Британският в. "Гардиън" публикува авторитетна обща позиция за израелско-палестинския конфликт в светлината на поредната война в Газа на двама ветерани на световната политика - бившия президент на САЩ и нобелов лауреат за мир Джими Картър и бившата президентка на Ирландия Мери Робинсън. Според тях ключът към прекратяване на перманентната война в Газа е "признаването на Хамас за легитимен политически играч".
Двамата бивши президенти обвиняват за новото избухване на стария конфликт Израел, който
отказа да оцени по достойнство помирителното споразумение между палестинските фракции през април. Според Картър и Робинсън това е било голяма отстъпка на Хамас, който се е съгласил да отвори Газа за общ контрол, извършван от технократско палестинско правителство, което не включва негови представители.
Израел обаче отказа да признае новото палестинско правителство, формирано на базата на помирението между фракциите на Фатах и Хамас, а вместо това е взел курс на "преднамерени обструкции" срещу тази обещаваща стъпка към мир в региона, подчертават авторите. Това правителство, отбелязват те, възнамеряваше да се ръководи от трите основни принципа, за които настоява т.нар. Близкоизточна четворка - ООН, САЩ, ЕС и Русия, а именно: ненасилие, признаване на Израел и спазване на предишните споразумения. Израел обаче отхвърли тази възможност за мир и успя да предотврати установяването на властта на новото правителство в Газа, което доведе до сегашната трагедия, твърдят авторите.
"Няма човешко или юридическо оправдание за начина, по който Израел води тази война. Израелски бомби, ракети и артилерия се сипят над обширни райони от Газа, разрушавайки хиляди домове, училища и болници. ... Стотици палестински цивилни бяха убити. Голяма част от Газа остана напълно без вода и ток. Това е хуманитарна катастрофа", пишат Картър и Робинсън.
Не може да има извинение за предумишлени нападения срещу цивилни при конфликт. Това са военни престъпления. И това е вярно и за двете страни. Безразборната стрелба на Хамас по израелски цивилни е също толкова неприемлива. Само трима израелски цивилни обаче загинаха от палестинските ракети, докато огромното мнозинство от 1600-те палестински жертви са цивилни, включително 330 деца. Необходимостта за международна съдебна процедура, която да разследва и да сложи край на тези нарушения на международното право трябва да бъде разгледана много сериозно, констатират двамата влиятелни автори.
В заключение те препоръчват САЩ и ЕС да признаят Хамас не само като военна, но и като политическа сила. "Само чрез признаване на легитимността му като политически играч, който представлява значителна част от палестинския народ, Западът може да започне да поощрява Хамас да се откаже от оръжията. А в крайна сметка, трайният мир зависи от създаването на палестинска държава редом с Израел", смятат Джими Картър и Мери Робинсън.
mediapool.bg