Все още нямаше яснота за атентата с камион, взел 12 жертви на коледен базар в Берлин, когато избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп вече видя в трагедията потвърждение на това, което разглежда като междурелигиозна война в световен мащаб.
"Невинни мирни граждани бяха убити на улицата, докато се готвят да празнуват Коледа", заяви той в комюнике в понеделник вечерта. Групировката "Ислямска държава" и други ислямистки терористи атакуват постоянно християните в техните общности и на местата им за богослужение в рамките на своя глобален джихад", продължи Тръмп.
С това той се разграничи рязко от начина, по който реагират повечето западни ръководители по отношение на бруталния екстремизъм, но остана верен на курса от предизборната си кампания.
Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, направи и обяви публично заключенията си, преди германската полиция да освободи вчера задържания пакистански кандидат за убежище, след като го оневини, и преди ИД да поеме отговорност за акта чрез пропагандната си агенция Амак.
Бъдещият американски президент използва същата риторика, за да осъди убийството в понеделник на руския посланик в Турция от "радикален ислямски терорист".
Акцентирането върху предполагаемата религия на убийците представлява целенасочено желание за разграничаване от политиката на сегашния президент Барак Обама.
Обама се обади във вторник на германския канцлер Ангела Меркел, за да изрази съболезнованията си след "ужасяващото предполагаемо терористично нападение".
Правителството му се бори с "бруталния екстремизъм", но подчертава, че екстремистите не са представители на определена религия.
Американският държавен секретар Джон Кери дори определи членовете на "Ислямска държава" като "вероотстъпници", изопачили посланието на една велика религия.
"Скрит тумор"
Убежденията на Доналд Тръмп и съветниците му обаче са други: според тях екстремизмът може да бъде разгромен само ако бъде припознат като издънка на исляма.
През предизборната си кампания бизнесменът заяви, че ще забрани на мюсюлманите да идват в САЩ поне "докато успеем да разберем какво се случва".
Съветникът му по националната сигурност, бившият генерал Майкъл Флин, каза през август, че ислямът не е религия, а "политическа идеология". "Те ни обявиха война, а нашето правителство не ни позволява да говорим за този враг", заяви той тогава.
"Това е ислямизмът", каза Флин за тази заплаха. "Това е скрито раково образувание в тялото на 1,7 милиарда души на тази планета и то трябва да бъда отстранено", добави той.
Бившият военен, сражавал се с екстремистите в Ирак и Афганистан, не е единственият, в когото Доналд Тръмп се вслушва. Стив Банън, много близък на милиардера и негов бъдещ съветник по стратегическо управление, въплъщава националистически възгледи, каквито стоят в основата на най-твърдата крайна десница.
Банън беше шеф на информационния сайт "Брайтбарт", смятан за платформа на "дясната алтернатива" (движение, свързвано с националистическите идеи и подкрепящо тезата за превъзходството на "бялата раса"), преди през август да се включи в кампанията на Тръмп.
Атентатът в Берлин беше основна тема на челната страница на сайта във вторник, като се наблягаше върху критиките срещу политиката на г-жа Меркел за приемане на бежанци мюсюлмани.
През 2014 г. Стив Банън участва чрез видеовръзка в консервативна конференция във Ватикана, на която приветства "просветения капитализъм в юдейско-християнския Запад".
"Участваме в откровена война срещу ислямския джихадистки фашизъм. Тази война, според мен, образува метастази много по-бързо, отколкото правителствата са в състояние да овладеят", заявил той според превода, публикуван в сайта "Бъзфийд нюз".
С победата на Доналд Тръмп на 8 ноември този светоглед ще влезе в Белия дом, но в изказванията си през 2014 г. бъдещият съветник по стратегическо управление прозря по-далеч във времето.
Според него популистките десни партии като"Национален фронт" във Франция и ЮКИП във Великобритания ще изместят консерваторите от десноцентристкото пространство.
По БТА
mediapool.bg