Кламер БГ - Новини: Великобритания ще има нов премиер, но проблемите остават

Великобритания ще има нов премиер, но проблемите остават

Европа

|
Пет, 21 Юни 2019г. 16:21ч.
Великобритания ще има нов премиер, но проблемите остават

Двамата претенденти за наследници на британската премиерка Тереза Мей, Борис Джонсън и Джереми Хънт, обещаха да успеят в това, в което тя се провали: да доведат докрай процеса на Брекзит. Но те ще се сблъскат със същите трудности.

Тик-так, тик-так...

Датата на Брекзита е определена - 31 октомври. Следващият обитател на Даунинг стрийт номер 10 ще разполага с много ограничено време, за да се заеме с един проблем, който Тереза Мей не успя да реши и чието споразумение с Брюксел за изтегляне от ЕС беше отхвърлено на три пъти от британския парламент.

За да бъде спазена тази крайна дата, двамата кандидати ще трябва или да изберат напускане без споразумение, т.е. рязка раздяла, или да успеят да убедят Брюксел да поднови преговорите и да ги приключат в рекордно кратък срок. В противен случай ще бъде необходимо ново удължаване на срока.

Патова ситуация в парламента

Ситуацията в Камарата на общините е истинска политическа главоблъсканица, защото въпреки че депутатите отхвърлиха споразумението на Тереза Мей за Брекзита, те гласуваха и срещу напускането без споразумение.

Новият премиер ще трябва да убеди депутатите от своята Консервативна партия, силно разделени на еврофили и евроскептици, да подкрепят новия подход.

Но това може да се окаже недостатъчно: консерваторите имат мнозинство само с помощта на ДЮП, малката северноирландска юнионистка партия, която е особено твърда по въпроса за ирландската граница, а това е основна причина за безизходицата в парламента.

Следователно бъдещият премиер ще трябва да се договори с лейбъристката опозиция на Джереми Корбин, представител на радикалната левица. Тереза Мей опита да го направи, но неуспешно.

Твърдостта на Европа

Двамата кандидати показаха, че ще се опитат да предоговорят постигнатото от Тереза Мей споразумение, за да премахнат разпоредбите, отнасящи се до ирландската граница.

Тази изключително спорна мярка, наричана "предпазната клауза", предвижда в краен случай цяла Великобритания да остане в митническия съюз, за да се избегне създаването на физическа граница между северната британска провинция и Република Ирландия.

Но Брюксел показа много ясно, че текстът не подлежи на предоговаряне. Вместо това ЕС е готов да предостави "пояснения, уточнения или допълнения" относно политическата декларация, която трябва да придружава споразумението. Декларацията, която не е част от договора за излизане от ЕС, описва бъдещите търговски отношения между ЕС и Лондон.

Без споразумение

За икономическите среди това е катастрофален сценарий, синоним на връщане към митническия контрол и големите сътресения.

След като известно време използваше тази заплаха, за да подобри позициите си в преговорите с Брюксел, Тереза Мей беше принудена да се откаже от нея, след като по-голямата част от британските депутати се противопоставиха. Но, ако не се стигне до сделка, напускането без споразумение е вариантът по подразбиране, така че новият премиер може да го приложи на 31 октомври.

Ако понесе политическите последствия. Депутатите може всъщност да решат да му се противопоставят, насрочвайки вот на недоверие, който вероятно би довел до нови парламентарни избори.

Тази перспектива притеснява особено управляващите консерватори, които вече бяха наказани тежко от британците на европейските избори на 23 май. На тях те останаха на пето място с 9 на сто от гласовете.

По БТА.

mediapool.bg