По случай десетгодишнината от историческите събития, започнали на 14 юни 2013 г., Mediapool препечатва своя репортажен материал за първия протест ДАНСwithме. Масовото гражданско недоволство започна с избора на депутата от ДПС Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Само ден по-късно Пеевски обяви, че се отказва от позицията, но протестите продължиха с искане за оставката на кабинета "Орешарски".
Над десет хиляди столичани се събраха на организиран чрез социалните мрежи протест срещу избора на депутата от ДПС и медиен магнат Делян Пеевски за шеф на ДАНС и няколко часа скандираха "Мафия!" в центъра на София. Доста от демонстриращите размахваха книгите "Под игото" на Иван Вазов" и "1984" на Джорд Оруел. Стотици граждани в Пловдив, Варна, Русе и други градове също изразиха недоволството си от решението на парламента, блокирайки движението и скандирайки за оставката на правителството.
Демонстрацията в София започна в 18.30 ч. пред сградата на Министреския съвет, където цял следобед властите поставяха заграждения. Макар до 17.30 часа в петък участие в демонстрацията в София пред Министерския съвет бяха потвърдили над 35 000 души, традиционно на протеста отидоха доста по-малко хора.
След около два часа скандирания пред сградата на правителството недоволните се преместиха пред парламента, който бе замерян с яйца и тоалетна хартия като знак за отношението на хората към народните представители, сложили компрометирания като име Пеевски начело на агенцията, която вече съсредоочава значителна мощ. След половин час недоволство пред Народното събрание протестиращите поеха към Орлов мост и поне 5 хил. души продължиха да скандират там "Всеки ден ще е така до победата!".
Макар че лидерът на ГЕРБ каза, че е забранил на представителите на партията да участват в протеста, там бе забелязана народната представителка от ГЕРБ и бивш регионален министър Лиляна Павлова, както и колегата ѝ Делян Добрев. Присъстваха и претендентът за лидер на ДСБ Радан Кънев, както и председателят на Народна партия "Свобода и достойнство" Корман Исмаилов. На протеста бе и вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Сред недоволните бе забелязан членът на Висшия съдебен съвет Калин Калпакчиев, който бе един от малкото обявили се против начина, по който бе избран главният прокурор Сотир Цацаров, и поиска проверка как съпругата на Цацаров се е сдобила с имотите си. Уволнената съдия Мирослава Тодорова също бе на протеста.
Точно преди началния час на демонстрацията в центъра на София се изля пороен дъжд. Протестът стартира с около 1000 души на площада, към които се присъединяваха все повече хора, които станаха над 10 хиляди до данни на полицията. Движението в центъра на града бе напълно блокирано.
Опасенията за подготвяни провокации се опрадваха отчасти - сред протестиращите се забелязват хора, които търсят умишлени стълкновения с полицията, на като цяло протестът протече спокойно. Около 40 минути след началото на демонстрацията бяха хвърлени и две бомбички. Някои от демонстрантите се нахвърлиха с обиди срещу екип на ТВ7, а директорът на телезивизията Николай Бареков бе охулен с крясъци "Бареков - к*рво". Подобни викове имаше и по адрес на зам.-предедателя на парламента Мая Манолова. Лидерът на БСП Сергей Станишев бе обявен за предател от тълпата.
"Не на политическия Франкенщайн"
Пред цялото време се скандираше "Мафия!", "Оставка!" и имаше бурни освирквания. Въпреки силния дъжд, който на два пъти се изсипа над София, протестиращите не се разотидоха, а митингът се разрасна.
Събраха са се много млади хора, повечето от които участници в екопротестите от миналия юни. Те носеха трибагреници, чуваха се скандирания "И преди, и сега БСП е мафия!", както и "Долу ДПС!". Много от протестиращите носеха снимки на Делян Пеевски, върху които бе написано "Game Over" (Играта свърши). Имаше плакати с надписи: "Не на правителството на енергийната мафия", "Не на политическия Франкенщайн - БСП, ДПС и Атака".
Впоследствие множеството се насочи към парламента, а след това блокира и кръстовището на Орлов мост, където се събраха над 5000 души. Там също имаше опит за провокация, след като неизвестен хвърли военна димка към няколко полицейски коли, блокирали платното на бул. "Цариградско шосе" след спирката в посока хотел "Плиска". До ескцесии обаче не се стигна.
След това част от хората отново се насочи към парламента, където протестътъ продължи още над два часа. Няколко бомбички и бутилки бяха хвърлени към пазещите Народното събрание полицаи, но отново не се стигна да по-сериозен инцидент. Малко след 23.00 часа основната част от демонстрантите се разотиде.
Блокади и мълчаливи протести в страната
Няколкостотин пловдивчани се събраха на протест на
пл. "Съединение" и скандираха "Оставка!", "Не искаме Пеевски!", "Мафия!". Част от тях потеглиха към сградата на Областната администрация по бул."Шести септември" и блокираха едното платно. По пътя към тях се присъединяваха много хора, сред които фенове на футболни агитки, протестиращите в с. Катуница преди 2 години.
Начело на протеста имаше надписи "Не искаме правителство на енергийната мафия" и "Пеевски, Сергей, Местан - веч осъмваме в Булгаристан". Пред Областната администрация скандиранията срещу назначаването на Пеевски продължиха, поискана бе и оставката на новоназначения областен управител на Пловдив, предаде БТА. Малко по-късно протестиращите се върнаха обратно към пл."Съединение", скандирайки "Всеки ден ще е така до победата", след което обявиха, че ще спрат пред общината на пл."Ст. Стамболов". На протеста имаше засилено полицейско присъствие, но до ексцесии и сблъсъци не се стигна.
Над 300 варненци блокираха кръстовището пред общината в протест под наслов "Не искам Пеевски за шеф на ДАНС", предаде БГНЕС. Недоволните хора скандират "Мафия!", "Оставка!", "Червени боклуци!".
Над 100 души, предимно млади хора, несъгласни с политиката на правителство, се събраха да протестират и в Русе. Лайтмотивът на протеста в крайдунавския град е "Искахме промяна, а получихме подмяна". Част от участниците издигнаха плакат "Господа политици, Терминал 2 за вас, България за нас", защото младите хора искат да останат да живеят в родината си, но са обезверени за бъдещето си. Младеж носеше колаж, където корицата на книгата на Джордж Оруел "Животинската ферма" бе с лика на Делян Пеевски. Някои русенци директно поискаха оставката на правителството, тъй като смятат, че с това решение на парламента, взето по предложение на премиера Пламен Орешарски, се подменя вота на избирателите.
Десетки жители на Кърджали се събраха на мълчалив протест пред паметника на Васил Левски в центъра на града. Те поискаха незабавна оставка на правителството, както и освобождаването на Пеевски от възловия пост. Те изразиха опасения от възможния реваншизъм и "безпричинни арести по улиците", знаци, за което медийният магнат и свързан с КТБ Пеевски е дал още в първите дни от работата на парламента. Хората в Кърджали се заканиха да продължат протеста си и в събота, защото Пеевски е опасен за националната сигурност,и самият той трябва да бъде разследван.
Организацията на националния протест започна в социалните мрежи веднага след гласувания от БСП и ДПС избор на Пеевски. Няколко часа, след като медиите започнаха да съобщават за готвените демонстрации, Министерският съвет се оказа обграден от два реда метални заграждения, поставени спешно от полицията.
ДСБ: Днес се дели не на леви и десни, а на граждани и мафия
Към спонтанните планове за граждански протести своевременно се присъедини и ДСБ, като от партията оповестиха официален призив към масово недоволство.
"Изборът на Делян Пеевски за председател на ДАНС е арогантен знак за овладяването на България от мафията. Днес управляващите успешно завършиха дългогодишните опити на сенчестата власт да подчини държавните институции. Целта на всяка демократична държава е да пази своите граждани и техните права и свободи от домогванията на нелегитимни интереси. Точно на тях ни предадоха днес управляващите. През тяхната воля и гласовете им в парламента, криминалните интереси днес официално овладяха държавните институции. Днес е време да разберем, че не се делим на либерали и консерватори, на леви и десни, на управляващи и опозиция. Делим се само на граждани и мафия", обявиха от дясната партия, останала извън парламента.
Още като стана ясно назначението на Пеевски сутринта знакови лица от февруарските протести срещу правителството на ГЕРБ като Дончо Дудев, Янко Петров и др. напуснаха предвидената за 10 ч. среща с премиера Пламен Орешарски заради несъгласието си с избора. Те трябваше да обсъдят с министър-председателя как да се облекчи бизнес средата в България.
"Казахме му абсолютно категорично, в крайна сметка хората излязоха по улиците и площадите заради монополите. А те в момента затвърждават най-големия монопол, а именно политическия. Ние няма да седим на тази среща и да го легитимираме, категорично се противопоставяме. Дори "седянката", както го каза, ще продължи днес в шест и половина пред Народното събрание", каза Дончо Дудев.
"Кой управлява тази държава, медиите? На кой е енергетиката, на кой е вече ДАНС? За какво говорим? Къде са ДПС? Знаем всички коя група медийна се притежава от тази партия, в коя банка държат своите пари. И за какво говорим вече? Ние какво сме? Акционерно дружество? Поредната гавра с българските граждани е това! Абсурдно! Няма как ние да присъстваме на такова нещо. И да попитам дали имаме министър-председател или какво имаме? Kой управлява нашата държава. За мен това е едно предателство", допълни Янко Петров.
Предвид огромното влияние на Пеевски и майка му Ирена Кръстева в медийния пазар, протестите срещу назначаването му за шеф на ДАНС ще са сериозно предизвикателство за обективността на повечето средства за масова информация. Още повече, че изпълнителният директор на свързваната с Пеевски и банкера Цветан Василев ТВ7 - Николай Бареков, на практика вече се самообяви за лице на масовото недоволство срещу монополите и политическата система след падането на ГЕРБ от власт.
Той дори организира протест в подкрепа на главния прокурор Сотир Цацаров и след това събра на тайна среща в столичен хотел представители на множество инициативни комитети на протестиращи от страната, сред които известните Дончо Дудев и Ангел Славчев, където по думите на тримата се обсъждало обединяването на недоволството в страната.
Заради огромния интерес към обявените за петък демонстрации, хора, заявили участие в тях, коментираха пред Mediapool, че се притесняват от появата на типичните платени провокатори, в чиято роля често през годините са влизали части от различни футболни агитки.
mediapool.bg