Кламер БГ - Новини: До края на седмицата ще е ясен прагът за по-евтиния ток

До края на седмицата ще е ясен прагът за по-евтиния ток

България

|
Вт, 18 Окт 2022г. 20:24ч.
До края на седмицата ще е ясен прагът за по-евтиния ток

До края на седмицата ще е ясен прагът за по-евтиния ток

В момента енергийното министерство прави изчисления и симулации за определяне на прага на потреблението на електроенергията от домакинствата, до който ще се плаща по-ниска цена, а над него ще е по-висока. Ведомството проучва различни данни, за да определи колко е нормалното потребление на бита, каза ресорният служебен министър росен Христов пред БНТ във вторник.

Миналата седмица служебният кабинет обяви, че е изготвил законопроект за въвеждане на две тарифи за тока, според потреблението, но не бе казано какъв е таванът за по-ниската тарифа и как ще се определя по-високата. Дни преди това вицепремиерът Христо Алексиев бе посочил като възможно първо стъпало консумацията от 250-300 киловатчаса месечно.

Сега Христов не пожела да се ангажира дали това ще е размерът, но каза, че щял да се остави резерв от 20-30 процента над нормалното потребление на електроенергия, за да се осигури електричество на достъпна цена за хората, които изнемогват със сметките. "Нормалният потребител никога няма да достигне до прага, за да плаща по-високата цена", заяви Христов.

Две тарифи – по-ниска при ползване до 75 кВтч месечно, и по-висока за следващите киловати, действаха у нас в периода 2004-2006 г.

Миналия четвъртък правителството на Гълъб Донев обяви също така, че ще има нов механизъм за определяне на компенсациите за небитовите потребители, заради високите сметки за ток до края на юни 2023 г.

Компенсации за ток за индустрията срещу икономии

Сега Христов обясни, че ще има оптимизация на компенсациите за тока и ще се въведе изискването на ЕК за намаляване на потреблението в пикови часове и за инвестиции във ВЕИ и енергийна ефективност и подпомагането ще е на база оценки за постигане на поставените цели.

Енергийният министър коментира и цените на природния газ на европейския пазар и доставките у нас

Според него цената на газа е неоснователно висока. "Има количества газ, има и свиване на потреблението и не би трябвало да има такива скокове. Дори самите разговори за мерки (на европейско ниво) имат ефект за трайно падане на цените на борсата TTF, което показва,че цената на газа е изкуствено надута", посочи той.

След като при назначаването си Христов каза, че е заварил хаос в енергийния сектор, сега обяви, че го оставя "доста по-подреден", с вкарани системи за контрол, които обезпечавали прозрачно функциониране на дружествата и даде за пример "Булгаргаз", който до преди това не е правил открити конкурентни процедури. "Резултатите са налице", отбеляза Христов.

Относно определянето на поведението му при газовите доставки за странно от страна на бившия вицепремиер Асен Василев, Христов обяви, че "с голямо нетърпение очаквам парламентарния контрол" и че за него странно поведение е да се сключват сделки без яснота.

По думите му единият от танкерите с втечнен газ, който служебното правителство прие от отправената при предишния кабинет оферта за седем товара от американската компания "Шанийр", в момента е най-скъпия газ сред доставките за октомври.

"Отстъпката от "Шанийр", която сега получаваме в търговете, е два пъти по-голяма от предоставената на предишното правителство. Те бяха договорили борсова цена, а ние договорихме отстъпки", заяви Христов.

Преговаряме, не преговаряме с "Газпром" - цените падали

Енергийният министър, който преди време обяви, че преговорите с "Газпром" за доставки са "неизбежни" и изпрати писмо до руския монополист за възстановяване на спрения едностранно от него в края на април газ, но отговор все още няма, коментира сега действията си с думите: "За да има конкурентни процедури и конкурентни цени" преговаряме с всички, "Газпром" са трудни за преговори, но фактът, че преговаряме ... (след забележка на водещата, че самият той е казал, че няма отговор от "Газпром", значи не не преговаря), че има дори теоретична възможност за преговори, кара другите доставчици да намаляват цените".

По думите на Христов за момента няма риск да не се осигурят количества природен газ за зимата, а за октомври дори имало излишни количества, заради свитото потребление.

Той прогнозира още, че е логично цените на горивата да намалеят с 20-25 процента, но няма да се върнат на старите нива.

mediapool.bg