ЕК предостави в четвъртък нова финансова помощ на Румъния и България за изпълнението на стартирали вече пилотни проекти за управление на границата. Помощта за страната ни е 45 млн. евро, а за Румъния - 10.8 млн. евро. Средствата ще бъдат добавени към националните програми в рамките на Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика (ИУГВ), част от Фонда за интегрирано управление на границите.
Напредък в последните 3 месеца
В официалното съобщение на Брюксел се казва още, че Европейската комисия приветства напредъка, осъществен през последните три месеца след стартирането на пилотните проекти в България и Румъния в областта на убежището, връщането, управлението на границите и международното сътрудничество.
Споменатите проекти са 6 месечни и реално стартираха през март 2023 г. Те се пряко следствие от писмото на председателя на ЕК Фон дер Лайен от 26 януари 2023 г. и заключенията на Европейския съвет от 9 февруари, както и от Плана за действие на ЕС за Западните Балкани от декември 2022 г.
В детайли, България предприе мерки за подобряване на ускорените процедури за предоставяне на убежище и определи списък на сигурните страни на произход в съответствие с правилата на ЕС.България проучва и възможността за издаване на отрицателно решение за международна закрила заедно с решение за връщане. Органите работят по цифровизацията на системите за убежище и връщане с подкрепата на агенциите на ЕС и службите на Комисията.
България също така засили сътрудничеството с Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището и приемането (EUAA). Предвижда се през лятото да приключи преразглеждането на оперативния план на EUAA за България.
Общи действия
Страната ни също така засили сътрудничеството с Frontex. Това включва пътна карта за използване на пълния капацитет на Агенцията за управление на границите и връщане с допълнителни ресурси, като например постоянен корпус и техническо оборудване. Frontex вече предостави допълнителна подкрепа на България чрез съветници и устни преводачи в областта на връщането. България и Frontex също ще подпишат съвместен план за действие относно връщането.
България също така засили сътрудничеството с Европол за борба с мрежите за контрабанда и за ограничаване на последващи движения на лицата в рамките на ЕС. България вече създаде национален механизъм за обмен на информация и скоро се очаква да създаде оперативна работна група за борба с незаконното проникване на мигранти.
Инициатива
ЕК ще отправи покани за представяне на предложения, отворени за всички държави членки, за разработването на електронни системи за наблюдение по сухопътните външни граници за общо 140 милиона евро и за подкрепа на системите за приемане и предоставяне на убежище в държавите членки, подложени на натиск - 120 милиона евро, като се обърне специално внимание на приемането на непридружени малолетни лица и капацитета за приемане на границата. Финансовата подкрепа е част от работните програми на тематичния механизъм за периода 2023—2025 г. и идва от фонд „Убежище, миграция и интеграция“ (ФУМИ) и Инструмента за финансова подкрепа за ИУГВ.
mediapool.bg