Европейската комисия постигна споразумение да предостави на Украйна търговски облекчения за 500 милиона евро, отменяйки вносните мита на редица земеделски продукти и други стоки в усилията си да подкрепи икономиката на страната, предадоха световните агенции във вторник.
Еврокомисарят по търговията Карел де Гухт каза, че решението влиза в сила незабавно и ще действа най-малко до 1 ноември тази година. Дотогава Европейският съюз се надява да е подписал цялостно споразумение за свободна търговия с Киев, посочи Ройтерс.
Общата стойността на облекченията се оценява на 487 милиона евро годишно, допълни Де Гухт, уточнявайки, че по-голямата част (330 милиона евро) идват от премахването на вносните мита за земеделски продукти. Няма да има мита и за някои промишлени и текстилни стоки.
В същото време агенция ройтерс твърди, че в усилията си да покаже на Русия, че държи на Украйна, Европейският съюз изглежда си е създал допълнителни проблеми, като се ангажира да подпише бързо политическо споразумение с Киев и остави икономическото сближаване за по-късно.
Усложнението се заключава в това, че ЕС отстоява обещанието да се консултира с Русия за икономическите последици от споразумението с Украйна, а същевременно заплашва да отмени форума, на който би могъл да обсъди тези въпроси с Москва.
На извънредна среща на върха миналата седмица за това как да се реагира на руското завземане на Крим ЕС реши да раздели на две части първоначалния си план за широкообхватно споразумение с новите управници в Украйна за свободна търговия и асоцииране.
Политическият аспект ще бъда подписан "много скоро", а официални лица дадоха знак, че церемонията с участието на временния премиер на Украйна Арсений Яценюк ще се състои на 20-21 март, когато е следващата среща на лидерите от ЕС в Брюксел.
Но по-важните икономически и търговски аспекти, които имат много повече потенциал да съживят икономиката на Украйна, ще почакат до президентските избори на 25 май и до съставянето на ново постоянно правителство в Киев.
От гледна точка на ЕС това изглежда като мъдър ход за възобновяване на отдавна договорените планове за сближаване с Украйна, отхвърлени миналия ноември от тогавашния президент Виктор Янукович под силния натиск на Русия. Но в желанието си допълнително да увери Украйна, че не е изоставена и докато дава на Русия ясен знак, че няма да бъде сплашвана, изглежда ЕС усложни още напрежението между Изтока и Запада, което е най-голямото от края на Студената война.
Създавайки двустепенен процес с Украйна, ЕС рискува да накара временното правителство в Киев да се почувства като второразрядна администрация: от една страна е добро за символичното политическо споразумение, но не е достатъчно добро за търговски договор. Нещо повече - на срещата на върха ЕС-Русия през януари съюзът обеща да проведе с Москва консултации "на експертно ниво" за връзките си с Украйна и "евентуалните икономически последствия" от тях. В резултат, точно когато Брюксел се опитва да обърне гръб на Русия заради Крим, включително и като заплашва със замразяване на финансови активи, забрани за пътуване и други санкции, той е задължен да се консултира с Москва за всяка своя стъпка към установяването на по-здрави икономически връзки с Киев. А Киев иска цялото споразумение, даже и това да означава Брюксел да оттегли обещанията си да се съветва с Москва.
В изявление през януари украинският постоянен представител в ЕС Костянтин Елисеев каза, че всички аспекти на споразумението за асоциирането трябва да бъдат задействани едновременно, и намекна, че 20-21 март са най-добрите дати. "Всяка формулировка от вида да почакаме до изборите на 25 май ще бъда безпочвена", каза той пред брюкселския уебсайт "Юрактив". Някои дипломати от ЕС, особено от страните от бившия Източен блок, са обезпокоени от това, че Русия запазва лостовете си за въздействие. "С разделянето на споразумението даваме на Москва възможност да блокира подписването на икономическата част от споразумението за асоцииране", каза дипломат от страна членка на ЕС от Източна Европа, цитиран от Ройтерс.
mediapool.bg