Обикновени вярващи и магнати вече са дарили близо 1 милиард долара за възстановяването на катедралата "Нотр Дам" в Париж след пожара, съобщи Асошиейтед прес.
Специалният пратеник на френския президент Еманюел Макрон по въпросите на културното наследство Стефан Берн заяви пред радио "Франс енфо", че до момента са събрани 880 милиона евро (995 милиона долара).
Сред дарителите са компанията "Епъл" и магнати, притежаващи "Л'Ореал", "Шанел" и "Диор", както и хора от целия свят.
Строителни екипи са докарали тази сутрин голям кран и организираха доставки на дървени греди до катедралата.
За днес френският президент Еманюел Макрон е свикал специално заседание на правителството, посветено на катастрофата.
В обръщение към сънародниците си снощи той обеща, че парижката катедрала "Нотр Дам" ще бъде възстановена до пет години.
"Ние ще възстановим катедралата и ще я направи още по-хубава и аз искам това да приключи до пет години", каза Макрон в краткото обръщение.
"Ние можем да го направим", добави той.
"На нас се пада задачата да превърнем това бедствие във възможност да се обединим и заработим заедно, след като сме премислили задълбочено онова, което сме били и онова, което трябва да бъдем, и да станем по-добри, отколкото сме. На нас се пада да намерим отново нишката на нашия национален проект", каза той.
"Споделям мъката ви, но също така споделям и надеждата ви", каза Макрон на сънародниците си.
След пет години Париж ще е домакин на олимпийските игри, припомня Франс прес.
Френският премиер Едуар Филип съобщи малко по-късно, че Франция организира международен конкурс по архитектура за възстановяването на кулата стрела на парижката катедрала.
Целта е църквата "да се сдобие с нова кула стрела, която е пригодена към техниките и предизвикателствата на нашето време", заяви Филип след извънредно правителствено заседание, посветено на възстановяването на "Нотр Дам".
Френският премиер каза, че властите още не разполагат с оценка колко ще струват възстановителните дейности.
Разследването продължава
Парижката прокуратура съобщи, че разследващите причините за пожара още не могат да влязат в катедралата от съображения за сигурност.
Разследването ще продължи с разпити и ще трае докато не се разкрие истината и не се установи причината за пожара.
Вече са били разпитани около 30 свидетели, включително охранители и работници на фирми, които участват в обновяването на катедралата.
Говорител на пожарната съобщи в сряда, че противопожарните екипи са пристигнали при катедралата за по-малко от 10 минути след получаване на първото обаждане в понеделник вечерта без никакво забавяне.
"Навсякъде в Париж пожарникарите пристигат където и да е за десет минути, такъв е бил случаят и онази вечер", заяви той.
Говорителят отказа да коментира дали системите за пожарна сигнализация са работели нормално.
По думите му това се проучва от следователите.
Той повтори, че всички картини, оставащи в параклисите на катедралата, са в добро състояние.
"Франция е засегната право в сърцето"
Френският вестник "Монд" коментира, че Франция е засегната право в сърцето и не само католиците или парижаните се вълнуват от пламъците, които обхванаха парижката катедрала "Нотр Дам".
За християните, в началото на Страстната седмица преди Великден, "Нотр Дам" представляваше от повече от осем века един от центровете на религия, оформила Европа през вековете.
За парижаните катедралата винаги се е откроявала на фона на силуета на града. За всички любители на изкуството и цивилизацията тя е готическо бижу, чудо на архитектурата и неоценим музей. Географията, историята и литературата са я превърнали в епицентър на Франция.
Президентът Еманюел Макрон увери още в нощта на катастрофата, че катедралата ще бъде построена отново.
Но колкото и да е силен неговият ангажимент, ще има нужда от много време, за да изтрие ужасяващите картини на огромния пожар и спомена за вечерта на скръб, в страната и по цял свят, пише вестник "Монд", цитиран от БТА.
Консервативните католици се опитват да използват пожара
Консервативните католици вече се опитват да използват пожара като символ на своята кауза. Те обаче ще се провалят, предрича британският в. "Гардиън".
Християните трябва да внимават за знаци за действията на Бог в света и това е особено вярно през Страстната седмица и Великден, когато според техните вярвания Исус Христос, чрез смъртта и възкресението си, е разкрил същността на връзката между Бог и човечеството.
Има различни тълкувания за същността на този урок, но реакциите на ужасяващия пожар в "Нотр Дам" не можеха да не обърнат внимание на символизма.
Рядко се случва някоя катастрофа да убеди някого, че е грешал - обичайният ефект, особено когато тя засяга други, е да докаже правотата ни. И тенденцията катастрофите да показват, че Бог одобрява нашите позиции, се вижда ясно в някои реакции на пожара.
Някои консерватори вече го използват като знак за недоволството на Бог от либералите в църквата и нерелигиозните извън нея. Разпространява се и по-крайна, расистка версия на тази лудост: че катастрофата е свързана с имиграцията на мюсюлмани.
Скоростта, с която това се разпространяваше, е притеснителен знак за упадъка на цивилизацията.
Ако величието на катедралата има някакво послание, то е, че чувствата, които тя предизвиква и истините, за които намеква, са по-големи и по-важни от всичко, което може да стане част от някоя политическа борба.
В същото време пожарът се случи в момент, когато Католическата църква е обхваната от ожесточен конфликт заради папската институция.
Той е може би най-тежкият от Средновековието, когато римските семейства са се борели за папския престол с европейските кралства, а реформиращите папи често не са успявали да наложат волята си на упоритите свещеници.
Същата борба се води и днес, но имперската сила са САЩ, а папата е аржентинец, приел името на един от големите средновековни светци. Напрежение има по цял свят, но то е най-остро в САЩ, където църквата беше въвлечена в културни войни и влиятелни богати мъже открито заговорничат против папа Франциск.
Неговите възгледи за околната среда и миграционната криза са противоположни на тези на президента Доналд Тръмп и неговите последователи. Това са важни спорове, засягащи цялото човечество, а не само вярващите католици.
Но ако католиците си извадят поука от унищожението на "Нотр Дам", тя със сигурност би била, че стените на катедралата още стоят и повечето художествени ценности бяха спасени. Това, което остана от катедралата, не е труп и може да бъде възкресено. Същото важи и за цивилизацията, подчертава в. "Гардиън".
mediapool.bg