До края на седмицата у нас ще има фризери за съхранение на ваксината на "Пфайзер" и план за ваксиниране на населението срещу Covid-19, който ще бъде одобрен на следващото заседание на Министерския съвет. Това обяви здравният министър Костадин Ангелов в сряда, когато правителството прие Националния план на България за готовност при пандемия. Планът за готовност при пандемия бе актуализиран по решение на Народното събрание и целта му а да даде само обща рамка за реакция, а подробни планове ще бъдат създавани за всеки конкретен вирус.
План за ваксиниране срещу Covid-19 и фризери до края на седмицата
Здравният министър съобщи, че до четвъртък ще бъде изготвен и Национален план за ваксиниране срещу Covid-19, който ще бъде представен на следващото заседание на Министерския съвет. Както вече стана известно първата ваксина, която ще пристигне у нас е тази на "Пфайзер" и се очаква около Нова година, а ваксинирането с нея да започне седмица след това. На първо време фризери за съхранението й при минус 80 градуса ще има на две места в София – в държавното предприятие "Бул био" и в столичната РЗИ. Фризер ще има и в здравната инспекция в Бургас. По думите на Ангелов те ще са достатъчни, за да се осигури логистиката по посрещането и прилагането на първите дози от ваксината. Същевременно ще продължи работата по оборудване на останалите РЗИ в страната.
ВМА също ще има условия за съхранение на ваксината, обясни шефът на болницата ген. Венцислав Мутафчийски. Според него в края на седмицата ВМА ще има три хладилника с голям обем за съхранение.
На първо време ваксината на "Пфайзер" ще е само за рисковите групи. На този етап джипитата няма да се включват в процеса по ваксиниране, а това ще стане когато започне масовата ваксинация на населението. Кога ще започне масовото ваксиниране засега не е ясно.
На днешното правителствено заседание е избран и председател на Координационния съвет за ваксинирането – проф. д-р Красимир Гигов, генерален директор на БЧК и главен координатор на Експертния съвет по медицина на бедствените ситуации.
Всеки български гражданин ще има достъп до ваксина и тя ще е безплатна и доброволна, каза Ангелов. Ще бъде проведена информационна кампания, за да могат хората да се ориентират.
"Ангажимент на координационния съвет и на българското правителство е всеки един български гражданин, който пожелае, да бъде ваксиниран срещу Covid-19 и той ще получи ваксина такава, каквато пожелае", каза Ангелов.
Общ план срещу пандемия
Правителството прие в сряда и Националния план на България за готовност при пандемия.
Документът е актуализиран по решение на Народното събрание и има програмен характер. Той ще бъде основа за изготвянето на отделни пандемични планове за конкретно заболяване. Такъв план вече има за справяне с грипа и Covid-19.
Такива планове ще бъдат разработени и ако нашето общество се изправи пред друга пандемия в бъдеще, каза Ангелов.
Основните цели на Националния план за готовност за пандемия са: ограничаване на заболяемостта и намаляване на смъртността при пандемична инфекция; осигуряване на оптимални възможности за лечение на заболелите; поддържане на функционирането на основни за обществения живот сектори и служби като здравеопазване, сигурност, транспорт; осигуряване на постоянна, достоверна и актуална информация за обществото относно хода на пандемията и предприетите мерки.
"Това е генеричен план, който касае всички възможни пандемии. Ако се появи конкретен агент, отчитайки всички негови специфики, се вземат конкретни мерки и се разписва план за всеки един по отделно. Нашият опит е дългогодишен с грипа и знаем как протича една грипна епидемия или пандемия", каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
mediapool.bg