Следващата седмица Европейската комисия ще публикува съвети за мерките, които правителствата на държавите членки на ЕС могат да предприемат, за да се справят с рекордните цени на тока и газа, достигнали съответно 300 евро за мегаватчас и 1900 долара за 1000 куб. м в търговията в сряда. Всяка страна обаче трябва да намери своя подход, ням ада има общи европейски мерки, каквито поискаха Франция, Испания, Чехия, Гърция и Румъния. До края на годината ще бъдат предложени реформи на пазара на газ, за да стане по-устойчив срещу подобни трусове, а след жалби срещу Русия, че нейните недостатъчни доставки са виновни за енергийната криза, се извършва такава проверка от ЕК.
Това стана ясно по време на дискусия в Европейския парламент, в която участва енергийният комисар Кадри Симсон иш други представители на Съвета на ЕС и ЕК. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче отхвърли обвиненията, че Русия съзнателно ограничава газовите доставки в Европа, за да ускори въвеждането в експлоатация на газопровода "Северен поток 2". Русия няма нищо общо с това, което става на европейския газов пазар, увери Песков, а по-късно и самият руски президент Владимир Путин обяви, че случващото се в Европа е заради недалновидната политика в газова сфера и отказа на ЕС от дългосрочните договори с "Газпром"
По време на разискването в пленарната зала евродепутатите призоваха за разследване на манипулирането на пазара от страна на държавни и недържавни субекти, както и на спекулациите на пазара на въглеродни емисии в ЕС, за да се измери въздействието на тези два фактора върху цените. Мнозина настояха за необходимостта от незабавни мерки за защита на най-уязвимите от увеличаващите се сметки, съобщиха от Европарламента.
Няколко членове на ЕП призоваха за увеличаване на капацитета за съхранение на газ и за създаване на общи програми за закупуване на газ – чрез възпроизвеждане на модела, използван за ваксините – и за използване на Зеления пакт като възможност за подобряване на енергийната сигурност и независимост. Други членове на ЕП заявиха, че кризата е резултат от пазарно ориентиран подход към енергетиката и от действията на пазарните спекуланти, и призоваха за определяне на таван на цените на енергията.
Франция, Испания, Чехия, Гърция и Румъния излязоха с общо комюнике, в което се посочва, че европейските страни трябва да създадат регулаторен пакет от инструменти, за да координират националните отговори на случващото се. Общи правила за съхранение на газа и реформи на пазара на ток на едро, поискаха още петте държави. Според тях трябва по-добра връзка между цените, плащани от потребителите, и средната производствена цена на електричеството във всеки национален микс.
Жалби срещу "Газпром"
Относно жалбите срещу "Газпром" енергийният еврокомисар каза, че руският концерн е изпълнил продажбените си задължения по дългосрочните договори, но не е добавил допълнителни количества.
Разглеждаме тези жалби заедно с еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер, тъй като това е много сериозна тема, каза Симсон.
Според прогнозите на Европейската комисия цената на природния газ ще се запази висока през зимата, като ще започне да спада едва напролет. Запасите в газовите хранилища са най-ниски от 10 години насам, но ще стигнат за зимния сезон, увери еврокомисарят по енергетиката.
На правителствено заседание по енергийните въпроси обаче Владимир Путин нарече погрешна политиката на европейските страни в газовата сфера.
Путин: Цената е 10 пъти по-високо, заради необмислени действия на ЕК
"Разговаряхме още с предишната Европейската комисия. Цялата й дейност целеше прекратяване на така наречените дългосрочни договори и преход към борсовата търговия с газ. Оказа се, днес стана напълно очевидно, че тази политика е погрешна", каза той. По думите му необмислените действия предизвикват дисбаланси и студената зима е довела до недостиг на газ в европейските хранилища.
"Всичко това води до сривове и, както вече казах, до дисбаланси. В резултат на това цената на газа подобри всички исторически рекорди. Днес тя гони 2000 долара за 1000 кубични метра. Това е над 10 пъти повече от средната цена за миналата година", каза Путин и увери, че руската страна е изпълнявала, изпълнява в момента и ще продължи да изпълнява отговорно задълженията си по съществуващите договори.
Темата за скока в цените на газа коментира и германският канцлер Ангела Меркел, която на посветена на Западните Балкани среща в Словения заяви, че Русия изпълнява своите договорености за доставка на синьо гориво. Тя допълни, че газопроводът "Северен поток 2" все още не е одобрен за пренос на газ.
ЕК: Климатичният пакт и ВЕИ не са проблем, а решение
Въпреки енергийната криза, Брюксел остава на мнение, че плановете му за климата ще намалят сметките на домакинствата, като ограничат въздействието на изменчивите цени на изкопаемите горива, върху ценообразуването. Ако държавите не успеят бързо да намалят емисиите, те ще бъдат изправени пред много по-високи разходи за справянето с последствията от климатичните промени, стана ясно по време на дебата и от коментари на държавни лидери пред исрещата ЕСІЗападни балкани в Словения .
"Проблемът тук е климатичната криза. Колкото по-бързо се придвижваме към възобновяема енергия, толкова по-бързо можем да защитим гражданите си от високи цени", коментира вицепрезидентът за климатичните политики на Европейската комисия Франс Тимерманс.
Проблемът с високите цени на енергията е сериозен и за ЕС е от първостепенно значение да инвестира в дългосрочен план във възобновяеми източници на енергия, за да се избегнат бъдещи сътресения, заяви и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс.
"Мисля, че трябва да сме пределно ясни, че цените на газа са се устремили нагоре. При възобновяемите енергии обаче цените се понижиха през последните години и са стабилни", каза Фон дер Лайен преди срещата на върха ЕС-Западни Балкани, която се провежда в Словения.
"За нас е пределно ясно, че е важно да инвестираме във възобновяеми източници на енергия в дългосрочен план, което ще ни даде стабилни цени и по-голяма независимост, тъй като 90 процента от газа за ЕС се внася", отбеляза тя.
Една от причините за енергийната криза в ЕС е грешката на ЕК и тя трябва да измени част от "зелените" си норми, тъй като в противен случай ще страдат всички, смята премиерът на Унгария Виктор Орбан, цитиран от ТАСС.
"Унгария не страда от това, тъй като ние имаме система за ограничаване на цените. При нас те не нарастват, но проблемът ни са новите изисквания на ЕС в рамките на зеления преход, които изискват непряко облагане на собствениците на апартаменти и автомобили, което е неприемливо", отговори Орбан при пристигането си за срещата на върха ЕС-Западни Балкани на въпрос какво мисли Унгария за обвиненията към Русия, че манипулира газовия пазар на Стария континент.
Идеи за стратегически европейски енергийни резерви
Европа се нуждае от стратегически резерви на енергоносители и въпросът за създаването им ще се обсъжда от ЕК в края на октомври, коментира от своя страна премиерът на Белгия Александер де Кро.
Испанското правителство предлага на ЕС да купува съвместно газ на фона на рекордния скок на цените в Европа, заяви при пристигането си в Словения премиерът на Испания Педро Санчес.
Страните от ЕС разглеждат възможността за съвместно закупуване на газ по общи цени, потвърди на пресконференция и премиерът на Полша Матеуш Моравецки.
"Да се купува съвместно газ винаги е добра идея, тъй като, ако няколко крупни играчи, например 20 страни от Европа в случая, обединят усилията си, то цената на спотовите пазари би могла да е по-ниска. Обсъждаме това", коментира Моравецки.
mediapool.bg