Рублата продължи да поевтинява, като в петък достигна нов рекорден минимум спрямо еврото и долара, а руската централна банка продаде над 2 милиарда долара в опит да смекчи ефекта от бягството от руски активи. Освен икономическите санкции срещу Москва и поевтиняването на петрола, друг фактор за продължаващия срив на рублата е рискът от понижение на кредитния рейтинг на Русия до "буклучав" от агенция S&P, която се очаква да съобщи решението си тази нощ.
Американската валута достигна абсолютен максимум от 42.01 рубли към 14.30 ч. московско време, а еврото се повиши до психологическия и исторически праг от 53.13 рубли.
Опитът на финансовия министър Антон Силуанов да успокои пазарите с изявлението си, че опасенията по повод преразглеждането на рейтинга са преувеличени, не оказа влияние върху котировките, предаде Ройтерс.
Ние смятаме, че днес за S&P ще е трудно да обоснове поредно понижение на рейтинга с оглед на силните макроикономически показатели на Русия. Ако обаче рейтингът бъде понижен, то ще се окаже в спекулативна категория, което може значително да повлияе на цените на руските активи, посочва в аналитичния си обзор Sberbank CIB.
Както и преди, неблагоприятен фактор остава местното търсене на валута при липса на достъп до чуждестранни парични ресурси вследствие на западните санкции, макар че по оценки на участници на пазара, в петък значителна роля са изиграли спекулативните сделки.
Сега много голям е спекулативният компонент, тъй като едва ли корпорациите и банките са готови да купуват валута за себе си на такива равнища (макар че, кой знае, такава стратегия може да се окаже печеливша), коментира дилър от голяма руска банка.
mediapool.bg