Британският премиер Борис Джонсън обеща, че много скоро ще направи нови предложения на Брюксел за Брекзит, предадоха световните агенции. Той обаче не поясни как мисли да уреди спорния въпрос за ирландската граница, който е основно препятствие пред постигането на съгласие между Лондон и Брюксел.
"Ще направим едно много добро предложение. Ще го направим официално много скоро", каза Джонсън пред Би Би Си, 30 дни преди планираната дата за Брекзит - 31 октомври.
В британски медии вече се появиха спекулации за новото британско предложение, целящо да остави отворена сухопътната граница между република Ирландия и британската провинция Северна Ирландия, отбелязва Франс прес.
Според една от версиите, появили се в британската преса, правителството обмисля въвеждането на митнически проверки на няколко километра от границата. Ирландският външен министър Саймън Ковини вече отхвърли този вариант и призова Лондон да направи едно сериозно предложение.
"Време е ЕС да получи сериозно предложение от британското правителство, за да може да бъде сключено през този месец споразумение за Брекзит. Северна Ирландия и Ирландия заслужават нещо по-добро", допълни той.
Мери Лу Макдоналд, лидерката на Шин Фейн, републиканската партия, която защитава идеята за обединена Ирландия, пък смята, че ако бъдат въведени митнически проверки на няколко километра от границата, както се твърди в британската преса, то това ще е равносилно на връщане на твърдата граница на остров Ирландия и ще саботира северноирландския мирен процес.
"Значима отстъпка"
Пред Би Би Си Борис Джонсън каза, че информациите в британските медии не са изцяло точни и отрече, че планът му включва "центрове за освобождаване от митница".
Той потвърди, че неговото предложение предвижда "единна територия за земеделието, санитарната и фитосанитарната хранително-вкусова и селскостопанска промишленост, което е значима отстъпка от страна на британското правителство".
Относно селскостопанския обмен Джонсън каза, че "решенията за санитарните и фитосанитарните правила ще продължат да се взимат в Брюксел, без Обединеното кралство да има думата по въпроса".
Джонсън също така потвърди желанието си да осъществи Брекзит на 31 октомври, въпреки че британският парламент гласува закон, който изисква от него да поиска от Брюксел ново отлагане на Брекзит, ако не постигне споразумение с ЕС до 19 октомври, точно след следващата европейска среща на върха.
Всяко ново споразумение трябва да бъде одобрено от британския парламент, който на три пъти вече отхвърли договореното с Брюксел споразумение от предшественичката на Джонсън - Тереза Мей.
В интервюто за Би Би Си Джонсън каза също така, че очаква известни критики от противниците на Брекзит заради неговата роля като премиер.
"Малцина не искат Брекзит да бъде осъществен и тези хора мислят, с право или не, че аз съм човекът, който помага за осъществяването на Брекзит и е неизбежно да бъда подложен на известно количество критики", каза Джонсън и допълни, че това не го притеснява, предаде Ройтерс.
Той заяви също така, че продължава да планира суспендиране на парламента с цел да постави началото на нов законодателен дневен ред, но допълни, че ще го направи, когато е сигурен, че това ще е в съотвествие с неотдавнашното решение на Върховния съд.
Съдът обяви неговото предишно решение за суспендиране на работата на парламента за незаконно.
Джонсън отрече да е имало нещо неуместно в отношенията му с американска бизнесдама Дженифър Аркури по времето, когато е бил кмет на Лондон.
Представители на властите в британската столица съобщиха в петък, че полицейски контролен орган проверява връзките на премиера с американската бизнесдама по времето, когато той е бил кмет на столицата, от 2008 до 2016 г. Запитан защо сега са се появили такива твърдения, Джонсън каза, че ги свързва с онези, които искат да го спрат да осъществи Брекзит.
Премиерът увери, че си остава добър и великодушен човек въпреки напрежението, на което е подложен заради Брекзит.
Борис Джонсън не е искал ЕС да блокира ново отлагане
Борис Джонсън отрече да е искал от Европейския съюз да предотврати по-нататъшно отлагане на Брекзит.
"Ние не сме отправили подобно искане", заяви той в предаването "Днес" на BBC Radio 4.
По-рано британският вестник "Таймс" съобщи обаче, че Джонсън иска от Европейския съюз да блокира отлагането на Брекзит.
Заедно с това Великобритания предлага създаването на митнически центрове от двете страни на ирландската граница, за да не се налага въвеждането на пунктове за граничен контрол на самата граница, съобщи ирландската държавна телевизия, цитирана от Ройтерс.
Въпросът с ирландската граница е една от основните пречки за постигане на споразумение за Брекзит между Лондон и Брюксел.
Британското правителство се очаква да представи тази седмица нови предложения за излизане от задънената улица на Брекзит.
Предложените от Лондон митнически центрове ще бъдат разположени на разстояние между осем и 16 км от границата, заяви редакторът на европейските новини на ирландската държавна телевизия Тони Конъли.
Според него информацията за британското предложение е почерпена от документи, изпратени от Лондон в Брюксел.
По-рано източник от британското правителство каза, че Великобритания ще представи новите си предложения за Брекзит утре или вдругиден.
Правителствата на Ирландия и Великобритания, а също така и Европейският съюз, са единодушни, че не трябва да се стига до пунктове за граничен контрол и физическо възстановяване на границата между Ирландия и Северна Ирландия, тъй като това може да възобнови напрежението, свързано с политическия статут на Северна Ирландия, отбелязва Ройтерс.
Планът на Джонсън не се харесва на ирландците
Британското издание "Гардиън" пише обаче, че тайният план на Джонсън за намирането на решение за проблема за границата между британската провинция Северна Ирландия и република Ирландия вече е бил отхвърлен като невъзможен, съобщава британският в. "Гардиън".
Той предвиждаше митнически обекти от двете страни на границата и устройства за следене на движението на камионите в реално време - идеи, които се равняват на отказ от обещанието му да не създава инфраструктура по границата, отбелязва изданието.
Ирландският вицепремиер Саймън Ковини отхвърли идеите като невъзможни и призова правителството в Лондон да направи сериозни предложения. Северноирландската партия "Шин Фейн" също отхвърли плана на Джонсън.
Има обаче признаци, че най-твърдите евроскептици в Консервативната партия са смекчили позицията си, отбелязва в. "Гардиън". Една от водещите фигури сред тях, консервативният депутат Марк Франсоа, заяви, че е готов да разгледа споразумение за Брекзит - дори ако то включва някакъв вариант на предпазната клауза за Северна Ирландия, на която евроскептиците се противопоставяха категорично.
Хаос в британския парламент
Само за пет години Брекзит доведе до хаос в британския парламент, пише британският в. "Индипендънт", цитиран от БТА.
Доскоро идеята, че управляващата партия може да не успее да убеди парламента да излезе в почивка по време на конгреса си, беше немислима - но точно това се случи на Консервативната партия по време на управлението на Борис Джонсън. По време на неговия мандат немислимото стана мислимо, подчертава изданието.
Спад в оптимизма във финансовия сектор
В резултат на несигурността, свързана с Брекзит, през септември нивото на оптимизма в британския финансов сектор е достигнало най-ниското си равнище след международната финансова криза през 2008 г., отбелязва френският в. "Фигаро", цитирайки проучване на Конфедерацията на британската индустрия.
Спад или стагнация в равнището на оптимизма на британските финансисти са отбелязани през последните 15 последователни тримесечия, или близо 4 години.
"Секторът е перлата в короната на британския сектор на услугите. Заплахата от Брекзит без споразумение подкопава доверието", подчертава Рейн Нютън-Смит, водещ икономист на Конфедерацията. Той призовава отново правителството да избегне "твърдия" Брекзит на 31 октомври и да договори "амбициозно" споразумение с ЕС.
mediapool.bg