Кламер БГ - Новини: ЕП настоя с резолюция за защита на европейските ценности от корупцията

ЕП настоя с резолюция за защита на европейските ценности от корупцията

Европа

|
Ср, 07 Окт 2020г. 17:17ч.
ЕП настоя с резолюция за защита на европейските ценности от корупцията

Европейският парламент прие в сряда резолюция, с която настоя за създаване на ефективен механизъм за защита на ценностите на ЕС като демокрацията, принципите на правовата държава и основните права на гражданите.

Парламентът предлага всяка година да се пише доклад за всяка държава, който да отчитат специфичните проблеми с върховенството на закона и корупцията. Ключово е искането на еврдепутатите ценностите на ЕС да бъдат защитавани и чрез санкции като блокиране на достъпа до бюджета на съюза..

Резолюцията бе приета с 521 гласа "за", 152 „против“ и 21 "въздържал се“,

Евродепутатите изразяват загриженост, че в няколко държави от ЕС "се увеличават и укрепват авторитарни и нелиберални тенденции", които са допълнително утежнени от пандемията от Cоvid-19. Изрично се споменава съществуването на "корупция, дезинформация и обсебването на държавата от частни интереси".

Резолюцията констатира, че ЕС не разполага с необходимите инструменти, за да се справи с подобна "безпрецедентна и ескалираща криза на неговите основополагащи ценности". Европейският парламент изтъква неспособността на Съвета на ЕС да постигне значителен напредък по протичащите вече втора година наказателни процедури срещу Полша и Унгария.

Срещу двете държави стартираха процедури по член 7 от договора за ЕС, които предвиждат лищаване от право на глас. Те обаче се оказаха неефективни, защото Полша наложи вето върху решението за Унгария, а властите във Варшава после върнаха жеста.

Сега евродепутатите предлагат създаването на основан на доказателства механизъм, който да се прилага еднакво, безпристрастно и справедливо за всички държави членки.

Новият "годишен цикъл на наблюдение“ трябва да има срокове и цели, свързани с конкретни мерки. Наказанията варират от лишаване от право на глас на конкретна държава до финансови санкции.

"При несправяне (на държава-член) със сериозни проблеми би могло да се пристъпи към специфични корективни мерки, които ще са по-ефикасни от настоящата ни несъгласувана уредба, особено щом бъдат свързани с бюджетните изисквания“, каза докладчикът Михал Шимечка (Словакия, "Обнови Европа").

Евродепутатите очакват Европейската комисия да представи предложение въз основа на резолюцията.

Парламентът апелира още през 2016 г. за създаване на постоянен механизъм на ЕС за защита на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права. През 2018 година бе приета резолюция, че този инструмент трябва да бъде свързан със защита на бюджета на ЕС, когато дадена държава членка системно не спазва принципите на правовата държава.

mediapool.bg