Европейската комисия препоръча днес за втори път ЕС да започне преговори за присъединяването на Северна Македония и Албания. Очаква се Съветът на ЕС да се произнесе по тази препоръка през юни.
Еврокомисарят по въпросите на съседството Йоханес Хан отбеляза, цитиран от БТА, че преговорният процес досега е бил продължителен и това няма да се промени. Началото на преговорите не означава, че те ще приключат утре или след броени дни. Това са дълготрайни процеси, нереалистично е да се мисли, че процесът ще бъде кратък, посочи той.
На Западните Балкани остава още много работа по въпросите на върховенството на закона, човешките права, борбата с корупцията и организираната престъпност, добросъседството, като се следва македонският пример. Не сме против присъствието на Китай в региона, но европейските стандарти трябва да бъдат спазвани при прозрачността, обществените поръчки, финансовите обвързаности, добави еврокомисарят.
Северна Македония и Албания се възползваха от възможността по най-добрия начин. Албания предприе задълбочена промяна на правосъдната система. Трябва да признаем напредъка, макар да остава още работа, посочи Хан.
Северна Македония постигна историческо споразумение с Гърция, промени конституцията. Страната се превърна в пример за помирение и добросъседски отношения, включително с договора с България, и е единствената държава в региона, която днес няма спор със съседите. Предприеха се действия срещу корупцията, произведени бяха честни избори, допълни еврокомисарят.
Топката е в полето на ЕС, коментира върховният представител по външната политика и сигурността Федерика Могерини. Отчитаме забележителен напредък в Северна Македония и Албания. Ценим постиженията в отношенията на Скопие с Атина и София. Правосъдната реформа в Албания продължава и дава видими резултати. В последната година ЕС направи огромни инвестиции в Западните Балкани, включително със стратегията за региона и срещата в София, добави тя.
Днес Европейската комисия, в Годишния си доклад, препоръча начало на преговори за присъединяване към Европейския съюз на Северна Македония и Албания, написа
във Фейсбук страницата си премиерът Бойко Борисов. Поздравявам премиерите на Северна Македония Зоран Заев и на Албания Еди Рама. Българското председателство на Съвета на ЕС остава в историята с това, че сложи темата за Западните Балкани на масата, пише Борисов.
Турция остава кандидат за членство в съюза
Турция остава кандидат за присъединяване към ЕС и ключов, стратегически важен партньор. В интерес на гражданите е да се обърне посоката на отстъпление от реформите, да се прекрати напрежението със съседите, особено в Средиземно море, поясни Могерини.
По нейните думи би настъпило обезсърчение, особено сред младите в региона, ако ЕС престане да бъде перспектива. ЕС е възможност за постигането на помирение, имаме обща отговорност промените да се превърнат в необратими, посочи върховният представител. По думите на Могерини днес основният двигател за разширяването на ЕС са страните от Общността, чиито съседи не са в ЕС.
Хан призова Босна и Херцеговина да излъчи управление, за да има ЕС събеседник. Той отчете, че остават известни проблеми в Черна гора и Сърбия. По неговите думи Сърбия има нужда от създаването на възможности за правно обвързващо споразумение с Косово.
Необходимо е Косово да премахне въведените такси, за да възстанови диалога с Белград. Ще направя нов опит да развържем този възел. Може би през юли, макар да не съм сигурен, че ще успеем засега, уточни еврокомисарят.
ЕС ще окаже съдействие за преговорите между Белград и Прищина
Европейският съюз се надява, че властите на Сърбия и Косово ще успеят да проведат среща, за да успокоят напрегната обстановка след инцидентите в северната част на Косово и ще се договорят за нормализация на ситуацията, заяви Могерини, като добави, че ЕС е готов да съдейства с посреднически услуги.
"Убедена съм, че срещата е възможна и постигането на споразумение е възможно, мисля, че може да се създадат благоприятни условия, за да се случи това. Ние сме готови да създадем условия за обсъждането на всички разногласия в спокойна и сигурна обстановка", посочи Могерини.
Тя също подчерта, че за окончателното стабилизиране на ситуацията в отношенията между Белград и Прищина Косово трябва да отмени в най-кратки срокове стопроцентните мита, наложени на сръбските стоки.
Специалните части на Косово във вторник навлязоха в северните общини, като при престрелките двама сърби получиха леки наранявания. Сръбският президент Александър Вучич каза, че косовската полиция е задържала 23 души, сред които и руският гражданин Михаил Красношчеков, сътрудник на мисията на ООН.
mediapool.bg