Кламер БГ - Новини: Съдбата на въглищата ще се решава от пазара, но базови ТЕЦ остават в резерв

Съдбата на въглищата ще се решава от пазара, но базови ТЕЦ остават в резерв

България

|
Ср, 04 Окт 2023г. 09:32ч.
Съдбата на въглищата ще се решава от пазара, но базови ТЕЦ остават в резерв

Премиерът заяви, че държавата няма да се меси административно за работата на въглищните мощности, сн. БГНЕС

Държавата няма да се намесва административно за затварянето на въглищните електроцентрали и ще остави съдбата им на пазара, но в същото време ще осигури финансиране за поддържка на част от тях като базови мощности, но механизмът, парите и времето за прилагане още не са разработени.

Това стана ясно след повече от седем часа преговори с протестиращите миньори във вторник в Народното събрание в присъствието на представители на парламентарните партии без БСП.

След протеклите на закрито преговори, частично излъчвани във Фейсбук от представители на "Възраждане", премиерът Николай Денков обяви, че партиите в НС и представителите на профсъюзите са се подписали под седем точки.

Какво се разбраха преговарящите

От документа, с който Mediapool разполага, става ясно, че е отпаднало искането за отлагане на либерализацията на цените на тока за бита, която трябва да стане от януари 2026 г. На негово място обаче е влязло задължение държавата до март 2024 г. да проучи възможностите за улавяне на въглеродните емисии, изхвърляни от ТЕЦ "Марица Изток 2". Седмата точка е за продължаване на преговорите по постигнатото на 19 септември - при предишните миньорски протести, споразумение за разбирателство за въглищния преход в регионите Стара Загора, Кюстендил и Перник.

Правителството се е ангажирало да работи за "въвеждането на механизъм за капацитет и стартиране на процедура за поддържане необходимия състав от синхронно работещи и резервни генериращи източници, директно присъединени към електропреносната мрежа (без силова електроника), чрез законосъобразни решения, които да гарантират работата на съвременни диспечируеми електропроизводствени мощности, като основен елемент от критичната енергийна инфраструктура и националната енергийна сигурност за постигане на плавен енергиен преход", пише в споразумението.

Това означава държавата да плаща на въглищните мощности, които са базови, за да имат готовност за работа през зимата или при по-високо потребление на електроенергия. Такава идея всъщност е заложена и в охулвания от синдикатите план за възстановяване и устойчивост като схема за намаляване на парниковите емисии. Остава да се види как ще бъде реализирана, колко ще струва това и откъде ще се осигури финансирането. Срокът за решаването на тези въпроси е краят на настоящата 2023 г.

Кабинетът също така до края на ноември 2023 г. трябва заедно със синдикатите да се разбере относно работата на електроцентралите на пазарен принцип. В същия срок трябва да се изготви нова енергийна стратегия на страната до 2050 г. и тя да е съобразена с променения интегриран план "Енергетика и климат".

Няма да има предприятие за въглищна конверсия, за което самите синдикати настояваха при предишните преговори, а правителството ще осигури прозрачност на инвестиционните намерения за трансформация на въглищните региони, които индикативно са включени в териториалния план за преход на региона Стара Загора. Този процес ще се следи от комитет с участието на профсъюзите и общините.

Блокадите още не са вдигнати

Не беше дадена обаче ясна заявка за спиране на пътните блокади, които продължават пети ден заради внесените за одобрение в ЕК териториални планове за трансформацията на въглищните региони Стара Загора, Кюстендил и Перник. На такъв журналистически въпрос Денков каза: Питайте ги тях.

По-късно стана ясно, че остава спряно движението на магистрала "Тракия" край Стара Загора.

Седем от седем

"Рестартирахме процеса, който прекъсна на 30 септември, когато бяхме готови да обсъждаме споразумение. Тогава това не се случи. Започнаха протестите, бяха формулирани вчера шест точки от протестиращите, днес стартирахме от тези шест точки и имаме крайно споразумение, което беше подписано от основните участници в тази дискусия", каза след края на срещата Денков пред журналисти.

Първите две са написани по-експертно, утре те ще бъдат внесени в Народното събрание и ще бъдат гласувани като решение на НС, за да е ясно, че ангажиментът е не само на правителството, но също така и на партиите, които подкрепят това правителство, допълни премиерът. Кога обаче ще има заседание по въпроса, зависи от председателя на парламента Росен Желязков, тъй като до четвъртък депутатите почиват.

По думите на Денков по-експертните точки означават, че държавата няма да затваря административно никакви централи на въглища. Независимо дали са държавни или частни, те ще имат свободата да работят свободно, и пазарът ще реши кои ще останат, обясни министър-председателят.

Само ако не противоречи на евроизискванията

В същото време той заяви, че исканията на протестиращите ще бъдат изпълнени, само ако не противоречат на европейските норми.

По думите на Николай Денков правителството поема ангажименти да гарантира стабилността на енергийната система и ще има базови мощности, каквито са въглищата. Това очевидно ще стане чрез механизма за капацитет, какъвто бе обсъждан от ГЕРБ още през 2019 г., но така и не беше приложен.

И шестте искания на протестиращите са на практика удовлетворени. Успяхме да стигнем до консенсус, заяви депутатът от ГЕРБ Теменужка Петкова, която бе енергиен министър в последния мандат на ГЕРБ, когато всъщност трябваше да се договорят и координират въпросните териториални планове както със синдикатите, така и с Брюксел, вместо да се чака крайният срок – 30 септември 2023 г., за да не загубят тези три региона безвързмездни 3.5 млрд. лв. за създаване на нови производства на мястото на замърсяващите ТЕЦ и мини.

"Ако тези точки не бъдат изпълнени, с изключение на тези, които противоречат на европейски регламенти, ще си подам оставката", каза преди това премиерът Николай Денков в излъченото на живо видео от срещата с протестиращи миньори в профила на депутата от "Възраждане" Цончо Ганев във "Фейсбук".

След това пред журналисти той повтори думите си за оставката

и евроизискванията, което не изключва в някакъв етап отново да бъдат провокирани протести на работещите в държавните мини и ТЕЦ.

"Отворихме кампанията"

На кратките живи фейсбук излъчвания се чува дори как депутати се карат помежду си по повод поемането на ангажименти. Делян Пеевски от ДПС се спречква с Тошко Йорданов от "Има такъв народ", след като депутатът от партията на Слави Трифонов отказва за подпише споразумението.

"Айде, пак отворихме кампанията. Вие какво решение предлагате?", пита санкционираният от САЩ по закона Магнитски Пеевски. Йорданов отвръща, че решението е оставка (на правителството), а депутатът от ДПС го напада защо ИТН не е съставила правителство преди две години като спечели изборите. "Слави Трифонов избяга като бъзливец! Вие избягахте! Ние ви предложихме да ви подкрепим, защо избягахте тогава?", ядосан е Пеевски,

Сегашната договорка е поредната, след като при предишните протести на миньори преди три седмици бе договорено, че до края на септември ще има споразумение относно неминуемото спиране на въглищата през 2038 г. Такова обаче се оказа, че няма, а правителството е изпратило своя рамка с предложения, която синдикатите трябва да върнат и тепърва ще има нови преговори. Сега става ясно, че в новото споразумение е регламентирано и продължение на преговорите по предишното, което бе рамково. За него преди дни финансовият министър Асен Василев каза, че трябва да разпише и предложените от правителството до 36 работни заплати при напускане на работата в мини или ТЕЦ.

Друг е въпросът, че гласуването на сегашните точки от новото споразумение в парламента оставя отворена вратата на нови дискусии -

този път пред микрофоните, в пленарна зала, и с участието на БСП, което е идеална платформа за развихряне на предизборната кампания за кметове - особено в засегнатите от зелената трансформация региони.

Партийно-правителствена сбирка

Срещата относно исканията на протестиращите енергетици започна с напрежение в сградата на парламента в София малко след 11 часа. В нея участваха премиерът Николай Денков, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, депутатът от ДПС Делян Пеевски, който в последно време напълно е изместил като представител на движението председателя му Мустафа Карадайъ, както и представители на "Демократична България" и "Зелените". Така опасенията на Петков от преди ден, че срещата може да се превърне в предизборни и политически обещания, вместо в конструктивен диалог, се оказаха напълно реални.

Поканата, отправена от премиера Николай Денков към протестиращите в понеделник, бе за среща в сградата на държавните мини в Раднево, но след това мястото бе променено на сградата на парламента.

Първоначално срещата трябваше да е само с представители на ГЕРБ, "Продължаваме промяната" - "Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС, но към нея се присъединиха и представители на "Възраждане", които не пропускат момент да се включат в протест, както и от "Има такъв народ". Единствено от БСП не участват в срещата като тяхното искане е да бъдат оттеглени от Брюксел изпратените в събота - 30 септември и последен възможен ден, териториални планове.

Не сме чели плановете, но не ги щем

Междувременно от продължило за кратко онлайн излъчване във Фейсбук на началото на срещата стана ясно, че протестиращите изобщо не са запознати със съдържанието на плановете за преход на трите въглищни региона. Въпреки това остава настояването за изтеглянето и преработването им, но на финала това не бе коментирано от управляващите.

Това искане бе определено от премиера като неизпълнимо в частта изтегляне, но възможно като корекции до края на октомври. Отново Денков посочи, че тези планове трябваше да са готови още преди повече от година, но "бяха отлагани непрекъснато". Той отбеляза още, че сред протестиращите има разединение, защото искането за създаване на предприятие за рекултивация на рудниците, което да осигури алтернативна заетост, е договорено тъкмо с част от синдикатите, а в сегашните искания са против него.

Без оптимизъм сред синдикатите

"Да видим какво ще ни предложат управляващите, но няма оптимизъм в нашите редици, няма доверие от 2017 г.", заяви преди началото Димитър Манолов, президент на Конфедерацията на труда "Подкрепа". Профсъюзът бе първият, която отказа да иде на срещата в Раднево, след като предишните дни протестиращите също не се отзоваха на поканите на Денков за среща в сградата на Министерския съвет. Синдикатът обаче прие партийната оферта за среща в Народното събрание.

Синдикалистът припомни шестте искания на работещите в държавните мини и ТЕЦ, които обаче в голямата си част са невъзможни, защото би означавало страната ни да се откаже от поети ангажименти пред Европейската комисия, както и от солидно безвъзмездно финансиране именно за осигуряване на нови работни места на хората от обречените и без това на закриване или трансформация въглищни предприятия.

Манолов призова всички партии да вземат единна позиция, а не "да разиграват цирк и да се разединяват".

"Ако хората имат акъл в главата си, ще направят така, че да имаме ток дотогава, докогато стане възможно токът, който произвеждат топлоелектрическите централи, да може да бъде заместен с нещо друго", заяви още президентът на КТ "Подкрепа".

Както министърът на енергетиката Румен Радев неведнъж е заявявал, преходът ще стане постепенно и никой не може да очаква до едната дата там да горят въглища, а от следващия ден да има коренно различно производство.

Протестът е на ръба

"Нашата идея е да започнат преговори по някакъв начин с парламентарно представените партии, тоест тези, които крепят правителството, защото хората вече са на ръба", каза Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ.

Още по темата:

Какво всъщност има в плановете за въглищен преход

"Единствено ще повярваме, когато политиците се обединят, всички управляващи да работят за тази държава и за народа", каза Стойчо Стоев, един от протестиращите на магистралата.

В срещата освен Борисов, Пеевски и Кирил Петков участват още депутатите от ГЕРБ Томислав Дончев, Десислава Атанасова, Делян Добрев и Теменужка Петкова, от ПП-ДБ Атанас Атанасов, Владислав Панев, Васил Стефанов, Радослав Рибарски, Венко Сабрутев, Стою Стоев и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, както и Хамид Хамид от ДПС. Апо-късно се приъсединиха и народни представители от "Възраждане" и "Има такъв народ"

В разговорите

се включиха и министрите на енергетиката Румен Радев, на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков и на икономиката и индустрията Богдан Богданов.

Междувременно остават блокадите на най-невралгичното място на магистрала "Тракия" край държавната ТЕЦ "Марица Изток 2", както и на "Струма". Около 13 часа протестиращи от ТЕЦ "Сливен" спряха движението по пътя София - Бургас, при разклона за село Тополчане, информираха от Агенция "Пътна инфраструктура". Малко по-късно те се оттеглиха от платното.

mediapool.bg