Еврокомисарят за разширяването Оливер Вархеи поиска от Република Северна Македония да положи допълнителни усилия и да разбере загрижеността на България, за да се намери решение, приемливо и за двете страни.
Вархеи смята. цитиран от БТА, че това е "въпрос на политическа воля, ангажиране и решимост" и изрази готовност от страна на Европейската комисия да помогне за намирането на решение. Еврокомисарят предупреди обаче, че все по-малък е шансът Република Северна Македония и Албания да започнат преговорите за присъединяване с ЕС тази година.
Български дипломати многократно повдигнаха въпроса пред ЕК, че не е нормално Северна Македония да получава пълна солидарност от ЕС и да се държи все едно България е кандидат за членство.
Страните членки отказаха да отразят българските изисквания в преговорната рамка на Северна Македония и това стана причина София да й наложи вето.
Това поведение бе възприето от София и в рамките на продължаващите преговори между двете страни, като дипломатически източници коментираха, че България очаква ЕК да започне да оказва влияние и на Скопие. Македонските управляващи доскоро на практика бяха блокирали преговорите и отказваха да направят каквито и да е отстъпки, но сега дадоха сигнали, че са готови да предвижат процеса напред.
Въпреки това шансовете Скопие да постигне целта си и да започне преговори с ЕС в рамките на германското ротационно председателство, което изтича в края на годината, изглеждат все по-илюзорни.
Така силното желание на Берлин да "засили" Северна Македония и Албания към ЕС няма да бъде осъществено, а не се знае дали отново ще се отвори подобен шанс.
Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ съобщи, че още две страни са подкрепили българското вето върху преговорната рамка, но тази информация не е потвърдена.
Почти сигурно обаче е, че няма да има пробив до заседанието на Съвета по общи въпроси, което е планирано за 8 декември.
В същото време правителството на Зоран Заев е изправено пред все по-силен вътрешнополитически натиск и улични протести, организирани от най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ.
Заев обясни, че е готов да подпише нов документ към Договора за добросъседство от 2017 година, каквото е искането на София.
От македонска страна коментираха, че са готови да подпишат пътна карта, която да актвизира изпълнението на договора.
Преговорите обаче продължават.
mediapool.bg