ЕП вече има възможност да отказва изслушване на даден кандидат за еврокомисар.

За положителна оценка от изслушванията занапред ще бъдат необходими 2/3 от гласовете, а не "широко мнозинство". Представителите на ЕП отбелязаха, че досега неведнъж се е налагало държава от ЕС да смени името на предлагания за нов еврокомисар.

mediapool.bg