Три месеца след началото на работата на Народното събрание най-после бяха избрани ръководствата на почти всички парламентарни комисии. Преди да стане това се стигна до пореден скандал по темата - БСП, ИТН и "Възраждане" останаха недоволни от предвидените за тях председателски места и затова се отказаха от тях и напуснаха пленарната зала.
По традиция председателските места в комисиите се разпределят пропорционално - спрямо тежестта на всяка една от формациите в парламента, но както в предишни парламенти от последните 2 години, така и в сегашния - мнозинството ощетява опозицията. Сега за БСП, ИТН и "Възраждане" беше предвидено по едно председателско място, преди те да се откажат в знак на протест.
В крайна сметка в четвъртък бяха избрани ръководствата на общо 22 от 25 комисии, като ГЕРБ получи 14 председателски поста, ДПС пет, а ПП-ДБ - три. Без шефове останаха комисиите за българите в чужбина, за взаимодействието с гражданското общество и по туризма.
Още преди ден бе официално обявено, че ПП-ДБ и ГЕРБ са се споразумели партията на Борисов да получи повечето председателски места, защото ПП-ДБ има почти всички министерски постове. Сега обаче се видя, че и ДПС е облагодетелствана от тази договорка между другите две формации, които официално участват в управлението.
Четете бюлетина Денят с Mediapool
Абонирайте се
Критиките
Идеята за бойкота на БСП, ИТН и "Възраждане" дойде от Тошко Йорданов: "Предлагаме на останалите опозиционни партии да се откажем от всякакви председателски и зам.-председателски места и ГЕРБ, ДПС и "Продължаваме промяната - Демократична България" да си управляват заедно".
"Oще веднъж ставате свидетели на прегрупирането на паралелната държавата, за да оцелее, на задкулисието, на овладяването на парламентарната демокрация и правенето ѝ на заложник на лични, икономически и лобистки интереси. ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС са новото управляващо мнозинство в този парламент", посочи след това лидерът на БСП Корнелия Нинова.
"Мотивите за тази странна коалиция са: ГЕРБ да се реанимират и да спасят Бойко Борисов, защото цялата държава е заложник на неговата лична кожа. ДПС – да се легитимират вече официално във властта. С ПП-ДБ е големият въпрос. Защото Христо Иванов от лодката в Росенец стигна до прегръдката с Росенец. ПП-ДБ от изчегъртването на Борисов, стигнаха до реанимирането на Борисов", добави тя.
На трибуната излезе и Йордан Цонев от ДПС, който реши да отговори на критиките: 'Не участва ДПС във властта, няма постове, но подкрепя евроатлантическото мнозинство и то е най-голямото от прехода насам - 168 народни представители. Така ще бъде в този парламент, без да участваме във властта". Всъщност обаче движението получава постове, както си личи и от разпределението на председателските места.
"Напускаме пленарната зала, защото мнозинството трябва да си стоите тук, но само да доуточня - това е управляващо мнозинство, не е геополитическо", каза Тошко Йорданов по адрес на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ преди формацията му да излезе от залата.
Той призна, че и преди, когато ИТН участваше в мнозинството, е била правена грубата грешка да се изолира опозицията от комисиите и сега се прави същото.
Председателски места за Борисов и Кирил Петков
Лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов беше избран за председател на комисията по външна политика със 161 гласа "за" и един против - на напусналия ПП-ДБ Радостин Василев. Заместници на Борисов в комисията станаха Екатерина Захариева (ГЕРБ), Даниел Лорер (ПП-ДБ) и Филиз Хюсменова (ДПС).
Съпредседателят на ПП Кирил Петков пък зае шефския пост в комисията по въпросите на Европейския съюз (ЕС). Негови заместници станаха Деница Симеонова (ПП-ДБ), Деница Николова (ГЕРБ) и Цветан Енчев (ДПС). Решението беше взето със 155 гласа "за".
По време на дебатите Радостин Василев обяви, че от ГЕРБ днес тържествуват, защото са постигнали това, за което се е създала "тази невероятна сглобка", и "Борисов е изпран". Той заяви, че ПП-ДБ се превръща в "посмешище" и от едната страна се прегръща с ГЕРБ, а от другата с ДПС. Последва отговор от бившия външен зам.-министър на ГЕРБ Георг Георгиев, който обяви, че докато Борисов управлявал, България имала "интензивен диалог със света".
Нова позиция за Пеевски
Санкционираният по глобалния закон "Магнитски" депутат от ДПС Делян Пеевски спази обещанието си и напусна парламентарната конституционна комисия, но стана член на тази по правните въпроси.
Шеф на конституционната комисия стана Радомир Чолаков от ГЕРБ, а на правната остана 30-годишният юрист от ПП Стою Стоев, който досега беше единственият избран председател на комисия.
Разпределение по партии
Парламентарната бюджетна комисия бе оглавена от Йордан Цонев от ДПС. Движението получи и шефския пост в икономическата комисия, който бе зает от Хамид Хамид. Халил Летифов пък стана шеф на транспортната комисия. Другите две комисии на ДПС са тази по околната среда ( шеф стана зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов) и спортната (за шеф бе избрана Небие Кабак).
Освен външната и конституционната комисия, ГЕРБ получи още: регионалната, земеделската, тази по отбрана, антикорупционната, вътрешната, социалната, тази по образованието, здравната, културната, по правата на човека, за контрол на службите, както и тази по енергетика.
Шеф на комисията по енергетика стана бившият ресорен министър на ГЕРБ Делян Добрев. Регионалната комисия пое отново бивш министър - Николай Нанков. Тази по вътрешен ред ще бъде ръководена от шефа на парламентарната група на партията Десислава Атанасова. Председател на комисията по отбрана стана Христо Гаджев, а на тази за контрол на службите за сигурност - Даниел Митов. Шеф на комисията по противодействие на корупцията стана Рая Назарян. Бивши министри на ГЕРБ поеха и комисиите по образование (Красимир Вълчев), по здравеопазване (Костадин Ангелов), по социална политика (Деница Сачева) и по земеделие (Десислава Танева). Шеф на комисията по култура отново стана Вежди Рашидов.
Освен правната и европейската комисии, ПП-ДБ получи и председателския пост в парламентарната комисия по електронно управление. Шеф стана бившият министър със същия ресор и настоящ депутат от ДБ Божидар Божанов.
mediapool.bg