Този текст е част от бюлетина Денят с Mediapool. Абонирайте се за него, за да получавате всеки делничен ден коментар на най-важното, подготвен от журналистите ни.
"Позата и ролята на жертва не подхождат нито на главния прокурор, нито на министъра на вътрешните работи, нито на служителите на МВР". Така силовият министър Иван Демерджиев коментира историята със "заговора" за сваляне на Иван Гешев, която главният прокурор усърдно се опитва да налага публично, откакто е на този пост.
Това, което вътрешният министър не направи е, че не обясни подробно защо на Гешев не му отива да е жертва.
Първо. Иван Гешев говори за всякакви заговори от самото му избиране за главен прокурор. Той ще бъде запомнен като първия главен прокурор, съществуващ в условия перманентен заговор срещу него. Заговорът обаче никога не се реализира. В същото време българската прокуратура е все такъв пълен провал в борбата с корупцията по върховете на властта. Защо някой с власт да прави заговори срещу Гешев?
Второ. България от години е критикувана от редица европейски институции и е била осъждана многократно пред Европейския съд в Страсбург за прекомерната власт на самия главния прокурор. Откакто е избран за главен прокурор, Иван Гешев постоянно обяснява, че не е недосегаем и дори не е началник на редовите прокурори. Това е вярно. Той не е началник на всички прокурори, а на всички техни шефове. Освен това може да отменя прокурорските актове.
Здраве да е, ама не е.
Във вторник Васил Михайлов, син на прокурора от Перник Бисер Михайлов, бе осъден заради побой в Созопол преди 2 години. Разбира се, че той няма да лежи в затвора. Наказанието е пробация за година и половина и общо 100 часа обществен труд. Присъдата бе постигната след споразумение с районната прокуратура в Бургас.
Михайлов е осъден за нападение срещу двама души на 31 август 2021 г. в Созопол. Единият от пострадалите е бил със счупен нос. Той обаче се отказа да бъде частен обвинител и не е предявил граждански иск. Защо този човек решава да не осъди прокурорски син за парите, които му се полагат? Защото има огромно доверие в прокуратурата на Иван Гешев? Или е сигурен, че контролът, който прокурорският син има върху улицата, е далеч по-реален от заговора срещу шефа на прокуратурата?
Ако законодателите също смятат, че това са резонни въпроси, би трябвало да се заемат незабавно с реформиране на прокуратурата. Но вече две години бягството от такава реформа става причина за разпускане на парламентите и перманентни предсрочни избори. Най-новият парламент, роден от изборите на 2 април, се открива в сряда. Как ще потръгнат нещата, ще се разбере с първото знаково гласуване – за избор на председател.
mediapool.bg